logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Zaopatrzenie w surowce wtórne vs integracja łańcucha dostaw Polecamy!

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Przy obecnym poziomie degradacji środowiska niewystarczającym są inicjatywy mające na celu unieszkodliwienie wytworzonych już zanieczyszczeń. Obecnie niezbędnym działaniem jest poszukiwanie rozwiązań umożliwiających prowadzenie działalności gospodarczej w sposób najmniej obciążający środowisko nie tylko na etapie procesu wytwórczego, ale już w momencie planowania produkcji, czy projektowania wyrobów.

Łańcuch dostaw należy postrzegać w szerszej perspektywie niż tylko jako zbiór bloków organizacyjnych, które poprzecinane są tylko przepływami produktów i informacji. Naukowcy zauważając pojawienie się pewnego rodzaju konfliktu pomiędzy przemysłem a ochroną środowiska podkreślają dwa aspekty, które są niezwykle ważne dla obu tych obszarów. Pierwszy z nich to tendencja do wyczerpywania się między innymi surowców i zasobów naturalnych oraz ich zużywania w tempie szybszym niż ich możliwości regeneracji, natomiast drugi to zanieczyszczenie środowiska odpadami. Wykorzystywanie odpadów, jako surowców wtórnych jest zgodne z zachowaniem sprawiedliwości pokoleniowej, czyli ze zrównoważonym rozwojem, w którym potrzeby obecnego pokolenia będą tak zaspokojone, aby nie umniejszyć szans przyszłych pokoleń na ich zaspokojenie. W literaturze przedmiotu coraz częściej można się spotkać ze stwierdzeniem, iż ochrona środowiska naturalnego powinna być traktowana jako integralna część procesu zarządzania. Do działań strategicznych, które są zgodne z celem niedociążania środowiska zalicza się między innymi strategię obrotu wtórnego, jak również redukcję zużycia zasobów energii i surowców. Przedsiębiorstwa działające zgodnie z zasadą "3R" (Reduce, Reuse and Recycle), powinny brać udział w przepływach zwrotnych i wykorzystywać surowce wtórne jako materiał wejściowy do procesów produkcyjnych. W świetle takich realiów gospodarczych funkcjonujące powszechnie określenie "odpad" zastępowane jest określeniem "surowiec wtórny". Nowe podejście, uwzględniające przepływy materiałowe wstecz łańcucha dostaw spowodowało rozwój ekologistyki i logistyki zwrotnej, które swoim zakresem obejmują rozwiązania związane z gospodarowaniem różnego rodzaju odpadów.

Istotnym jest zrozumienie występujących sieci powiązań pomiędzy naturalnymi ekosystemami a ludzką działalnością. Katastrofy ekologiczne są następstwem tworzenia się obszarów ekologicznego zagrożenia poprzez przekraczanie granic naturalnej odporności ekosystemów. Zastąpienie wręcz rabunkowych działań gospodarki poprzez powtórne wykorzystywanie i przetwarzanie materiałów i surowców spowoduje generowanie odpadów w mniejszych ilościach. Współczesne przedsiębiorstwa społeczną odpowiedzialność biznesu zaczynają postrzegać jako przedmiot celowego działania nie tylko w teorii ale również praktyce funkcjonowania. Można przypuszczać, iż takie przedsiębiorstwa zyskują poparcie i zaufanie m.in. swoich klientów, dostawców oraz pracowników i akcjonariuszy.

Artykuł zawiera 24 720 znaków.

Źródło: Czasopismo Logistyka

Ostatnio zmieniany piątek, 22 lipiec 2016 11:48
Ściągnij załącznik:

Newsletter

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

VIVE Transport Liderem Logistyki w programie badawczym Operator Logistyczny Roku…

VIVE Transport Liderem Logistyki w programie badawczym Operator Logistyczny Roku 2017

7 grudnia br., podczas Gali Logistyki, Transportu, Produkcji, w hotelu Sofitel Victoria w Warszawie, ogłoszone...

DHL i przedsiębiorcy łączą siły podczas DHL Innovation Day 2017

DHL i przedsiębiorcy łączą siły podczas DHL Innovation Day 2017

7 grudnia br. firma DHL zgromadziła czołowych liderów i start-upy w dziedzinie logistyki i technologii,...

Strategiczna współpraca Grupy Azoty i CTL Logistics

Strategiczna współpraca Grupy Azoty i CTL Logistics

Grupa Azoty podpisała porozumienie z CTL Logistics w sprawie m.in. przejęcia spółek celowych, a tym...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj