logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

       WYDAWCA            PARTNER PORTALU

   

A+ A A-

Obsługa klienta w kształtowaniu konkurencyjności przedsiębiorstw na rynku usług transportowo-spedycyjno-logistycznych Polecamy!

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Strategicznym celem przedsiębiorstwa jest powiększenie kapitału wewnątrz firmy oraz wzmocnienie swej pozycji na rynku. Realizację powyższej strategii może zapewnić m. in. właściwa obsługa klienta.

Zakłada się, że obsługa klienta ma wpływ na kształtowanie przewagi konkurencyjnej, co wynika z faktu, że obsługa ta może stanowić źródło wartości dodanej. Koncepcja wartości dla klienta jest związana z koncepcją typów strategii konkurencji przedsiębiorstwa tzn. z koncepcją wiodącej pozycji kosztowej lub wyróżnienia produktu. Logistyczna obsługa klienta wynika z celu i zasad zarządzania logistycznego, które wyraża powszechna reguła 7W (właściwy produkt, właściwa ilość, właściwy stan, miejsce, właściwy klient i właściwy koszt).

W tym kontekście obsługa klienta jest postrzegana jako umiejętność lub zdolność do zaspokajania wymagań i oczekiwań klientów, głównie co do czasu miejsca zamawianych dostaw, przy wykorzystaniu transportu, magazynowania, zarządzania zapasami, informacją i opakowaniami. Logistyczna obsługa klienta zawiera nie tylko czynnościowe aspekty tej obsługi, ale jest rozbudowana przez koncepcję strategii efektywności obsługi klienta. Koncepcja ta zmierza do poprawy obsługi klienta przez ścisłą współpracę i kooperację pomiędzy przedsiębiorstwami produkcyjnymi, handlowymi i innymi uczestnikami łańcucha dostaw, mającą coraz lepsze i szybsze zaspokajanie potrzeb klientów. Wzajemna współpraca uczestników łańcucha dostaw staje się źródłem przewagi konkurencyjnej w otoczeniu rynkowym. W wyniku takiej strategii klient otrzymuje produkt po cenie, którą jest w stanie zaakceptować i przy zadowalającym poziomie obsługi gwarantując równocześnie efektywność usługi jak i najniższy koszt tej obsługi.

Artykuł zawiera 22680 znaków.

Źródło: Czasopismo Logistyka

 

Ostatnio zmieniany czwartek, 12 styczeń 2017 10:12

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Dachser Air & Sea Logistics wchodzi do Szwecji

Dachser Air & Sea Logistics wchodzi do Szwecji

Dachser uruchomił swój pierwszy oddział logistyki transportu lotniczego i morskiego w Szwecji. Tamtejsze biuro Dachser...

Śledzenie produktów w branży produktów świeżych

Śledzenie produktów w branży produktów świeżych

Konsumenci codziennie są bombardowani nowymi doniesieniami o aferach związanych z wycofywaniem niebezpiecznych dla zdrowia produktów...

LPP inwestuje 500 mln zł w budowę Centrum Dystrybucyjnego w…

LPP inwestuje 500 mln zł w budowę Centrum Dystrybucyjnego w Brześciu Kujawskim

Polski producent odzieży zamierza uruchomić nowe Centrum Dystrybucyjne w Brześciu Kujawskim w pierwszej połowie 2022...

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj