logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

       WYDAWCA            PARTNER PORTALU

   

A+ A A-

Wykorzystanie outsourcingu logistycznego w małych przedsiębiorstwach Polecamy!

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Współczesny, niezwykle konkurencyjny rynek, stwarza wysokie wymagania przedsiębiorstwom działającym w różnych sektorach gospodarki. Outsourcing jest więc przełomową filozofią dla przyszłości gospodarki światowej.

Znaczenie outsourcingu rośnie równolegle do rozwoju nowoczesnych technologii informatycznych oraz globalizacji. Współcześnie outsourcing usług logistycznych jest świadomym oraz strategicznym wyborem sposobu funkcjonowania danego podmiotu gospodarczego. Szerokie spektrum wykorzystania outsourcingu skłania przedsiębiorstwa do przekazania wielu funkcji logistycznych zewnętrznym dostawcom usług. Jest jednym ze sposobów umożliwiającym obniżenie kosztów działalności przedsiębiorstw. Specjalizacja jest podstawowym elementem, na którym opiera się cała koncepcja outsourcingu oraz czynnikiem wpływającym na jej dotychczasowy globalny sukces. Wzrost globalnej konkurencji oraz skomplikowania procesów wytwórczych przy jednoczesnej presji na zmniejszanie kosztów powoduje, iż przedsiębiorstwa koncentrują się na działalności kluczowej i coraz chętniej powierzają część czynności czy usług wyspecjalizowanym firmom zewnętrznym. Szczególne znaczenie outsourcing nabiera w okresie niepewności na rynkach światowych, wynikających ze spowolnienia gospodarczego. Outsourcing może być antidotum na dynamicznie zmieniający się rynek oraz na uzyskanie przewagi nad konkurencją, bowiem uwalnia przedsiębiorstwo - klienta od konieczności angażowania środków we własną infrastrukturę logistyczną.

W literaturze przedmiotu można spotkać kilka rożnych definicji outsourcingu. Jedna z nich określa go jako "decyzję organizacyjną przekazania części lub całości danej funkcji organizacji zewnętrznemu dostawcy usług, aby organizacja mogła osiągnąć swoje cele". Outsourcing w logistyce można zdefiniować również jako przedsięwzięcie polegające na wydzieleniu ze struktury przedsiębiorstwa macierzystego realizowanych przez nie funkcji logistycznych i przekazanie ich do realizacji wyspecjalizowanym w tym zakresie podmiotom gospodarczym. Sposób postrzegania outsourcingu przez firmy zlecające ulegał ewolucji. Pierwotnie w outsourcingu upatrywano jedynie możliwość obniżenia kosztów, przez zlecanie pewnych czynności firmom zewnętrznym. Z upływem czasu wraz z szerszym wykorzystaniem outsourcingu w zarządzaniu, przedsiębiorstwa odkryły pozytywny jego wpływ na obniżenie ryzyka prowadzonej działalności ze względu na zmiany w gospodarce oraz technologii. Kolejnym etapem ewolucji była koncentracja firm na działalności podstawowej, co pozwoliło na szersze wykorzystanie outsourcerów. Gdy outsourcing wpisał się już na dobre w gospodarce światowej i stał się dość szeroko wykorzystywany przez przedsiębiorstwa z coraz to bardziej różnorodnych branż, jego stosowanie stało się główną strategią wyboru funkcjonowania przedsiębiorstw. Dynamiczny rozwój rynku outsourcingowego w zakresie logistyki wymusza na operatorach logistycznych świadczenie usług na najwyższym poziomie, co zapewni znalezienie odbiorców. Jednak, aby sprostać wyzwaniom nowoczesnych technologii oraz wysokim oczekiwaniom odbiorców usług outsourcingowych operatorzy logistyczni zmuszeni są do ciągłego podnoszenia swojej wydajności, sprawności oraz jakości świadczonych przez siebie usług.

Artykuł zawiera 21310 znaków.

Źródło: Czasopismo Logistyka

Ostatnio zmieniany czwartek, 26 styczeń 2017 13:25
Ściągnij załącznik:

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Straty w handlu detalicznym - co warto wiedzieć?

Straty w handlu detalicznym - co warto wiedzieć?

Firma Checkpoint Systems, światowy lider w dziedzinie rozwiązań dla handlu detalicznego, ogłosiła wznowienie swoich długo...

Firma DTL International wprowadziła się do nowego magazynu w Markach

Firma DTL International wprowadziła się do nowego magazynu w Markach

Międzynarodowy dostawca usług dla marketingu sieciowego, firma DTL International, wynajęła powierzchnię magazynowo-biurową w parku Hillwood...

Volvo Trucks przedstawia autonomiczny transport pomiędzy centrum logistycznym a portem

Volvo Trucks przedstawia autonomiczny transport pomiędzy centrum logistycznym a portem

Elektryczny, połączony z siecią i autonomiczny pojazd Volvo Trucks Vera wejdzie w skład zintegrowanego rozwiązania...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj