logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Usprawnienia w obszarze logistyki produkcji w przedsiębiorstwach branży krawieckiej Polecamy!

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Istotnym elementem systemu logistycznego przedsiębiorstwa przemysłowego jest logistyka produkcji, która poprzez integrację czynności wspierających proces produkcji stanowi ogniwo łączące logistykę zaopatrzenia z logistyką dystrybucji.

Każdy proces produkcyjny musi zawierać informacje o zestawieniu materiałowym wyrobu, procesie technologicznym, centrach roboczych, gniazdach przedmiotowych oraz liniach produkcyjnych, w których realizowane są kolejne operacje technologiczne, lokalizacji magazynów lub powierzchni odkładczych, z których zasila się operacje. Proces produkcji jest realizowany w oparciu o proces technologiczny. Operacja technologiczna jest częścią procesu technologicznego wykonywaną bez przerw na wykonanie innych prac, na jednym stanowisku roboczym, przez jednego pracownika lub zespół pracowników, na jednym lub kilku równocześnie obrabianych przedmiotach przy użyciu tego samego oprzyrządowania, w wyniku czego następuje zmiana formy, wyglądu i właściwości obrabianych przedmiotów. Zadaniem logistyki produkcji jest zapewnienie optymalnego przepływu materiałów i informacji w procesie produkcji. Współczesne przedsiębiorstwa decydują się na zastosowanie elastycznej organizacji produkcji, którą cechuje szczupłość, zdolność szybkiego reagowania na zmiany popytu oraz elastyczność systemu produkcyjnego, związana z koniecznością dopasowania się do potrzeb klientów. Preferowane obecnie krótkie serie produkcyjne powodują, że przejście od masowej, wielkoseryjnej i standaryzowanej produkcji do produkcji na zamówienie stawia przed firmami nowe zadania. Celem artykułu jest analiza procesów produkcyjnych wybranego przedsiębiorstwa z branży krawieckiej oraz wskazanie metod usprawnień w wybranych obszarach.

Podmiot badań na tle branży
Sytuacja polskiego rynku odzieżowego, w tym usług krawieckich, jest obecnie trudna i stale się pogarsza z uwagi na ograniczone wydatki gospodarstw domowych na wyroby włókiennicze i zmniejszony popyt na tekstylia ze strony krajowej branży odzieżowej. Negatywny wpływ na wyniki branży wywiera również napływ tanich tekstyliów z krajów azjatyckich, będący efektem braku ochrony unijnego rynku oraz znacznie wyższych kosztów produkcji w Polsce w porównaniu z krajami azjatyckimi. Spadek przychodów działających firm spowodowany jest również zmniejszonym popytem na odzież z wyższej i średniej półki cenowej (większy popyt na tańszą odzież sprzedawaną w sklepach sieciowych, outletach, na bazarach i w sklepach z odzieżą używaną) oraz spadkiem dynamiki wzrostu eksportu z uwagi na mniejsze zapotrzebowanie ze strony krajów UE, które odczuwają spowolnienie gospodarcze.

Artykuł zawiera 28490 znaków.

Źródło: Czasopismo Logistyka

Ostatnio zmieniany wtorek, 07 luty 2017 14:01

Newsletter

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

DHL Express wspiera kampanię Potencjalnie (nie)Bezpieczni

DHL Express wspiera kampanię Potencjalnie (nie)Bezpieczni

DHL Express (Poland), będący dostawcą międzynarodowych usług ekspresowych, wspiera kampanię społeczną popularyzującą tematykę bezpieczeństwa internetowego...

Amica z tytułem Supply Chain Designer 2017

Amica z tytułem Supply Chain Designer 2017

Najwyższy w Polsce, 46-metrowy magazyn wysokiego składowania Amica został wyróżniony nagrodą główną - Supply Chain...

Młodzi logistycy czekają na wyniki drugiego etapu Ogólnopolskiej Olimpiady Logistycznej

Młodzi logistycy czekają na wyniki drugiego etapu Ogólnopolskiej Olimpiady Logistycznej

Zakończył się drugi etap jubileuszowej X Ogólnopolskiej Olimpiady Logistycznej organizowanej przez Wyższą Szkołę Logistyki w...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj