logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

       WYDAWCA            PARTNER PORTALU

   

A+ A A-

Modelowanie oceny ryzyka projektu logistycznego z zastosowaniem indukcyjnego systemu pozyskiwania wiedzy Polecamy!

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Projekty logistyczne są obecnie jednym z coraz częściej wyodrębnianych rodzajów projektów w działalności pojedynczych przedsiębiorstw lub łańcuchach dostaw. Kluczowym celem projektów logistycznych jest dostarczenie odpowiedniego produktu / usługi w ramach przyjętych ograniczeń projektowych. Ma on za zadanie spełniać potrzeby sponsora, a tym samym powinien zapewnić istotną przewagę biznesową klientom.

Projekty logistyczne nadzorowane są przez działy logistyki. Mogą być realizowane w jednym przedsiębiorstwie lub pomiędzy przedsiębiorstwami - wzdłuż łańcuchów dostaw. Projekt logistyczny może być zdefiniowany jako czasowo wyodrębnione przedsięwzięcie, mające na celu dostarczenie w zaplanowanym czasie, na wyznaczone miejsce i po określonym koszcie właściwego dobra [9]. Wśród wielu kryteriów kwalifikacji projektów, w tym projektów logistycznych, najważniejsze są: czas i efekty ich realizacji, obszar funkcjonalny projektu, rodzaj działań i rezultatów, budżet, źródła finansowania, zakres przestrzenny, zakres przedmiotu, liczba uczestników [12]. Klasyfikację projektów logistycznych szerzej przedstawiono w [9], [12], [14], [16], [18], [20], [26]. Planowanie i realizacja projektów logistycznych obarczona jest pewnym stopniem ryzyka [4]. Ryzyko w projekcie występuje zwłaszcza dlatego, że projekt jest działaniem innowacyjnym, unikalnym, jednorazowym i niełatwo jest przewidzieć kierunek jego realizacji w sytuacjach niepewnych [13], [19], [20]. W każdym z elementów otoczenia bliższego lub dalszego projektów mogą nastąpić nieoczekiwane zmiany, które wpłyną bezpośrednio lub pośrednio w większym lub mniejszym stopniu na dany projekt logistyczny. Poziom ryzyka rośnie w postępie geometrycznym w zależności od horyzontu planistycznego. Ryzyko projektu jest tym większe, im większa jest niepewność co do wyników projektów, niebezpieczeństwa niewypełnienia założeń, oczekiwań i sformułowanych celów [3], [7]. Ważną rolę odgrywają także prawdopodobieństwo, zakres i sposób oddziaływania czynników wewnętrznych, jak i zewnętrznych na projekt [2], [4], [6], [19]. Nie da się całkowicie wyeliminować ryzyka. Można je jedynie zmniejszyć do minimum poprzez odpowiednie działania, tj. wprowadzenie do przedsiębiorstwa zasad, metod, mechanizmów zarządzania ryzykiem projektów [5], [6], [8], [10], [11], [19], [24].

Zarządzanie ryzykiem w projekcie logistycznym
Zarządzanie projektami logistycznymi i wynikające stąd podejście projektowe jest stosunkowo nową koncepcją zarządzania przedsiębiorstwem, jak również łańcuchami dostaw [9]. Celem podniesienia poziomu obsługi klienta, zwiększenia efektywności gospodarowania w obszarze zaopatrzenia, transportu, magazynowania, produkcji, dystrybucji wprowadza się i realizuje nowe, złożone kompleksy zadań zwane projektami logistycznymi.

 

Artykuł zawiera 31000 znaków.

Źródło: Czasopismo Logistyka

 

Ostatnio zmieniany piątek, 07 kwiecień 2017 13:14
Ściągnij załącznik:

Newsletter

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Solaris będzie zdalnie diagnozować autobusy elektryczne

Solaris będzie zdalnie diagnozować autobusy elektryczne

Inżynierowie z Biura Badań i Rozwoju firmy Solaris Bus & Coach opracowali system zdalnej diagnozy...

Nokian Tyres przyłącza się do inicjatywy Science Based Targets na…

Nokian Tyres przyłącza się do inicjatywy Science Based Targets na rzecz zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych

Jako pionier w zakresie produkcji opon Nokian Tyres pragnie przyłączyć się do walki ze skutkami...

PKN ORLEN rozszerza współpracę z Kolejami Litewskimi

PKN ORLEN rozszerza współpracę z Kolejami Litewskimi

PKN ORLEN  intensyfikuje współpracę z Kolejami Litewskimi. 14 sierpnia br. szefowie obu spółek: Daniel Obajtek...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj