logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

       WYDAWCA            PARTNER PORTALU

   

A+ A A-

CSR w logistyce - ryzyko ESG i wskaźniki efektywności Polecamy!

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Analiza rozwoju teorii i praktyki zarządzania logistycznego w ramach poszczególnych obszarów działalności człowieka pozwala na zidentyfikowanie aktualnie obserwowanych zmian w podejściu do logistyki. Zmiany te koncentrują się na orientacji nie tylko na sferę gospodarczą, związaną z nieustanną redukcją kosztów logistycznych, skracaniem kanałów dystrybucji i optymalizowaniem przepływów materialnych i informacji, ale także zastosowaniem działań ze sfery usług społecznych, które mają służyć poprawie jakości życia i ukierunkowane są głównie na redukcję negatywnych skutków logistyki.

Stąd potrzeba identyfikacji i redukcji ryzyka negatywnego wpływu logistyki, które powinno być monitorowane i niwelowane w sposób efektywny i wymierny na każdym etapie procesu logistycznego. Przykładem negatywnego oddziaływanie może być np. zanieczyszczenie środowiska, wzrost poziomu hałasu, kongestia, spadek poziomu bezpieczeństwa ruchu drogowego, itp.

Każde przedsiębiorstwo sfery usług logistycznych winno zatem stosować rozwiązania redukujące negatywne skutki działalności logistycznej stosując zasady bliskie społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR) jako koncepcji, według której przedsiębiorstwa na etapie budowania swojej strategii dobrowolnie uwzględniają interesy społeczne i ochronę środowiska, a także relacje z kluczowymi grupami interesariuszy. Dobrym przykładem takiego zachowania są coraz częściej stosowane rozwiązania w miastach. Wśród coraz częściej stosowanych praktyk można zaobserwować wiele przykładów centrów logistycznych, które funkcjonują w ramach stref ograniczonego ruchu dla pojazdów niespełniających określonych norm emisji spalin (tzw. strefy środowiskowe). W coraz większym stopniu wykorzystywanie pojazdów dostawczych z napędem ekologicznym (elektrycznym, LPG lub CNG), szczególnie w zakresie dostaw w strefie tzw. ostatniej mili (last mile). Czy też stosowanie rozwiązań typowo organizacyjnych jak np. program FORS (Freight Operators Recognition Scheme), który opiera się na identyfikacji tych operatorów logistycznych, którzy stosują wysokie standardy bezpieczeństwa i ochrony środowiska. Operatorzy są certyfikowani w ramach audytów, w wyniku których stają się brązowym, srebrnym lub złotym członkiem programu. Złotym członkiem może zostać ten operator, który wdrożył procedury gwarantujące najwyższe standardy bezpieczeństwa, zredukował poziom emisji spalin oraz spełnił ustalone kluczowe wskaźniki efektywności KPI (Key Performance Indicators) określone przez audytora. Głównym celem artykułu jest zatem analiza ryzyka CSR (ESG) w logistyce oraz wypracowanie przykładowych wskaźników efektywności (KPI) zmierzających do redukcji negatywnych skutków związanych z logistyką.

Artykuł zawiera 18670 znaków.

Źródło: Czasopismo Logistyka

 

Ostatnio zmieniany środa, 26 kwiecień 2017 15:22

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

C.H. Robinson zatrudni stu specjalistów IT w Warszawie

C.H. Robinson zatrudni stu specjalistów IT w Warszawie

Do końca 2020 roku C.H. Robinson zatrudni ponad stu specjalistów IT do warszawskiego oddziału firmy....

W Poznaniu pracownicy Poczty Polskiej testują auta elektryczne o ładowności…

W Poznaniu pracownicy Poczty Polskiej testują auta elektryczne o ładowności powyżej 800 kg

Pocztowcy z Poznania testują jeden z najnowocześniejszych samochodów elektrycznych o ładowności powyżej 800 kg. Testy...

Wesołych Świąt!

Wesołych Świąt!

Zdrowych, radosnych Świąt Wielkanocnych, odpoczynku w gronie rodziny i przyjaciół życzy Redakcja portalu www.logistyka.net.pl  

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj