logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

       WYDAWCA            PARTNER PORTALU

   

A+ A A-

Zarządzanie logistyczne odpadami medycznymi Polecamy!

Oceń ten artykuł
(1 Głosuj)

Opieka zdrowotna, jak i samo zdrowie poruszane w tematyce ekonomicznej, można rozpatrywać, jako jeden z istniejących problemów ekonomicznych. Zdrowie zalicza się do tej grupy ze względu na dostępność do dóbr i usług zdrowotnych, konsumpcji, procesów produkcji i wymiany, natomiast sama opieka zdrowotna dotyka systemu funkcjonowania oraz finansowania świadczeń zdrowotnych.

System zdrowia w układzie ekonomicznym ma za zadanie zagwarantowanie bezpieczeństwa zdrowotnego, zabezpieczenie odpowiedniego stanu zdrowia publicznego, rozsądne gospodarowanie zasobami, jak również dbanie o zrównoważony rozwój w aspekcie środowiskowym, społecznym i ekonomicznym. Współczesne systemy ochrony zdrowia spotykają się z wieloma wyzwaniami powstałymi dla ich sprawnego funkcjonowania. Zalicza się do nich m.in.: ograniczenie kosztów samego funkcjonowania systemu zdrowotnego, akomodację działań podmiotów z sektora ochrony zdrowia do nieustannie zmieniających się potrzeb zdrowotnych pacjentów, adaptację odpowiednich rozwiązań problemów zdrowotnych do rozwoju gospodarki i sektora zdrowia, jak również alokację zasobów powstałych podczas realizowania zadań ochrony służby zdrowia, w tym logistycznego zarządzania odpadami medycznymi.

Zarządzanie odpadami medycznymi - definicje, cele, znaczenie
W ciągu kilku ostatnich dekad, aktywność ludzka, jak również zmieniający się styl życia oraz konsumpcja, zaowocowały bardzo dużymi ilościami różnego typu odpadów. Odpady te mają wpływ na poziom życia ludzkiego i jego dalszą egzystencję, jak również na środowisko naturalne. W konsekwencji takich działań, w dwóch ostatnich dekadach, życie publiczne zaczęło częściej przyglądać się problemom odpadów medycznych oraz systemowi ich zarządzania. W początkowej fazie dbano bardziej o środowisko i system odnowy tego środowiska, jednakże z czasem zauważono potrzebę stworzenia przemyślanej koncepcji logistycznego zarządzania odpadami medycznymi ze względu na zdrowie ludzkie.
Większość podmiotów działających na rynku ochrony zdrowia, starając się sprostać zwiększającym się wymogom jakościowym względem odpowiedniego dostarczenia służbom zdrowia środków medycznych, jak również pozbywania się powstających w procesie ich zużycia odpadów medycznych, korzysta z najnowszych metod zarządzania logistycznego. Podyktowane jest to stale rosnącą konkurencją pod względem jakościowym oraz zwiększonymi kosztami, które mają miejsce we właściwie skoordynowanych procesach zarządzania logistycznego.

Zarządzanie logistyczne, można rozumieć jako konsekwencję procesowego podejścia do istnienia danej organizacji. Natomiast zasadność zarządzania logistycznego oznacza obecność procesów logistycznych mających miejsce w przypadku rozlokowania, przepływu i stanu jego części składowych. Dodatkowo istotne jest, aby procesy logistyczne były skoordynowane ze sobą, jak również z pozostałymi procesami zachodzącymi w całej organizacji.

Artykuł zawiera 22900 znaków.

Źródło: Czasopismo Logistyka

Ostatnio zmieniany środa, 18 październik 2017 15:13
Ściągnij załącznik:

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Wpływ portowej hossy i sytuacji na rynku pracy na sektor…

Wpływ portowej hossy i sytuacji na rynku pracy na sektor magazynowy w województwie zachodniopomorskim

Porty w Szczecinie i Świnoujściu, podobnie jak porty w województwie pomorskim, odnotowują imponujące wzrosty przeładunków,...

Walka o wymagającego konsumenta rozgrywa się już w… magazynach

Walka o wymagającego konsumenta rozgrywa się już w… magazynach

Tradycyjny handel oparty na prostym modelu funkcjonowania łańcucha dostaw, z długimi cyklami rotacji zapasów, przechodzi...

Głos Przedsiębiorcy - to biznes wie najlepiej, czego mu potrzeba

Głos Przedsiębiorcy - to biznes wie najlepiej, czego mu potrzeba

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii stawia na dialog z przedsiębiorcami i uważnie wsłuchuje się w ich...

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj