logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

       WYDAWCA            PARTNER PORTALU

   

A+ A A-

Logistyka obronności Polecamy!

Oceń ten artykuł
(4 głosów)

Zmiana jest nieodłączną cechą współczesności we wszystkich sferach funkcjonowania ludzkości. Logistyka będąc częścią teorii i praktyki ludzkiego działania odpowiada na te zmiany odpowiednio modyfikując swój obszar odpowiedzialności. Modyfikacja pola działania logistyki obejmuje zmiany będące wynikiem postępu technicznego, technologicznego, społecznego, ekonomicznego itp. - zmiany w tym przypadku mają charakter następczy.

Logistyka może również kreować zmiany w pozostałych obszarach, będąc ich liderem np. wprowadzając nowy globalny standard opakowania, transportowy, magazynowy itp. W artykule podjęto próbę zarysowania obszaru odpowiedzialności logistyki obronności, jako odpowiedzi na systemową zmianę w nauce polskiej. Poszukiwany obszar badawczy jest częścią problematyki funkcjonowania gospodarki i społeczeństwa w warunkach zagrożenia, wojny i pokoju.

Wojna i konflikt zbrojny
Problematyka wojny towarzyszy człowiekowi od początku istnienia, praktycznie od momentu, w którym zaistniały warunki do zdobywania i gromadzenia dóbr materialnych oraz innego rodzaju wartości. Analiza dzieł klasycznych filozofów Platona czy też Arystotelesa wskazuje na wewnętrzne i zewnętrzne źródła wojny, na zależności pomiędzy wojną i pokojem, na etyczny wymiar wojny, na konieczność posiadania wojska (instytucji zbrojnej) oraz na przeznaczanie odpowiedniej sumy pieniędzy na ich utrzymanie - wszystko po to, by zabezpieczyć swoim obywatelom pokój i poczucie bezpieczeństwa. Rozwój naszej cywilizacji niósł za sobą konieczność modyfikowania klasycznych poglądów na wojnę. Przez wieki postęp naukowy był, jest i zapewne będzie na usługach "boga wojny". Ludzkość dysponując coraz bardziej wyrafinowaną techniką i technologią wykorzystuje je do osiągania zamierzonych korzyści we wszystkich sferach swojego funkcjonowania: politycznych, ekonomicznych, społecznych i terytorialnych. Proces globalizacji stopniowo i skutecznie zacierając granice terytorialne państw, czy etniczne grup narodowych, doprowadza do sytuacji, w której tradycyjne pojęcie wojny definiowanej jako zastosowanie siły militarnej przeciwko integralności terytorialnej i niezawisłości innych państw ulega daleko idącej modyfikacji. Stąd też teza Clausewitza, że wojna jest kontynuacją polityki innymi środkami nie jest adekwatna do teraźniejszych czasów. Jak słusznie zauważa, H. Munkler wojna na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci stopniowo i niepostrzeżenie zmieniała swój charakter. Klasyczna wojna prowadzona przez państwa, która jeszcze w znacznym stopniu wyznaczała przebieg zimnowojennej rywalizacji, zdaje się przechodzić do historii. Państwa jako faktyczni monopoliści wojny abdykowały, a ich miejsce zajmują coraz częściej parapaństwowe struktury oraz prywatni gracze. W. Krztoń w próbie zdefiniowania, czym jest wojna i konflikt zbrojny wskazuje na dwa stanowiska rozszerzające i zawężające. W ujęciu rozszerzającym wojna to: każda zorganizowana działalność jednej sformalizowanej (w stopniu większym lub mniejszym) grupy społecznej przeciw innej, obliczona na osiągnięcie celów politycznych, realizowana przy użyciu przemocy. Argumentem przemawiającym za znacznie szerszym niż wyłącznie w kategoriach "aktywności bojowej" rozumieniem wojny, jest zjawisko przenoszenia działań wrogich do: cyberprzestrzeni, gdzie nie dochodzi przecież do bezpośrednich starć zbrojnych. Dzisiejsza wojna informacyjna, choć nie jest zjawiskiem nowym (informacja zawsze była jednym z głównych narzędzi wojny), charakteryzuje się znacznym przesunięciem akcentu w kierunku prowadzenia działań niezawierających elementu "klasycznego" starcia wojsk.

Artykuł zawiera 21940 znaków.

Źródło: Czasopismo Logistyka

Ostatnio zmieniany środa, 07 luty 2018 08:25
Ściągnij załącznik:

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Koleje Dolnośląskie pojadą do Pragi

Koleje Dolnośląskie pojadą do Pragi

Wraz z wejściem w życie nowego rozkładu jazdy 9 grudnia 2019 r. uruchomione zostanie bezpośrednie...

Poczta Polska wybrała auta elektryczne

Poczta Polska wybrała auta elektryczne

Pracownicy Poczty Polskiej będą wkrótce doręczać paczki przy pomocy Nissanów e-NV200, elektrycznych samochodów dostawczych, które...

Unia Europejska nie przygotuje przedsiębiorców na brexit

Unia Europejska nie przygotuje przedsiębiorców na brexit

138 milionów funtów będzie kosztować kampania informacyjna, która ma pomóc między innymi przedsiębiorcom przygotować się...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj