logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

       WYDAWCA            PARTNER PORTALU

   

A+ A A-

Koncepcja zastosowania lean w transporcie wewnętrznym małych przedsiębiorstw Polecamy!

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

W dzisiejszych czasach tylko przedsiębiorstwa, które są prawidłowo zorganizowane i potrafią elastycznie dostosowywać się do wymagań rynku, mogą sprostać konkurencji i działać. Wykorzystanie nowoczesnych metod zarządzania pozwala optymalizować te procesy logistyczne, które są szczególnie istotne z punktu widzenia działalności firmy - transportowe.

W wielu przedsiębiorstwach można zauważyć brak motywacji do doskonalenia realizowanych procesów. Dotyczy to procesów logistycznych, a w szczególności odnosi się do tych magazynowo - transportowych oraz organizacji poszczególnych stanowisk pracy, gdzie występują zakłócenia i straty mające wpływ na prawidłowe ich funkcjonowanie. Pytania wynikające z tych rozważań są następujące: Czy systemy logistyczne przedsiębiorstwa osiągnęły już maksimum swoich możliwości? Czy każde stanowisko pracy działa zgodnie z taktem? Czy wszystkie operacje transportowe i magazynowe są odpowiednio zsynchronizowane z czynnościami wykonywanymi na poszczególnych stanowiskach pracy i odwrotnie? Czy pracownicy są świadomi swojej odpowiedzialności za zadowolenie klienta? Jakie metody i narzędzia mogą pozwolić zwiększyć efektywność systemu transportowego przedsiębiorstwa? Lean Production została po raz pierwszy zastosowana przez szefa koncernu Toyota, Taichi Ohno. Zdefiniował on trzy główne filary, na których oparł system produkcyjny Toyota (TPS), zakładając m.in.:
- Wykonywanie tylko tego, co jest potrzebne,
- Eliminowanie tego, co nie dodaje wartości,
- Wstrzymywanie procesów w sytuacji zaistnienia problemu.

Te trzy filary stały się fundamentem Lean, która objęła swym zasięgiem wszystkie aspekty działania organizacji. W latach 80-tych i 90-tych XX w., przewagę konkurencyjną jaką daje ten system dostrzegły przedsiębiorstwa amerykańskie (m. in. Ford) oraz amerykańscy naukowcy, którzy następnie rozpowszechnili ją na całym świecie. Stąd, podstawowy model Lean Manufacturing jest wierną kopią systemu produkcyjnego Toyoty, który doskonale sprawdza się w branży motoryzacyjnej lub branżach pokrewnych (o podobnej specyfice wytwarzania). Przedsiębiorstwa, które nie wdrażają Lean są mniej konkurencyjne. Odnosi się to również do małych przedsiębiorstw. Ale czy tylko kompleksowe stosowanie Lean daje pozytywne wyniki? W jaki sposób uzyskać wzrost efektywności w transporcie wewnętrznym małego przedsiębiorstwa poprzez wdrożenie Lean? W jaki sposób małe przedsiębiorstwa mogłyby rozpocząć proces wdrażania Lean? Próbę odpowiedzi na część tych pytań, podjęli autorzy w prezentowanym artykule, tj. koncepcji zastosowania Lean w transporcie wewnętrznym małego przedsiębiorstwa.

 

Artykuł zawiera 24300 znaków.

Źródło: Czasopismo Logistyka

Ostatnio zmieniany środa, 07 luty 2018 14:37
Ściągnij załącznik:

Newsletter

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Uwaga na kontrolę trzeźwości za granicą - wynik badania może…

Uwaga na kontrolę trzeźwości za granicą - wynik badania może być wyższy niż w Polsce

Większość lata już za nami, ale jeszcze wielu z nas wakacyjne wojaże ma wciąż przed...

Powstaje pierwszy z czterech nowych magazynów w Gdyni

Powstaje pierwszy z czterech nowych magazynów w Gdyni

Realizując strategię rozwoju Portu Gdynia do roku 2030, Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A., 31 lipca...

Dachser dla Flowey: logistyka na błysk

Dachser dla Flowey: logistyka na błysk

Dachser, jeden z wiodących operatorów logistycznych, prowadzi dostawy dla Flowey - luksemburskiego producenta środków chemicznych...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj