logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

       WYDAWCA            PARTNER PORTALU

   

A+ A A-

Zrównoważony rozwój w zarządzaniu łańcuchem dostaw Polecamy!

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

W ostatnim czasie zrównoważony rozwój (sustainable development) stał się światowym trendem społeczno-ekonomicznym. Wiele przedsiębiorstw w Niemczech podjęło się wdrażania strategii zrównoważonego rozwoju, jako ważnej części zarządzania łańcuchem dostaw (Supply Chain Management - SCM). Ta nowa orientacja zarządzania w Supply Chain pomaga w planowaniu przyszłości oraz kształtowaniu kierunków rozwoju danej firmy.

Zrównoważony rozwój zintegrowany z zarządzaniem łańcuchem dostaw (SSCM) zapewnia możliwość kontrolowania i sterowania przyszłymi ryzykami biznesowymi, aby zapewnić spójną produkcję i zrealizować potencjał wydajności. Celem zrównoważonego rozwoju jest: "tworzenie, ochrona i długofalowy rozwój wartości ekonomicznej, społecznej i środowiskowej dla wszystkich interesariuszy zaangażowanych w proces dostaw". Proces wdrażania form zrównoważonego rozwoju w Supply Chain jest ambitnym przedsięwzięciem, wymagającym równoczesnego włączenia konkretnych zasobów. Strategia ta zapewnia jednakże wieloaspektowe korzyści, nie tylko dla spółek giełdowych, ale również dla firm rodzinnych. Firmy rodzinne mogą opracowywać długoterminowe plany prosperowania przedsiębiorstwa włączając w nie zasady zrównoważonego zarządzania, jako części SCM, podnosząc tym samym swoją konkurencyjność na rynku. Liczne przedsiębiorstwa zaczęły w ostatnich latach uwzględniać w swoich decyzjach biznesowych i działaniach przedsiębiorstwa perspektywy zrównoważonego rozwoju. Dało to możliwość na szersze spojrzenie na zarządzanie łańcuchem dostaw, a zrównoważony handel stał się częścią integracyjną wartości i strategii przedsiębiorstwa. Ponad 80% ze stu największych firm niemieckich publikowało efekty wdrażania strategii zrównoważonego rozwoju, a ponad 50% indeksowało wyniki w indywidualnych sprawozdaniach.

Z publikacji firm wynika, iż w celu sporządzenia własnego przyszłościowego i trwałego modelu biznesowego, należy integrować aspekty i wartości zarówno firm notowanych na giełdzie jak i tych nienotowanych. Istotną częścią realizacji celów zrównoważonego rozwoju jest zintegrowanie go z Supply Chain Management. Zrównoważony rozwój w odniesieniu do Supply Chain Management obejmuje trzy dymensje: ekologię, ekonomię i socjologię. Połączenie wszystkich trzech ww. wymiarów stało się dzisiaj ważniejsze niż kiedykolwiek dla stworzenia skutecznego modelu biznesowego.

"Pojęcie zrównoważonego rozwoju (sustainable development - rozwój zrównoważony możliwy do utrzymania w dłuższym czasie) w obecnym znaczeniu zostało sformułowane w 1987 roku przez Komisję do spraw Środowiska i Rozwoju działającą w ramach ONZ. Oznacza ono taki rozwój (ekonomiczno-ekologiczno-społeczny), który z jednakową starannością uwzględnia trzy elementy: potrzebę wzrostu gospodarczego, konieczność utrzymywania środowiska naturalnego we właściwym stanie i realizację postulatu zapewnienia sprawiedliwości społecznej". W pierwotnych założeniach SCM prymarnymi działaniami są planowanie, kierowanie i kontrola przebiegu łańcucha dostaw. Z kolei integracja klasycznego SCM ze zrównoważonym rozwojem rozpatruje zarządzanie łańcuchem dostaw z wielu perspektyw wciągając w strukturę trzy wymiary: ekologię, ekonomię i socjologię.

 

Artykuł zawiera 17630 znaków.

Źródło: Czasopismo Logistyka

 

Ostatnio zmieniany wtorek, 20 luty 2018 09:24
Ściągnij załącznik:

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Geis PL w nowej lokalizacji Grodzisk Mazowiecki

Geis PL w nowej lokalizacji Grodzisk Mazowiecki

Grupa Geis modernizuje i przenosi terminale dystrybucyjne w Bydgoszczy i Szczecinie, a w czwartym kwartale...

DSV finalizuje przejęcie Panalpiny

DSV finalizuje przejęcie Panalpiny

Wszystkie warunki i wymagania niezbędne do zamknięcia transakcji zostały spełnione. W ślad za ogłoszonym porozumieniem...

Awans Polki w Grupie JF Hillebrand i wzmocnienie pozycji w…

Awans Polki w Grupie JF Hillebrand i wzmocnienie pozycji w regionie wschodnim

Grupa JF Hillebrand, światowy operator logistyczny, specjalizujący się w obsłudze rynku alkoholi i napojów, stawia...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj