logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

       WYDAWCA            PARTNER PORTALU

   

A+ A A-

Informatyczne systemy zarządzania w przedsiębiorstwach sektora TSL Polecamy!

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Ciągły wzrost znaczenia i roli informacji oraz dynamicznie rozwijający się przemysł informatyczny i komunikacyjny spowodował, że bez wątpienia dzisiejsze społeczeństwo można nazwać tzw. społeczeństwem informacyjnym. Przez tzw. społeczeństwo informacyjne należy rozumieć: "[…] społeczeństwo, które nie tylko posiada rozwinięte środki przetwarzania informacji i komunikowania, lecz przetwarzanie informacji jest podstawą tworzenia dochodu narodowego i dostarcza źródła utrzymania większości społeczeństwa".

Szybki rozwój technologii informatycznych oraz procesów z nią związanych, spowodował, że informacja stała się jedną z podstawowych i najcenniejszych wartości niematerialnych. W wyniku tego zjawiska organizacje, przedsiębiorstwa i różnego rodzaju instytucje są coraz bardziej od niej uzależnione. Rozwój technologii i sposobów przetwarzania, zarządzania oraz pozyskiwania informacji stały się podstawowym warunkiem rozwoju społecznego, gospodarczego i kulturalnego społeczeństwa.
Skuteczne wykorzystywanie zasobów informacyjnych, ich przetwarzanie oraz śledzenie zachodzących zmian i zjawisk w otoczeniu staje się podstawą poprawnego funkcjonowania każdego przedsiębiorstwa, nie tylko w sektorze TSL.

Zintegrowane systemy zarządzania
Na początku rozwoju informatycznych systemów zarządzania, organizacje posługiwały się wieloma samodzielnymi i niezależnymi systemami, które odpowiedzialne były tylko za poszczególne obszary przedsiębiorstwa. Systemy te były tworzone na różne potrzeby organizacji, przez co funkcjonowały w oparciu o różne standardy, zbiory i formaty danych. Niejednolitość systemów spowodowała, że wymiana danych pomiędzy systemami była utrudniona, a niekiedy nawet niemożliwa. Ponadto dane musiały być wprowadzane za każdym razem na nowo, co prowadziło do powstawania błędów i niespójności baz danych w przedsiębiorstwie. Rozwiązaniem tego problemu okazała się integracja systemów oraz powstanie pierwszych systemów zintegrowanych.

Integracja może dotyczyć całego systemu lub wybranych jego części. Z tego powodu integrację systemów informatycznych można rozpatrywać w trzech aspektach: funkcjonalnym, informacyjnym i technologicznym.
Integracja w aspekcie funkcjonalnym dotyczy głównie ujednolicenia procedur systemowych konkretnych działów przedsiębiorstwa i stworzenie współzależności pomiędzy nimi. Integracja informacyjna ma na celu tworzenie związków informacyjnych między funkcjami, pomiędzy którymi występują współzależności. Umożliwia zmniejszenie nadmiaru danych, uniknięcie wielokrotnego wprowadzania oraz pozwala na osiągnięcie spójności zasobów informacyjnych.
Integracja pod względem technologicznym prowadzi do ujednolicenia i kompatybilności sprzętu i oprogramowania wykorzystywanego w środowisku systemowym. Pozwala na swobodną komunikację i wymianę informacji między systemami informatycznymi. "System informatyczny zarządzania nazywamy systemem zintegrowanym, jeśli dane wprowadza się do bazy tylko raz i od momentu wprowadzenia są dostępne dla wszystkich uprawnionych użytkowników i aplikacji".

 

Artykuł zawiera 48530 znaków.

Źródło: Czasopismo Logistyka

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 14 maj 2018 06:32
Ściągnij załącznik:

Newsletter

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Nowy taryfikator kar dla przewoźników już od września

Nowy taryfikator kar dla przewoźników już od września

Aż 12 tysięcy PLN kary maksymalnej może zapłacić przewoźnik drogowy w przypadku naruszenia wybranych regulacji...

Uwaga na kontrolę trzeźwości za granicą - wynik badania może…

Uwaga na kontrolę trzeźwości za granicą - wynik badania może być wyższy niż w Polsce

Większość lata już za nami, ale jeszcze wielu z nas wakacyjne wojaże ma wciąż przed...

Powstaje pierwszy z czterech nowych magazynów w Gdyni

Powstaje pierwszy z czterech nowych magazynów w Gdyni

Realizując strategię rozwoju Portu Gdynia do roku 2030, Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A., 31 lipca...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj