logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

       WYDAWCA            PARTNER PORTALU

   

A+ A A-

Informatyczne systemy zarządzania w przedsiębiorstwach sektora TSL Polecamy!

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Ciągły wzrost znaczenia i roli informacji oraz dynamicznie rozwijający się przemysł informatyczny i komunikacyjny spowodował, że bez wątpienia dzisiejsze społeczeństwo można nazwać tzw. społeczeństwem informacyjnym. Przez tzw. społeczeństwo informacyjne należy rozumieć: "[…] społeczeństwo, które nie tylko posiada rozwinięte środki przetwarzania informacji i komunikowania, lecz przetwarzanie informacji jest podstawą tworzenia dochodu narodowego i dostarcza źródła utrzymania większości społeczeństwa".

Szybki rozwój technologii informatycznych oraz procesów z nią związanych, spowodował, że informacja stała się jedną z podstawowych i najcenniejszych wartości niematerialnych. W wyniku tego zjawiska organizacje, przedsiębiorstwa i różnego rodzaju instytucje są coraz bardziej od niej uzależnione. Rozwój technologii i sposobów przetwarzania, zarządzania oraz pozyskiwania informacji stały się podstawowym warunkiem rozwoju społecznego, gospodarczego i kulturalnego społeczeństwa.
Skuteczne wykorzystywanie zasobów informacyjnych, ich przetwarzanie oraz śledzenie zachodzących zmian i zjawisk w otoczeniu staje się podstawą poprawnego funkcjonowania każdego przedsiębiorstwa, nie tylko w sektorze TSL.

Zintegrowane systemy zarządzania
Na początku rozwoju informatycznych systemów zarządzania, organizacje posługiwały się wieloma samodzielnymi i niezależnymi systemami, które odpowiedzialne były tylko za poszczególne obszary przedsiębiorstwa. Systemy te były tworzone na różne potrzeby organizacji, przez co funkcjonowały w oparciu o różne standardy, zbiory i formaty danych. Niejednolitość systemów spowodowała, że wymiana danych pomiędzy systemami była utrudniona, a niekiedy nawet niemożliwa. Ponadto dane musiały być wprowadzane za każdym razem na nowo, co prowadziło do powstawania błędów i niespójności baz danych w przedsiębiorstwie. Rozwiązaniem tego problemu okazała się integracja systemów oraz powstanie pierwszych systemów zintegrowanych.

Integracja może dotyczyć całego systemu lub wybranych jego części. Z tego powodu integrację systemów informatycznych można rozpatrywać w trzech aspektach: funkcjonalnym, informacyjnym i technologicznym.
Integracja w aspekcie funkcjonalnym dotyczy głównie ujednolicenia procedur systemowych konkretnych działów przedsiębiorstwa i stworzenie współzależności pomiędzy nimi. Integracja informacyjna ma na celu tworzenie związków informacyjnych między funkcjami, pomiędzy którymi występują współzależności. Umożliwia zmniejszenie nadmiaru danych, uniknięcie wielokrotnego wprowadzania oraz pozwala na osiągnięcie spójności zasobów informacyjnych.
Integracja pod względem technologicznym prowadzi do ujednolicenia i kompatybilności sprzętu i oprogramowania wykorzystywanego w środowisku systemowym. Pozwala na swobodną komunikację i wymianę informacji między systemami informatycznymi. "System informatyczny zarządzania nazywamy systemem zintegrowanym, jeśli dane wprowadza się do bazy tylko raz i od momentu wprowadzenia są dostępne dla wszystkich uprawnionych użytkowników i aplikacji".

 

Artykuł zawiera 48530 znaków.

Źródło: Czasopismo Logistyka

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 14 maj 2018 08:32
Ściągnij załącznik:

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Wirtualne kojarzenie linii - Eurowings rozpoczyna dystrybucję biletów innych linii…

Wirtualne kojarzenie linii - Eurowings rozpoczyna dystrybucję biletów innych linii lotniczych

Klienci Eurowings mogą już rezerwować liczne połączenia transferowe w atrakcyjnych cenach. Jest to możliwe dzięki...

Alumast dostarczy ponad 200 kompozytowych słupów oświetleniowych dla PKP Polskich…

Alumast dostarczy ponad 200 kompozytowych słupów oświetleniowych dla PKP Polskich Linii Kolejowych

Spółka Alumast S.A. wygrała przetarg na dostarczenie 228 słupów z kompozytów polimerowych wraz z wysięgnikami...

Dachser przechodzi na technologię litowo-jonową i redukuje CO2

Dachser przechodzi na technologię litowo-jonową i redukuje CO2

Dachser, jeden z wiodących operatorów logistycznych, do 2022 r. planuje zastąpić swoją przeszło sześciotysięczną flotę...

Ostatnio na forum

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj