logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

       WYDAWCA            PARTNER PORTALU

   

A+ A A-

Wpływ procesu komisjonowania zamówień w węźle logistycznym na dostępność produktów w łańcuchu dostaw Polecamy!

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Globalizacja działalności gospodarczej jest powszechnym elementem współczesnej ekonomii. Firmy operujące w otwartych systemach gospodarczych poszukują metod i narzędzi pozwalających wzmocnić przewagę konkurencyjną i efektywność funkcjonowania. Taką szansę dają udoskonalenia w obszarze logistyki, a zwłaszcza łańcuchów dostaw. Powiązane ze sobą łańcuchy dostaw, wzajemnie konkurują, przejmując rolę strategiczną w walce o przewagę konkurencyjną. Logistyka nie pełni już roli czysto operacyjnej, związanej jedynie z przepływami dóbr, lecz jest zaliczana do grupy narzędzi strategicznych, pozwalających zwiększyć szansę utrzymania się na rynku.

Zmieniają się również gospodarki narodowe wielu krajów. Z roli wytwórców przechodzą one bardziej do roli odbiorców produktów i usług. Powoduje to, iż pomiędzy różnymi podmiotami gospodarczymi, a nabywcą końcowym następuje coraz bardziej zintensyfikowany przepływ produktów i informacji. Stanowi on nieodzowny element współczesnej gospodarki i pozwala uczestniczyć w konkurencji o klienta praktycznie w każdym zakątku świata. Niesie on też wiele wyzwań i zagrożeń zarówno dla funkcjonowania poszczególnych przedsiębiorstw jak i gospodarki w znaczeniu makroekonomicznym. Choć przepływ towarów jest dziś powszechny nie oznacza to, że nie nastręcza żadnych problemów, stąd też znaczenie koordynacji działań zaczyna odgrywać kluczową rolę dla efektywności całego procesu przepływu.

Dostępność produktów
Podstawą konkurencji w handlu detalicznym, w obszarze logistyki, jest zapewnienie odpowiedniej dostępności produktów. Niedobór artykułów jest zjawiskiem nagminnym. Dotyczy zarówno produktów o wysokiej rotacji jak i tych, których klienci poszukują okazjonalnie. Brak na "półce" poszukiwanego przez odbiorcę dobra w momencie jego zainteresowania, może spowodować negatywne reakcje, których najłagodniejszą konsekwencją, może być opuszczenie sklepu i utracona korzyść wynikająca ze sprzedaży.
W obecnych czasach, dobra promocja i wysoka jakość towaru nie są już gwarantem sukcesu firmy. Porter M.E. wskazuje, iż podstawowym źródłem przewagi konkurencyjnej jest możliwość dostarczenia przez dane przedsiębiorstwo produktów na rynek zgodnie z oczekiwaniami potencjalnych nabywców.
Zapewnienie dostępności produktów wymaga zwrócenia uwagi na sześć zasad: odpowiednie towary, w odpowiedniej ilości, we właściwym stanie, dostarczone do właściwego miejsca, we właściwym czasie i za właściwą cenę.

Dostępność produktów jest efektem finalnym funkcjonowania systemów logistycznych, których funkcjonowanie można przedstawić jako cykl składający się z następujących elementów:

  • wybrane produkty (odpowiednie towary),
  • prognozowanie i zamówienia (odpowiednia ilość i cena),
  • zarządzanie zapasami i dystrybucja (właściwe miejsce, czas i cena),
  • świadczenia na rzecz klientów (właściwe miejsce, czas i cena).

Wymienione elementy, to nic innego jak opis cech charakteryzujących samo pojęcie dostępności.

 

Artykuł zawiera 32480 znaków.

Źródło: Czasopismo Logistyka

 

Ostatnio zmieniany wtorek, 26 czerwiec 2018 14:10
Ściągnij załącznik:

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Dachser Air & Sea Logistics wchodzi do Szwecji

Dachser Air & Sea Logistics wchodzi do Szwecji

Dachser uruchomił swój pierwszy oddział logistyki transportu lotniczego i morskiego w Szwecji. Tamtejsze biuro Dachser...

Śledzenie produktów w branży produktów świeżych

Śledzenie produktów w branży produktów świeżych

Konsumenci codziennie są bombardowani nowymi doniesieniami o aferach związanych z wycofywaniem niebezpiecznych dla zdrowia produktów...

LPP inwestuje 500 mln zł w budowę Centrum Dystrybucyjnego w…

LPP inwestuje 500 mln zł w budowę Centrum Dystrybucyjnego w Brześciu Kujawskim

Polski producent odzieży zamierza uruchomić nowe Centrum Dystrybucyjne w Brześciu Kujawskim w pierwszej połowie 2022...

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj