logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

       WYDAWCA            PARTNER PORTALU

   

A+ A A-

Sterowanie przepływami materiałowymi w przedsiębiorstwie produkcyjnym w warunkach występowania deterministycznych ograniczeń logistycznych Polecamy!

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Zarządzanie przedsiębiorstwem w dzisiejszych warunkach jest procesem bardzo złożonym, wymaga uwzględnienia rosnącej konkurencji, skracania się cyklu życia wielu produktów, postępu technicznego oraz znacznego wzrostu zróżnicowania rynku. Zaostrzająca się konkurencja na rynku, zwłaszcza pod wpływem masowego i skutecznego wchodzenia przedsiębiorstw zagranicznych, zmiany zachowania się konsumentów oraz szeroki dostęp do nowych technologii i informacji powinny powodować przebudowę przedsiębiorstw pod względem strukturalnym, organizacyjnym oraz wprowadzać i modyfikować metody zarządzania, wykorzystując najnowsze osiągnięcia nauki.

Według nowych koncepcji zarządzania, firma powinna dążyć do sprzedaży produktów po najniższych cenach, najwyższej jakości, ustalonym terminie dostawy, zamawianej ilości oraz w odpowiednim asortymencie. Osiągnięcie tych celów będzie możliwe jedynie dzięki sprawnie i szybko przebiegającej informacji. Brak w przeszłości obecnych technik, technologii informatycznych i odpowiednich systemów zarządzania prowadziło do tego, że przedsiębiorstwo musiało utrzymywać wysoki poziom zapasów zarówno materiałów, półproduktów, wyrobów gotowych oraz maszyn, które nie zawsze były w stu procentach wykorzystywane, co automatycznie wpływało na podniesienie kosztów produkcji.
Przedsiębiorstwa, które chcą istnieć i prosperować na rynku agresywnej konkurencji powinny zacząć pojmować zarządzanie jako działalność polegającą na podejmowaniu trafnych decyzji oraz sterowaniu wszystkimi zasobami łącznie z ludźmi, procesami i informacjami w sposób jak najbardziej wydajny, oszczędny i zgodny z racjonalnością działań gospodarczych w celu osiągnięcia optymalnych efektów.
Głównym celem artykułu jest przedstawienie problemu ryzyka występującego podczas sterowania przepływami materiałowymi w przedsiębiorstwach produkcyjnych oraz propozycja zastosowania przykładowych rozwiązań, które zmierzają do redukcji negatywnych skutków niewłaściwego zarządzania gospodarką magazynową. Proponowana w artykule metodyka służy do wspomagania podejmowania decyzji dotyczących przyjmowania i realizacji zleceń w systemach produkcyjnych o zadanych ograniczeniach zasobowych ze szczególnym uwzględnieniem ograniczeń logistycznych.

Model sieci logistycznej przedsiębiorstwa
W rozpatrywanym przypadku mamy do czynienia z dwupoziomową strukturą systemu. Pierwszy poziom stanowią przedsiębiorstwa partnerskie dostarczające niezbędne zasoby do magazynu głównego. Dysponują one zbiorami własnych magazynów oraz dostosowanymi zbiorami środków transportowych o zadanych pojemnościach i dostępnej strukturze tras.

 

Artykuł zawiera 23100 znaków.

Źródło: Czasopismo Logistyka

Ostatnio zmieniany czwartek, 28 czerwiec 2018 15:23
Ściągnij załącznik:

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

86 proc. kierowców aut służbowych przekracza dozwoloną prędkość w…

86 proc. kierowców aut służbowych przekracza dozwoloną prędkość  w terenie zabudowanym

Po polskich drogach jeździ około 6,5 mln aut służbowych. Niemal 9 na 10 kierowców tych...

Grupa Raben przejmuje spółkę TGL TransportLogistik

Grupa Raben przejmuje spółkę TGL TransportLogistik

18 września 2018 r. Grupa Raben podpisała umowę przejęcia spółki TGL TransportLogistik w Schüttorf, należącej...

Go Logis w rytmie hip-hopu wchodzi w nowy rozdział rozwoju…

Go Logis w rytmie hip-hopu wchodzi w nowy rozdział rozwoju firmy

Go Logis, polska firma spedycyjna o zasięgu międzynarodowym, konsekwentnie umacnia pozycję na rynku usług logistycznych....

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj