logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

       WYDAWCA            PARTNER PORTALU

   

A+ A A-

Jakie są najważniejsze korzyści z wdrożenia systemu WMS w magazynie? Polecamy!

Oceń ten artykuł
(3 głosów)

Prowadzenie magazynu niezależnie od jego skali wiąże się z potrzebą szybkiej lokalizacji towarów lub surowców, które potrzebne są dla zamówień klientów, a w przypadku firm produkcyjnych do realizacji produkcji. Narzędziami wspierającymi prace magazynierów są rozwiązania klasy WMS. Aplikacje wspierają lokalizację położeń towarów, kierując pracowników magazynu w miejsca gdzie dany towar się faktycznie znajduje. W ten sposób ścieżki pobrań towarów mogą być znacznie zoptymalizowane, a pracownicy będą kierowani najszybszymi trasami pomiędzy regałami.

Dobre aplikacje WMS wspierają pracowników nie tylko podczas zbiórki towarów, ale również podczas realizacji innych procesów magazynowych. Proces przyjęcia towarów może być zoptymalizowany m.in. poprzez wskazanie pracownikowi miejsca gdzie zmieści się konkretna dostawa, wskazywanie miejsca, gdzie znajduje się już inna partia przyjmowanego towaru lub kierowanie do położenia w oparciu o parametry rotacji towaru np. kategorie ABC/XYZ. Zaawansowane aplikacje WMS pozwalają na realizację procesów wieloetapowych, w ten sposób możliwa jest obsługa np. kompletacji towarów zbiorczo, dla kilku zamówień równocześnie. W takim procesie pierwszym etapem jest pobranie towarów z magazynu na potrzeby wszystkich zamówień, w kolejnym etapie może np. następować kontrola jakości zebranych towarów, a w kolejnym rozdzielenie na konkretne dokumenty wysyłek do klientów. Aplikacja dla magazyniera powinna ułatwiać mu pracę np. poprzez odczytywanie komunikatów głosowych, odpowiednie dźwięki potwierdzające odczyty lub poprzez odpowiednią wersję językową, szczególnie w obecnej sytuacji na polskim rynku pracy pożądana jest możliwość pracy w interfejsie ukraińskim.

 

Należy pamiętać, że dobry system WMS to nie tylko aplikacja dedykowana dla magazynierów, to także narzędzie pozwalające efektywnie zarządzać magazynem. System WMS w swojej części zarządczej powinien oprócz umożliwiania zarządzania strukturą magazynu, normatywami towarów, wykonywanymi wieloetapowymi operacjami, zlecania inwentaryzacji powinien także dawać kierownikowi magazynu możliwość sprawdzenia realizacji zleconych zadań przydzielonym poszczególnym pracownikom oraz przygotowania podsumowania zbiorczego z wykonanych przez nich pracy. W ten sposób kierownik magazynu otrzymuje nie tylko kompletne narzędzie do zarządzania swoimi pracownikami, ale też system wspierający go w analizie przeprowadzonych działań.  

 

Interfejs systemu WMS : Comarch WMSInterfejs systemu WMS: Comarch WMS

 

Czy warto stosować oprogramowanie klasy WMS niezależnie od rodzaju magazynu i wielkości przepływu towarów?


Oprogramowanie WMS dzięki swoim zaletom związanym z precyzyjnym wykonywaniem procesów może efektywnie zwiększyć wydajność procesów realizowanych w magazynach. Oczywiście należy pamiętać, że znaczenie ma wielkość magazynu. Na bardzo małych magazynach, np. na zapleczach niewielkich sklepów odzieżowych w galeriach handlowych, gdzie nie ma problemów z lokalizacją towarów i szybkim zebraniem wdrożenie systemu WMS może przynieść niewielkie korzyści w zakresie precyzji zliczania towarów i obsługi przyjęć i wydań. Wraz ze wzrostem wielkości magazynu zwiększa się wpływ wdrożenia systemu WMS na terminowość, czasochłonność i optymalizację procesów. Nowoczesne systemy WMS pozwalają również na jednoczesne zarządzanie i realizację prac na kilku magazynach równocześnie, dzięki czemu usprawnienia procesów mogą objąć kilka mniejszych magazynów, dla których odrębnie uruchamiane systemy WMS nie przyniosłyby zauważalnego rezultatu. Wraz ze wzrostem wielkości magazynu zwiększa się ilość pracowników, może to pociągnąć za sobą większą ich rotację, dlatego ważne jest aby system WMS był intuicyjny i pozwalał na łatwą obsługę.

Dowiedz się więcej o systemie WMS od Comarch

 

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 15 październik 2018 15:09

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

DHL Supply Chain wdraża na całym świecie najnowszą wersję inteligentnych…

DHL Supply Chain wdraża na całym świecie najnowszą wersję inteligentnych okularów Google

DHL jest jednym z pierwszych klientów na świecie, którzy będą używać okularów Google najnowszej generacji...

Ciężki okres branży transportowej

Ciężki okres branży transportowej

Przedsiębiorców z branży transportowej czeka ciężki okres. Stracili jedną z najważniejszych przewag, którą mieli nad...

Raben świętuje rozbudowę lokalizacji w Eisenach

Raben świętuje rozbudowę lokalizacji w Eisenach

W czerwcu bieżącego roku Grupa Raben oficjalnie otworzyła nowo rozbudowaną lokalizację w Eisenach. Dwa i...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj