logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

       WYDAWCA            PARTNER PORTALU

   

A+ A A-

Wyzwania związane z organizacją przepływu informacji w łańcuchach dostaw Polecamy!

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Przepływ informacji stanowi czynnik niezbędny dla funkcjonowania logistyki. Fakt ten wynika z definicji logistyki, wskazującej na integralność i nierozłączność przepływu ładunku i informacji o tym ładunku oraz przebiegu procesu dostawy. Przepływ informacji pomiędzy różnymi podmiotami w łańcuchu dostaw może występować w postaci sformalizowanej lub nieformalnej. Przekazywanie informacji w postaci sformalizowanej pociąga za sobą w wielu przypadkach konieczność standaryzacji informacji "wejścia" i "wyjścia". Przepływ informacji w takiej formie wymaga tworzenia procedur. Zakres tych procedur zależy zarówno od wartości handlowo-operacyjnych przekazywanych informacji jak i wielkości i rangi podmiotu uczestniczącego w danym łańcuchu dostaw.

Celem artykułu jest wskazanie na wyzwania pojawiające się w procesie projektowania zarządzania informacją w łańcuchu logistycznym oraz na możliwe sposoby usprawniania przepływu informacji i zapewnienia bezpieczeństwa danych.

Informacja w łańcuchach dostaw
Przepływ informacji jest integralną częścią funkcjonowania łańcucha dostaw. Obieg i wymiana informacji odbywa się pomiędzy wszystkimi podmiotami czynnymi i biernymi uczestniczącymi w danym łańcuchu dostaw. Coraz większe skomplikowanie i zasięg operacji logistycznych powodują, że konieczne jest posługiwanie się coraz większą ilością danych. Zdolność do efektywnego wykorzystywania informacji przekłada się na większą skuteczność procesu planowania oraz lepszą kontrolę bieżącego funkcjonowania przedsiębiorstwa. Natomiast błędy w funkcjonowaniu obiegu informacji powodują dotkliwe skutki w stosunku do skuteczności procesu dostawy, ale także w stosunku do funkcjonowania i wizerunku rynkowego podmiotów w ten proces zaangażowanych. Stąd przedsiębiorstwa logistyczne przywiązują dużą wagę do projektowania i wdrażania systemów obiegu informacji. Kluczową rolę odgrywa tu telematyka, ale zanim powstanie konkretne narzędzie IT do wspomagania procesów informacyjnych, przedsiębiorstwo musi przeanalizować swoje cele logistyczne i określić charakter oraz wyzwania, stojące przed systemem komunikacji.
Podstawową rolę w przygotowaniu systemu komunikacji odgrywają zazwyczaj następujące zadania:

  • identyfikacja grup komunikatów,
  • standaryzacja i analityka informacji,
  • zapewnienie dostępności informacji,
  • zapewnienie swobodnego i skutecznego przepływu komunikatów pomiędzy podmiotami,
  • bezpieczeństwo obiegu,
  • archiwizacja.

Identyfikacja grup komunikatów oznacza określenie, jakiego typu dane pojawiają się w systemie oraz ich klasyfikację według kryterium zawartości. W procesach logistycznych pojawiają się takie typy komunikatów jak np. informacje o charakterystyce ładunku, informacje o warunkach przewozu i składowania, czy informacje dotyczące frachtu i płatności. Liczba typów komunikatów jest różna w zależności od stopnia złożoności łańcucha dostaw.

 

Artykuł zawiera 27620 znaków.

Źródło: Czasopismo Logistyka

Ostatnio zmieniany wtorek, 16 październik 2018 14:44
Ściągnij załącznik:

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

C.H. Robinson zatrudni stu specjalistów IT w Warszawie

C.H. Robinson zatrudni stu specjalistów IT w Warszawie

Do końca 2020 roku C.H. Robinson zatrudni ponad stu specjalistów IT do warszawskiego oddziału firmy....

W Poznaniu pracownicy Poczty Polskiej testują auta elektryczne o ładowności…

W Poznaniu pracownicy Poczty Polskiej testują auta elektryczne o ładowności powyżej 800 kg

Pocztowcy z Poznania testują jeden z najnowocześniejszych samochodów elektrycznych o ładowności powyżej 800 kg. Testy...

Wesołych Świąt!

Wesołych Świąt!

Zdrowych, radosnych Świąt Wielkanocnych, odpoczynku w gronie rodziny i przyjaciół życzy Redakcja portalu www.logistyka.net.pl  

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj