logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

       WYDAWCA            PARTNER PORTALU

   

A+ A A-

Wydajny magazyn bez opóźnień i przestojów

Oceń ten artykuł
(1 Głosuj)

Jednym z podstawowych elementów dobrze działającego przedsiębiorstwa jest wydajnie pracujący magazyn, który realizuje zadania bez opóźnień i przestojów. W małych magazynach, z niewielką ilością dziennych dyspozycji, zadowalająca wydajność pracy może zostać osiągnięta bez większych zmian w procesach, np. poprzez odpowiednią organizację struktury magazynu. W przypadku większych przedsiębiorstw optymalizacja procesów jest kluczowa dla szybkiej, wydajnej i bezproblemowej pracy magazynu.

Jednym z pojęć związanych z optymalizacją pracy w magazynach, szczególnie dotyczących firm handlowych i logistycznych, jest cross-docking. To zagadnienie związane jest z wydajną i sprawną realizacją pracy w zakresie przepływu towarów pomiędzy przyjęciami a wydaniami z magazynu. W procesie cross-docking towar przywożony do magazynu jest wydawany do transportu z pominięciem etapu składowania i magazynowania. Takie działanie zdecydowanie przyspiesza realizację procesów magazynowych. Stosunkowo prostą sytuacją jest cross-docking pełnych zamówień. W tego typu działaniu dostawy przychodzące na magazyn w całości przekierowywane są do strefy wydań w celu realizacji wydania do odbiorcy. Ten rodzaj procesu cross-docking nie wymaga przepakowywania ani rozdzielania towarów. Bardziej zaawansowanym procesem jest cross-docking pełnych palet, w którym następuje rozdzielenie dostawy towarów już przygotowanych na paletach lub innych jednostkach transportowych dla odbiorców końcowych. W procesie tego typu praca magazynu polega jedynie na rozładunku palet z dużej dostawy i ich rozdzielenie na wysyłki mniejszym transportem. Proces może być dalej rozbudowywany o kompletację w strefie wydań towarów przychodzących do magazynu kilkoma niezależnymi dostawami. W takim przypadku magazyn staje się chwilowo punktem przeładunkowym, w którym towary są na bieżąco przyjmowane i, po bardzo krótkim czasie, wydawane do transportu. Zaawansowane procesy cross-docking wymagają odpowiedniej przestrzeni składowania towaru w magazynach, dlatego tego typu procesy u klientów Comarch najczęściej wykorzystywane są jako element dodatkowy, uzupełniający procesy związane z obsługą składowania towarów w magazynie wysokiego składowania.

Niezależnie od stopnia zaawansowania procesów cross-docking pracownik magazynu powinien otrzymywać prostą, czytelną informację: jakie działanie ma wykonać, gdzie zawieźć paletę lub czy rozpakować towar i zanieść na miejsce w strefie magazynowania. Konieczne jest zapewnienie pełnego przepływu informacji co najmniej pomiędzy przyjęciami i wydaniami towarów, a czasem pomiędzy działem handlowym i działem zakupów. Taki pełny przepływ informacji jest zapewniony w aplikacji Comarch WMS, integralnej części systemów Comarch ERP Altum i Comarch ERP XL.

Dowiedz się więcej o systemie WMS od Comarch

 

Ostatnio zmieniany piątek, 08 luty 2019 13:35

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Transport towarów niebezpiecznych z nowymi przepisami

Transport towarów niebezpiecznych z nowymi przepisami

Transport towarów niebezpiecznych musi przebiegać z zachowaniem wielu rygorystycznych wymogów. Najważniejszym dokumentem regulującym przepisy, których...

Bank innowacji logistycznych znów otwarty

Bank innowacji logistycznych znów otwarty

Masz start-up i chcesz zrewolucjonizować logistykę? Rozwiń skrzydła i wystartuj ze swoim biznesem dzięki konkursowi...

Johnston Logistics staje się Dachser Ireland

Johnston Logistics staje się Dachser Ireland

Integracja Dachser, globalnego operatora logistycznego, z firmą Johnston Logistics Ltd. dobiega końca - już niebawem...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj