logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

       WYDAWCA            PARTNER PORTALU

   

A+ A A-

Wydajny magazyn bez opóźnień i przestojów

Oceń ten artykuł
(1 Głosuj)

Jednym z podstawowych elementów dobrze działającego przedsiębiorstwa jest wydajnie pracujący magazyn, który realizuje zadania bez opóźnień i przestojów. W małych magazynach, z niewielką ilością dziennych dyspozycji, zadowalająca wydajność pracy może zostać osiągnięta bez większych zmian w procesach, np. poprzez odpowiednią organizację struktury magazynu. W przypadku większych przedsiębiorstw optymalizacja procesów jest kluczowa dla szybkiej, wydajnej i bezproblemowej pracy magazynu.

Jednym z pojęć związanych z optymalizacją pracy w magazynach, szczególnie dotyczących firm handlowych i logistycznych, jest cross-docking. To zagadnienie związane jest z wydajną i sprawną realizacją pracy w zakresie przepływu towarów pomiędzy przyjęciami a wydaniami z magazynu. W procesie cross-docking towar przywożony do magazynu jest wydawany do transportu z pominięciem etapu składowania i magazynowania. Takie działanie zdecydowanie przyspiesza realizację procesów magazynowych. Stosunkowo prostą sytuacją jest cross-docking pełnych zamówień. W tego typu działaniu dostawy przychodzące na magazyn w całości przekierowywane są do strefy wydań w celu realizacji wydania do odbiorcy. Ten rodzaj procesu cross-docking nie wymaga przepakowywania ani rozdzielania towarów. Bardziej zaawansowanym procesem jest cross-docking pełnych palet, w którym następuje rozdzielenie dostawy towarów już przygotowanych na paletach lub innych jednostkach transportowych dla odbiorców końcowych. W procesie tego typu praca magazynu polega jedynie na rozładunku palet z dużej dostawy i ich rozdzielenie na wysyłki mniejszym transportem. Proces może być dalej rozbudowywany o kompletację w strefie wydań towarów przychodzących do magazynu kilkoma niezależnymi dostawami. W takim przypadku magazyn staje się chwilowo punktem przeładunkowym, w którym towary są na bieżąco przyjmowane i, po bardzo krótkim czasie, wydawane do transportu. Zaawansowane procesy cross-docking wymagają odpowiedniej przestrzeni składowania towaru w magazynach, dlatego tego typu procesy u klientów Comarch najczęściej wykorzystywane są jako element dodatkowy, uzupełniający procesy związane z obsługą składowania towarów w magazynie wysokiego składowania.

Niezależnie od stopnia zaawansowania procesów cross-docking pracownik magazynu powinien otrzymywać prostą, czytelną informację: jakie działanie ma wykonać, gdzie zawieźć paletę lub czy rozpakować towar i zanieść na miejsce w strefie magazynowania. Konieczne jest zapewnienie pełnego przepływu informacji co najmniej pomiędzy przyjęciami i wydaniami towarów, a czasem pomiędzy działem handlowym i działem zakupów. Taki pełny przepływ informacji jest zapewniony w aplikacji Comarch WMS, integralnej części systemów Comarch ERP Altum i Comarch ERP XL.

Dowiedz się więcej o systemie WMS od Comarch

 

Ostatnio zmieniany piątek, 08 luty 2019 13:35

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Andrzej Bułka prezesem zarządu Fracht FWO Polska

Andrzej Bułka prezesem zarządu Fracht FWO Polska

Grupa Fracht AG, globalny operator logistyczny specjalizujący się w obsłudze przemysłu, stawia na rozszerzenie usług...

Air France zaprasza swoich pasażerów do nowej ekologicznej inicjatywy

Air France zaprasza swoich pasażerów do nowej ekologicznej inicjatywy

Linie lotnicze Air France uruchomiły nowy ekologiczny projekt pod nazwą „Trip and Tree” (Podróż i...

Coraz więcej kobiet zostaje listonoszkami

Coraz więcej kobiet zostaje listonoszkami

Coraz więcej kobiet wybiera zawód listonosza. Jak wynika z danych Poczty Polskiej, panie szczególnie sobie...

Ostatnio na forum

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj