logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Jak się nie dać konkurencji?

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Wraz z przekształceniem systemu gospodarki nakazowo-rozdzielczej w system gospodarki wolnorynkowej dynamika rynku logistycznego uległa znacznym zmianom. Kiedyś zleceniodawcom zależało przede wszystkim na tym, aby towar był dostarczony do odbiorcy. Dziś wygrywa ta firma, która stawia na jakość nie tylko świadczonych usług, ale także na jakość stosunków z klientem, a ci są coraz bardziej wymagający. Dlatego też firmy logistyczne coraz częściej stosują techniki, które pozwalają zarówno zdobyć nowego klienta, ale jak i zatrzymać dotychczasowego. Techniki te skupiają się wokół trzech obszarów: klienta, zintegrowanych systemów informatycznych oraz systemów jakości - to tutaj toczy się zaciekła walka.

Klient wyrafinowany.
W realiach szybko zmieniającej się gospodarki wolnorynkowej klient zdążył niejedno już zobaczyć i wyrobić sobie opinię na dany temat. Zna zasady rządzące branżą logistyczną, wie, czego może wymagać od operatorów. Dlatego też dziś żadna z liczących się na rynku firm nie może sobie pozwolić na pozostawanie z tyłu. Chcąc sprostać oczekiwaniom, firmy logistyczne powinny nie tylko realizować wymagania klienta, ale mieć charakter proaktywny i zawsze je wyprzedzać. Skuteczne jeszcze na początku lat dziewięćdziesiątych cztery klasyczne elementy marketingu-mix: produkt, cena, promocja, dystrybucja dziś już nie wystarczą. Obecnie liderami rynku są firmy, które stosują innowacyjne rozwiązania; są w stanie szybko wprowadzić na rynek nowe usługi i do minimum ograniczyć czas między złożeniem zamówienia a jego realizacją. Na rynku usług logistycznych liczy się czas reakcji na potrzeby klienta, nie tylko te aktualne, ale również, a może przede wszystkim, na te, które mogą się pojawić.
Można zatem powiedzieć, że u podstaw satysfakcji klienta leżą trzy elementy: szybkość reakcji na jego potrzeby, niezawodność i jakość obsługi oraz właściwe relacje.

Just-in-Time

Czas to pieniądz, ale i jedno, i drugie należy szanować, tym bardziej jeżeli obydwa należą do klienta. Konkurencyjne są zatem te firmy, które integrują swe działanie z procesami klienta. Poczynając od wymiany danych pomiędzy systemami komputerowymi, a kończąc na obsłudze przesyłek, co pozwala na znaczne skrócenie czasu realizacji zlecenia. Dlatego operatorzy logistyczni coraz częściej proponują swym klientom obsługę całego łańcucha dostaw - od odebrania towaru z hali produkcyjnej, poprzez przewiezienie go do magazynów lub terminali, konfekcjonowanie, po dostarczenie do odbiorcy. A wszystko to z zachowaniem zasady Just-in-Time (dokładnie na czas), która polega na dostarczaniu zamówienia w takich ilościach i z takim następstwem czasu, aby wyeliminować (lub znacząco ograniczyć) gromadzenie zapasów.
Zarządzanie cyklem dostaw wymaga uproszczenia i usprawnienia złożonego systemu działań wykonywanych często ,,na pamięć", w sposób linearny. Warto jednak rozpatrywać każdy rodzaj zlecenia indywidualnie i tak przekonstruować ten proces, aby zoptymalizować czas realizacji, jak choćby poprzez ograniczenie liczby raportów. Można również powołać specjalny zespół analizujący zlecenie i koordynujący jego wykonanie z uwzględnieniem charakterystycznych dla niego wymagań.
Świadczenie konkurencyjnych usług logistycznych wymaga dziś modyfikowania usługi podstawowej i poszerzania jej o nowe oferty. Jedną z nich jest spedycja, która pozwala na oszczędzanie czasu klienta. Wówczas wszelkie działania związane np. z obsługą celną, doradztwem czy wystawianiem faktur w imieniu klienta, a nawet zarządzaniem zapasami czy obsługą reklamacji, pozostają w sferze działalności operatora logistycznego.
 
Niezawodność i jakość obsługi

Wraz ze zwiększeniem w branży logistycznej liczby firm wzrostowi uległa również konkurencyjność świadczonych przez nie usług. Jednak pozycję na rynku zaczęła determinować nie liczba wykonywanych zleceń, ale dbałość o jakość obsługi klienta. A jakość to nie certyfikaty czy dyplomy powieszone na ścianach. To nie tylko możliwość wypełniania, ale także możliwość wyprzedzania oczekiwań klienta; jakość to również reputacja firmy, na którą latami pracuje zespół ludzi. Wszystko po to, by zleceniodawca, który już raz skorzystał z usług firmy, ponownie do niej wrócił. Dla niego nie liczy się cena, ale zrozumienie jego potrzeb i pomysłowość w ich skutecznej realizacji. Cena jest elementem drugorzędnym i ustąpiła miejsca wiarygodności firmy oraz satysfakcji klienta, dla którego liczy się dostarczenie na czas nieuszkodzonej przesyłki. Aby go zdobyć i utrzymać, operatorzy logistyczni muszą być w swych działaniach coraz bardziej elastyczni. Muszą umieć zaspokoić często zmieniające się potrzeby swoich klientów, modernizując i zwiększając własny potencjał. Należy pamiętać, że wydłużenie czasu reakcji w procesach logistycznych może się wiązać z ryzykiem zarówno deficytu, jak i nadmiernych ilości zapasów. Natomiast ograniczenie do minimum czasu reakcji na potrzeby klienta, prowadzi nie tylko do obniżki kosztów i większej elastyczności, ale zwiększa również jego satysfakcję. A klient zadowolony to klient lojalny. Na tę lojalność operator logistyczny musi jednak zasłużyć.

Win-win czyli Twoje sukcesy są moimi sukcesami
W dobie coraz szybciej rozwijającego się rynku usług logistycznych utrzymanie osiągniętej pozycji nie jest dane raz na zawsze, ale wymaga od operatorów coraz bardziej skomplikowanych zabiegów. Zdobycie, a co najważniejsze utrzymanie klienta jest obecnie możliwe jedynie przy umiejętnym połączeniu elementów logistyki, marketingu i systemów jakości. Krótkie terminy realizacji zamówienia, profesjonalna obsługa, najwyższa jakość oferowanych usług i rzetelna informacja to czynniki, które efektywnie pomagają firmie pozyskać najcenniejszego klienta - klienta lojalnego. Nie bez znaczenia pozostają przy tym relacje partnerskie w układzie zleceniodawca – operator logistyczny. Proces kształtowania tych relacji ma charakter długoterminowy i opiera się na nieustannym kontakcie podtrzymywanym nie tylko przez poszczególne działy, ale także przez wszystkich pracowników firmy. Istotą takiego postępowania jest stworzenie korzystnych dla obu stron relacji z klientami. Jest to możliwe dzięki ścisłej, partnerskiej współpracy wszystkich uczestników łańcucha dostaw. Skutkuje to dostarczeniem do ostatecznego nabywcy właściwego towaru, w odpowiednim czasie i za odpowiednią cenę. Wpisując w politykę firmy takie właśnie rozwiązania, realizowana jest jednocześnie zasada win-win (Twój sukces jest moim sukcesem). Zastąpiła ona zasadę win-lose (Twoja porażka jest moim sukcesem) wyznaczając tym samym nowe horyzonty współpracy, które z powodzeniem wykorzystywane są w relacjach ze stałymi klientami i które stając się wizytówka firmy, przyciągają nowych. Reasumując można powiedzieć, że zasięg zdobywanego wspólnie z klientem rynku, będzie w znacznym stopniu determinowany przez dbałość o klienta oraz zakres, w jakim usługi będą pokrywały się z jego oczekiwaniami.

Newsletter

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

DHL Express wspiera kampanię Potencjalnie (nie)Bezpieczni

DHL Express wspiera kampanię Potencjalnie (nie)Bezpieczni

DHL Express (Poland), będący dostawcą międzynarodowych usług ekspresowych, wspiera kampanię społeczną popularyzującą tematykę bezpieczeństwa internetowego...

Amica z tytułem Supply Chain Designer 2017

Amica z tytułem Supply Chain Designer 2017

Najwyższy w Polsce, 46-metrowy magazyn wysokiego składowania Amica został wyróżniony nagrodą główną - Supply Chain...

Młodzi logistycy czekają na wyniki drugiego etapu Ogólnopolskiej Olimpiady Logistycznej

Młodzi logistycy czekają na wyniki drugiego etapu Ogólnopolskiej Olimpiady Logistycznej

Zakończył się drugi etap jubileuszowej X Ogólnopolskiej Olimpiady Logistycznej organizowanej przez Wyższą Szkołę Logistyki w...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj