logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Badanie funkcjonalności stron www wybranych firm logistycznych - II edycja

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Przedstawiamy drugą edycję badania funkcjonalności stron internetowych firm logistycznych. Pierwsze takie badanie firm z tej branży wykonano w ub. r., a jego wyniki opublikowano w numerze 3/2006 "Logistyki". W tym roku analiza jest ponawiana w niezmienionej formie dla sprawdzenia, czy firmy wprowadziły zmiany na swoich stronach, usuwając zidentyfikowane w 2006 roku błędy.
Badanie zostało tradycyjnie podzielone na cztery części. W pierwszej sprawdzono dostępne możliwości nawiązania kontaktu z firmą: telefon stacjonarny, kontakt z wykorzystaniem poczty e-mail oraz przy pomocy formularza kontaktowego umieszczonego na stronie WWW. W tej części praktycznie nie odnotowano większych zmian w porównaniu z zeszłym rokiem. Kilka firm niestety zrezygnowało z umieszczania na swoich stronach formularza kontaktowego, co znacznie utrudnia kontakt z firmą osób, które nie mają dostępu do programu pocztowego w trakcie korzystania ze strony danej firmy.
Główna część badania dotyczyła tradycyjnie funkcjonalności stron WWW. W tej części nie odnotowano praktycznie żadnych zmian w porównaniu z rokiem ubiegłym. Warto tutaj jedynie zauważyć zmiany na stronie firmy PKP CARGO SA, która dzięki przebudowie strony nie zajmuje już niechlubnego ostatniego miejsca, jak w 2006 roku. W tym roku najgorzej w tej części badania wypadły firmy No Limit i Rat-Pol, które uzyskały tylko 9 punktów na 20 możliwych do zdobycia. Bardzo złym przykładem jest też strona firmy DSV, która uniemożliwia korzystanie z niej użytkownikom przeglądarki Opera.
Firmy nadal ignorują potrzeby osób ze słabszym wzrokiem, uniemożliwiając im dostosowywanie rozmiarów czcionek do własnych preferencji. Często też bardzo rozbudowane strony nie posiadają ułatwienia w postaci wyróżnienia innym kolorem hiperłączy już odwiedzonych i innym kolorem tych, które jeszcze nie zostały odwiedzone. Różnych kolorów hiperłączy nie zastosowała żadna z firm biorących udział w badaniu. Tylko 8 firm ułatwia odnalezienie strony swoim klientom, umożliwiając korzystanie ze strony zarówno po wpisaniu jej adresu z subdomeną "www", jak i bez niej. Tylko 5 firm posiada własne, przydatne strony błędów, które w pewien sposób pomagają zagubionym użytkownikom, gdy wpiszą oni w przeglądarce błędny adres strony. W przypadku pozostałych błędów proporcje są bardziej wyrównane. Część firm zwraca uwagę na przestrzeganie pewnych zasad (wymienionych w poszczególnych rubrykach tabeli - przyp. red.), ignorując inne, a inna część firm robi dokładnie odwrotnie i ignoruje te zasady, które dla innych firm są ważne. Takie pośrednie rozwiązania nie zapewniają klientom należytego komfortu w korzystaniu ze stron firmowych.

Artykuł pochodzi z czasopisma "Logistyka" 3/2007.
Ostatnio zmieniany poniedziałek, 13 sierpień 2007 14:28
Ściągnij załącznik:

Newsletter

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Toyota Motor Europe i Dassault Systèmes wspólnie pracują nad cyfrowym…

Toyota Motor Europe i Dassault Systèmes wspólnie pracują nad cyfrowym marketingiem nowej generacji

Firmy Dassault Systèmes i Toyota Motor Europe podpisały trzyletnią umowę, w ramach której będą pracować...

Poczta Polska i KAS zawarły porozumienie w sprawie współpracy

Poczta Polska i KAS zawarły porozumienie w sprawie współpracy

Poczta Polska zawarła porozumienie z Krajową Administracją Skarbową Ministerstwa Finansów dotyczące współpracy w zakresie odprawy...

Neska wynajmuje powierzchnię na terenie portu w Düsseldorfie

Neska wynajmuje powierzchnię na terenie portu w Düsseldorfie

Neska, Schiffahrts- und Speditionskontor GmbH, opracowuje zorientowane na klienta rozwiązania w zakresie obsługi przeładunku drobnicy...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj