logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

6 lat oznaczenia CE

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Minęło ponad 6 lat od 1 maja 2004 roku, czyli od wejścia Polski do Unii Europejskiej, a niektórzy z nas nadal nie zdają sobie sprawy z obowiązku stosowania unijnego prawa. Dlatego poniżej wymienimy i krótko scharakteryzujemy dyrektywy, z jakimi możemy spotkać się w logistyce.

I. Dyrektywa maszynowa
Zakres stosowania:

  • maszyny (także nieukończone)
  • wyposażenie wymienne
  • elementy bezpieczeństwa
  • osprzęt do podnoszenia
  • łańcuchy, liny, pasy
  • urządzenia do mechanicznego przenoszenia napędu.

Dyrektywa ta jest podstawową Dyrektywą, mającą zastosowanie w branży logistycznej, podlegają pod nią wszystkie urządzenia do transportu bliskiego, począwszy od wózków z napędem i układnic, a na przenośnikach z napędem skończywszy. Dyrektywa obejmuje także regały szczególne posiadające własny mechaniczny napęd, to jest regały tupu "pater noster" oraz regały jezdne (mobilne).

II. Dyrektywa dźwigowa.
Stosuje się do dźwigów/wind towarowych tam, gdzie kabina umożliwia także transport ludzi. Dyrektywa ta ma zastosowanie głównie w przypadkach, gdy budynki magazynu lub centrum logistycznego wyposażone są w windy towarowe umożliwiające przewóz osób w kabinie lub zbliżone do nich urządzenia dźwigowe.

III. Dyrektywa niskonapięciowa.
Zakres stosowania obejmuje większość urządzeń, gdzie może wystąpić: prąd przemienny o napięciu 50-1000 V; prąd stały o napięciu 75-1500 V. Dyrektywa ta ma zapewnić bezpieczeństwo urządzeń elektrycznych. Jej stosowanie ma wykluczyć dwa podstawowe niebezpieczeństwa, związane z użytkowaniem prądu elektrycznego, to jest porażenie elektryczne oraz pożar.

IV. Dyrektywa EMC
Zakres stosowania - urządzenia elektryczne. Dyrektywa ta ma zapewnić ochronę przed zewnętrznym polem elektromagnetycznym, jak i generowanie pola, które mogłoby wpływać na pracę innych urządzeń. Dyrektywa nie jest doceniana, a przecież wszystkie zautomatyzowane procesy logistyczne są sterowane za pomocą elementów elektronicznych, a od ich bezpieczeństwa zależy niekiedy nawet życie.

V. Dyrektywa radiowa
Zakres stosowania - urządzenia służące do nadawania i odbierania informacji, dołączone bezpośrednio lub pośrednio do publicznej sieci telekomunikacyjnej za pomocą kabla, terminala radiowego, optycznego lub innego elektromagnetycznego. Dyrektywa służy w logistyce głównie dla zapewnienia bezpieczeństwa transmisji radiowej.
Coraz częściej w branży stosuje się systemy informacyjne, posługujące się jako medium falami radiowymi, a właśnie ta Dyrektywa ma zapewnić bezpieczeństwo ich stosowania. Nie możemy w tym przypadku mówić o wykluczeniu Dyrektywy ze stosowania ze względu na to, że użytkujemy system na terenie firmy. W przypadku fal radiowych, nie mamy do czynienia z medium prywatnym; po drugie - systemy logistyczne posługujące się terminalami radiowymi są zwykle połączone w sposób pośredni z publiczną siecią telekomunikacyjną.
Należy zwrócić uwagę, że system radiowy powinien posiadać oznaczenie CEnnnn, gdzie indeks numeryczny wskazuje na notyfikowaną przy Komisji Europejskiej jednostkę certyfikującą, która potwierdza zgodność wyrobu z obowiązującymi normami. Jeżeli dostawca przekazuje nam system radiowy do użytkowania bez potwierdzenia zgodności poprzez jednostkę notyfikowaną, to przekazuje nam system wadliwy.

Artykuł pochodzi z czasopisma "Logistyka" 3/2010.

 
Ostatnio zmieniany wtorek, 13 marzec 2012 13:10

Newsletter

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Skończył się czas wielkich budżetów w branży IT

 Skończył się czas wielkich budżetów w branży IT

W ubiegłym roku zawirowań na rynku IT było wiele. Stagnacja w przetargach na informatyzację instytucji...

PKN walczy z podróbkami

PKN walczy z podróbkami

PKN ORLEN sukcesywnie zwalcza wykorzystywanie znaków graficznych  i wizualnych, które łudząco przypominają zastrzeżone znaki towarowe,...

PepsiCo wybiera ID Logistics

PepsiCo wybiera ID Logistics

PepsiCo, światowy lider w produkcji artykułów spożywczych i napojów, wybrał ID Logistics, dostawcę usług logistycznych,...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj