logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Public Relations w branży logistycznej - PR wewnętrzny

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Czy lubimy chodzić do pracy? Czy w pracy czujemy się dobrze? Czy jesteśmy dobrze poinformowani, wiemy gdzie zmierza firma, jakie ma cele, jak zamierza je osiągnąć? Czy szefowie nas słuchają? Czy atmosfera pracy sprzyja efektywnemu wykonywaniu obowiązków, czy jesteśmy zmotywowani do pracy i nie narzekamy? Czy, kiedy narzekamy, mamy z kim porozmawiać o naszych problemach? Czy pracodawca słucha nas uważnie i nie lekceważy?

Powyższe pytania to tylko część pytań, jakie może postawić sobie szef w stosunku do swoich pracowników, a także pytania, jakie każdy z pracowników może postawić sobie samemu. Odpowiedzi na te oraz wiele innych pytań dotyczących naszej pracy, naszych obowiązków, naszej firmy, naszego zaangażowania, są kluczowe dla zdefiniowania roli PR wewnętrznego w firmie.
PR wewnętrzny to w głównej mierze komunikacja. Pracownik dobrze poinformowany to pracownik, który jest pewny przyszłości, nie obawia się, jest chętny do współpracy i zaangażowania - czasem nawet zaangażowania wykraczającego poza zakres obowiązków. PR wewnętrzny to jednak nie tylko sama komunikacja - to swego rodzaju klimat, jaki pracodawca za pomocą technik PR wytwarza w firmie oraz sposoby, jakimi wpływa na pracownika.

"Public relations wewnętrzne to działania podejmowane przez przedsiębiorstwo wobec swoich pracowników. Zazwyczaj odnoszą się one do osób aktualnie zatrudnionych, nierzadko jednak zdarza się, że swym zasięgiem obejmują także pracowników emerytowanych bądź potencjalnych (na przykład studentów). Ponieważ public relations wewnętrzne polega głównie na odpowiednio prowadzonej polityce informacyjnej, często nazywane jest także internal communications (komunikacja wewnętrzna), bądź human communications. Czasami o public relations wewnętrznym mówi się także human relations".

Funkcje PR wewnętrznego
Do najważniejszych funkcji PR wewnętrznego zaliczyć można:

  • zarządzanie komunikacją wewnętrzną,
  • kształtowanie postaw lojalności i zaufania wobec firmy,
  • kreowanie sprzyjającej atmosfery w firmie,
  • motywowanie pracowników i inspirowanie do aktywności,
  • kreowanie wizerunku zewnętrznego,
  • wzmacnianie poczucia jedności wśród grup pracowniczych.

Powyższe funkcje są generalne i można z powodzeniem rozbić je na podkategorie.
Każdy pracownik powinien mieć jasno określone zadania, jakie firma przed nim stawia. Pracownik powinien jednak wiedzieć również, jaka jest misja firmy, jakimi wartościami kieruje się cała organizacja z zarządem na czele, gdzie zmierza przedsiębiorstwo. To bardzo ważne funkcje, które bezpośrednio wpływają na jakość wykonywanej pracy.
Istotne jest w PR wewnętrznym podejście mówiące o wpływie, jaki ma środek organizacji na wizerunek zewnętrzny. Szczególnie ważne jest to we wszystkich branżach usługowych, kontaktach z klientami. Pracownik zadowolony z pracy, dobrze poinformowany, zmotywowany, jest wizytówką firmy, która przekłada się na zadowolenie klienta, a docelowo na reputację przedsiębiorstwa. Jest to bardzo ważny aspekt PR wewnętrznego.

Podstawowe narzędzia komunikacji wewnętrznej
W raporcie z badania GFMP Management Consultants na temat trendów i wyzwań w obszarze zarządzania, HR i komunikacji wewnętrznej z października 2009 roku zawarte są dane dotyczące zarówno stosowanych narzędzi PR wewnętrznego, jak i skali ich wykorzystywania przez przedsiębiorstwa.
Do najczęściej wykorzystywanych narzędzi w komunikacji wewnętrznej należy, według autorów raportu, Internet, eventy i imprezy integracyjne, spotkania i prezentacje kierowników dla zespołów, tablice informacyjne oraz wydawnictwa wewnętrzne. Raport zawiera całą gamę narzędzi, jakimi posługują się menedżerowie w komunikacji wewnętrznej, jednak powyższe zdecydowanie dominują. Raport badał dwie kategorie przedsiębiorstw: małe i duże. Charakterystyczne jest, że w dużych organizacjach Internet jest zdecydowanie najczęściej wykorzystywanym narzędziem w komunikacji z pracownikami.
Interesujące jest, że według danych z raportu wynika, że polskie przedsiębiorstwa najczęściej w komunikacji z pracownikami koncentrowały się na: komunikowaniu zmian w firmie; doskonaleniu istniejących narzędzi komunikacji; komunikowaniu określonego projektu; komunikacji strategii / wizji / misji; organizowaniu imprez i spotkań firmowych; doskonaleniu komunikacji góra - dół. Niestety, raport pokazuje, że taki element jak doskonalenie komunikacji dół - góra jest zdecydowanie niżej plasowany od wymieniowych aspektów. Unaocznia to, że obszar ten jest nadal niedoceniany w polskich przedsiębiorstwach.

Artykuł pochodzi z czasopisma "Logistyka" 5/2010.

Ostatnio zmieniany wtorek, 27 marzec 2012 11:34

Newsletter

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

VIVE Transport Liderem Logistyki w programie badawczym Operator Logistyczny Roku…

VIVE Transport Liderem Logistyki w programie badawczym Operator Logistyczny Roku 2017

7 grudnia br., podczas Gali Logistyki, Transportu, Produkcji, w hotelu Sofitel Victoria w Warszawie, ogłoszone...

DHL i przedsiębiorcy łączą siły podczas DHL Innovation Day 2017

DHL i przedsiębiorcy łączą siły podczas DHL Innovation Day 2017

7 grudnia br. firma DHL zgromadziła czołowych liderów i start-upy w dziedzinie logistyki i technologii,...

Strategiczna współpraca Grupy Azoty i CTL Logistics

Strategiczna współpraca Grupy Azoty i CTL Logistics

Grupa Azoty podpisała porozumienie z CTL Logistics w sprawie m.in. przejęcia spółek celowych, a tym...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj