logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

W kolejowej sieci trakcyjnej

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Streszczenie: W artykule przedstawione zostały wybrane przebiegi napięć w kolejowej sieci trakcyjnej o napięciu znamionowym 3kV. Przebiegi zarejestrowane zostały podczas jazdy pociągu EN-57 z czoperowym układem napędowym oraz podczas postoju pojazdu. Przedstawiono wpływ pobieranego prądu przez pojazd szynowy na chwilowe wartości napięcia w kolejowej sieci zasilającej. Szczególną uwagę zwrócono na przebiegi prądu i napięcia zasilania pojazdu podczas przejazdu pod izolatorem dzielącym odcinki zasilania. Jest to bardzo niebezpieczny moment podczas jazdy pociągu, gdyż pojawiające się przepięcia i udary prądu negatywnie oddziaływają na sieć oraz na przekształtnik pojazdu.
1. WSTĘP
Producenci elektrycznych pojazdów trakcyjnych coraz częściej wyposażają swoje pojazdy w energoelektroniczne układy napędowe. Umożliwiają one płynne dostarczanie energii do silników pojazdu, co charakteryzuje się większym komfortem jazdy, a także mniejszym zużyciem energii, szczególnie w przypadku, gdy pojazd pokonać musi dany odcinek ze zmniejszona prędkością (np. na terenach górskich). W celu zmniejszenia prędkości pojazdu w klasycznym rozwiązaniu włącza się opornik w obwód prądowy silnika. Energia cieplna wytworzona w oporniku w wyniku przepływu prądu trakcyjnego jest energią straconą.
Najbardziej powszechnymi energoelektronicznymi (przekształtnikowymi) układami napędowymi są rozwiązania umożliwiające zasilanie silnika prądu stałego (tzw. napęd czoperowy) oraz trójfazowego silnika indukcyjnego (tzw. napęd falownikowy) [1, 2].
Spotyka się także układy napędowe sterujące silnikami z magnesami trwałymi.
Zastosowanie energoelektronicznego układu napędowego narzuca wiele wymagań jakie ma spełnić przekształtnik pojazdu trakcyjnego. Ze względu na dużą liczbę przełączeń półprzewodnikowych tranzystorów mocy zastosowanych w budowie przekształtnika oraz dużych prądów komutowanych pojawia się zjawisko zakłóceń elektromagnetycznych
generowanych przez pojazd. W związku z tym przekształtnik przed dopuszczeniem do użytku spełnić musi wymagania kompatybilności elektromagnetycznej.
Przekształtnik energoelektroniczny jest układem impulsowym, zatem prąd pobierany do zasilania ma także charakter impulsowy. Aby zniwelować to zjawisko, bezpośrednio na zaciskach tranzystorów mocy stosuje się kondensator o niskiej indukcyjności i dużej pojemności, oraz dławik wygładzający przebieg pobieranego prądu. (...)

Artykuł zawiera 11063 znaków.

Źródło: Czasopismo Logistyka

Ściągnij załącznik:

Newsletter

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Skończył się czas wielkich budżetów w branży IT

 Skończył się czas wielkich budżetów w branży IT

W ubiegłym roku zawirowań na rynku IT było wiele. Stagnacja w przetargach na informatyzację instytucji...

PKN ORLEN walczy z podróbkami

PKN ORLEN walczy z podróbkami

PKN ORLEN sukcesywnie zwalcza wykorzystywanie znaków graficznych i wizualnych, które łudząco przypominają zastrzeżone znaki towarowe,...

PepsiCo wybiera ID Logistics

PepsiCo wybiera ID Logistics

PepsiCo, światowy lider w produkcji artykułów spożywczych i napojów, wybrał ID Logistics, dostawcę usług logistycznych,...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj