logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

       WYDAWCA            PARTNER PORTALU

   

A+ A A-

Tereny biologicznie czynne - studium przypadku kompleksu magazynowego Polecamy!

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Zielona technologia w magazynach
W przypadku inwestycji w zieloną technologię każdy z przedsiębiorców powinien zadać sobie dwa podstawowe pytania. Po pierwsze jaka jest efektywność finansowa inwestycji, z którą niewątpliwie związany jest nakład poniesiony na zaprowadzenie zieleni. Po drugie, jeśli już odpowiedź na pierwsze pytanie jest pozytywna, czy i jaki będzie to miało wpływ na środowisko naturalne oraz wizerunek firmy.

Przypadek firmy Murphy Logistics wskazuje, że odpowiedzi na zadane pytania są korzystne dla przedsiębiorcy, w stopniu przerastającym jego oczekiwania. Zrównoważony rozwój to modny temat. Wiele się na ten temat mówi, niewiele jednak dociera do nas informacji na temat rzeczywistych wdrożeń i ich efektów. Sztandarowy przykład to wymiana źródeł światła i zaopatrzenie opraw oświetleniowych w czujniki ruchu i oświetlenia. Nie wszyscy jednak wiedzą, że istnieje stosunkowo prosty i niedrogi sposób na poprawę relacji z sąsiadami i jednocześnie poprawę lokalnego wizerunku magazynu czy zakładu produkcyjnego.
Ogromne, zazwyczaj neutralnie szare ściany, są nierozłącznie związane z obiektem magazynowym czy przemysłowym. Jednak nie w przypadku firmy Murphy Logistics z Minneapolis. Dzięki uprzejmości Prezesa Zarządu (Richard Murphy Jr.) możliwe jest przekazanie doświadczeń związanych z łąkami wokół magazynów. Ten z pozoru błahy temat w miarę upływu lat stał się źródłem pokaźnych oszczędności, wpłynął na lokalny wizerunek firmy oraz poprawił efektywność ekologiczną obiektów. Celem artykułu jest uzasadnienie implementacji jednego z zielonych rozwiązań, łąki kwiatowej, możliwego do zastosowania na terenach biologicznie czynnych wokół magazynów, w oparciu o studium przypadku firmy Murphy Logistics z Minneapolis oraz badania innych źródeł pierwotnych.

Zrównoważony magazyn
Poprzez zielony magazyn należy rozumieć takie rozwiązanie, które nie tylko posiłkuje się dostępnymi technologiami recyklingu, efektywnego pozyskiwania, wykorzystywania i oszczędzania energii w obiektach magazynowych, ale także efektywnie wykorzystuje posiadane zasoby, racjonalizując organizację procesów logistycznych i kontrolując wpływ na środowisko naturalne, neutralizując negatywne czynniki. Zrównoważony magazyn jest pojęciem szerszym, uzupełniającym zielony magazyn kwestiami socjalnymi, między innymi warunkami wewnętrznymi w magazynie czy satysfakcją z pracy. Jedno i drugie pojęcie nie może być rozpatrywane z pominięciem efektywności ekonomicznej, koniecznej by przekonać inwestorów do poniesienia nakładów. Zrównoważony magazyn to zatem integracja, balans i zarządzanie aspektami ekonomicznymi, socjalnymi i przede wszystkim środowiskowymi obiektów i procesów. Niektóre publikacje dodają czwarty czynnik - kulturę organizacji.

Artykuł zawiera 17610 znaków.

Źródło: Czasopismo Logistyka

Ostatnio zmieniany środa, 01 luty 2017 15:15

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Dachser Air & Sea Logistics wchodzi do Szwecji

Dachser Air & Sea Logistics wchodzi do Szwecji

Dachser uruchomił swój pierwszy oddział logistyki transportu lotniczego i morskiego w Szwecji. Tamtejsze biuro Dachser...

Śledzenie produktów w branży produktów świeżych

Śledzenie produktów w branży produktów świeżych

Konsumenci codziennie są bombardowani nowymi doniesieniami o aferach związanych z wycofywaniem niebezpiecznych dla zdrowia produktów...

LPP inwestuje 500 mln zł w budowę Centrum Dystrybucyjnego w…

LPP inwestuje 500 mln zł w budowę Centrum Dystrybucyjnego w Brześciu Kujawskim

Polski producent odzieży zamierza uruchomić nowe Centrum Dystrybucyjne w Brześciu Kujawskim w pierwszej połowie 2022...

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj