logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

       WYDAWCA            PARTNER PORTALU

   

A+ A A-

Możliwość zastosowania materiałów absorpcyjnych do eliminacji zakłóceń w pracy systemów automatycznej identyfikacji w oparciu o fale radiowe RFID Polecamy!

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Materiały absorbcyjne znajdują szerokie zastosowanie w obszarze ekranowania pól elektromagnetycznych. Skuteczność ekranowania pola przez ekran jest funkcją materiału, z której jest on wykonany (przenikalność, przewodność i grubość), częstotliwości i odległości źródła zaburzeń EMI od ekranu.

Przy użyciu metody rozwiniętej przez S.A. Schelkunoffa, całkowita skuteczność ekranowania ekranu z przewodzącego ciała stałego może być wyrażona jako suma strat przy odbiciach (RdB), pochłanianiu (AdB) oraz ponownych odbiciach (BdB). (Rysunek 1)


Rys. 1. Straty na przewodzącym ekranie z ciała stałego.


Straty przy odbiciach są proporcjonalne do impedancji fali elektromagnetycznej (Zw) i odwrotnie proporcjonalne do wewnętrznej impedancji ekranu (ZB). Straty przy pochłanianiu są proporcjonalne do grubości (t) i współczynnika pochłaniania ekranu (a). Odwrotność współczynnika pochłaniania daje głębokość wnikania (δ). Głębokość wnikania jest to właściwość magnetyczna, która powoduje wypieranie płynącego prądu na powierzchnię przewodnika. Głębokość wnikania staje się mniejsza (płytsza), gdy częstotliwość, przewodność lub przenikalność się zwiększa. Pole elektromagnetyczne jest tłumione o 1/e ≈ 0,37 co każdą głębokość wnikania δ w głąb ekranu. Im większa liczba wielokrotności głębokości wnikania δ w danej grubości materiału, tym większe straty wynikające z absorpcji (pochłaniania). Im głębokość wnikania staje się płytsza wraz ze wzrostem częstotliwości, straty wynikające z absorpcji przy dużych częstotliwościach stają się głównym i dominującym składnikiem. Straty wynikające z ponownych odbić silnie zależą od strat wynikających z pochłaniania.
W artykule pokazane zostaną wyniki rzeczywistych pomiarów tłumienności powszechnie dostępnych na rynku materiałów absorbcyjnych oraz przykład zastosowania do eliminacji niepożądanych efektów w obszarze RFID.

 

Artykuł zawiera 16800 znaków.

Źródło: Czasopismo Logistyka

Ostatnio zmieniany wtorek, 30 maj 2017 15:05

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

C.H. Robinson zatrudni stu specjalistów IT w Warszawie

C.H. Robinson zatrudni stu specjalistów IT w Warszawie

Do końca 2020 roku C.H. Robinson zatrudni ponad stu specjalistów IT do warszawskiego oddziału firmy....

W Poznaniu pracownicy Poczty Polskiej testują auta elektryczne o ładowności…

W Poznaniu pracownicy Poczty Polskiej testują auta elektryczne o ładowności powyżej 800 kg

Pocztowcy z Poznania testują jeden z najnowocześniejszych samochodów elektrycznych o ładowności powyżej 800 kg. Testy...

Wesołych Świąt!

Wesołych Świąt!

Zdrowych, radosnych Świąt Wielkanocnych, odpoczynku w gronie rodziny i przyjaciół życzy Redakcja portalu www.logistyka.net.pl  

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj