logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

       WYDAWCA            PARTNER PORTALU

   

A+ A A-

Nowoczesne powierzchnie magazynowe w Polsce - raport

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Według firmy Cushman & Wakefield, światowego doradcy w zakresie nieruchomości, w 2007 r. w Polsce wzrosło zapotrzebowanie na nowoczesną powierzchnię magazynową. Do głównych czynników wzrostu popytu należały: utrzymująca się dobra koniunktura, rosnąca wartość inwestycji zagranicznych oraz atrakcyjne położenie. W Polsce rynek powierzchni magazynowych rozwija się szybciej niż w pozostałych krajach Europy Środkowowschodniej. W 2007 r. zasoby wzrosły o 40%, a popyt był wyższy aż o 53% w porównaniu do 2006 r.

Dział Powierzchni Przemysłowych i Magazynowych Cushman & Wakefield w roku 2007 reprezentował najemców i właścicieli powierzchni magazynowych w wynajmie powierzchni o metrażu blisko 235.000 mkw., to więcej o 71% w porównaniu do 2006 r. Do głównych transakcji należały m.in.: wynajem 25.000 mkw. powierzchni magazynowej oraz 1.000 mkw. powierzchni biurowej przez sieć sklepów „Piotr i Paweł” w Panattoni Park Poznań, wynajem 18.500 mkw. powierzchni magazynowej przez firmę Ordipol (właściciela marki Orsay) w Panattoni Park Wrocław oraz wynajem ok. 11.000 mkw. powierzchni w ProLogis Park Sochaczew przez firmę Procter & Gamble.

Tomasz Olszewski, Partner i szef Działu Powierzchni Przemysłowych i Magazynowych Cushman & Wakefield, powiedział:
- Jeszcze kilka lat temu nowoczesne magazyny skupiały się wokół Warszawy. W 2005 r. na mapie inwestycji magazynowych pojawiły się nowe regiony: Górny Śląsk, Poznań, Wrocław oraz Łódź. Obecnie rynki te przeżywają okres prosperity, jeśli chodzi o nowoczesne powierzchnie. W 2006 r. nowe inwestycje magazynowe pojawiły się w Trójmieście oraz Krakowie. Obecnie nowoczesne magazyny powstają również w Szczecinie. W planach są inwestycje w Bydgoszczy. Przewiduje się, że w 2008 r. rynek nowoczesnych powierzchni magazynowych będzie rozwijał się również w mniejszych miastach, szczególnie we wschodniej części kraju: w Lublinie oraz Rzeszowie. Planowane inwestycje drogowe zapewnią tym miastom dobry dostęp do reszty kraju oraz do granicy z Ukrainą. Prognozy rozwoju rynku nowoczesnych powierzchni na 2008 r. są nadal optymistyczne zarówno dla deweloperów, jak i klientów poszukujących magazynów. Zaostrzy się konkurencja o klienta w regionach, gdzie łatwiej o grunty pod inwestycje, natomiast w miastach ze słabą podażą terenów inwestycyjnych (Wrocław, Górny Śląsk) warunki będą dyktować deweloperzy.

W 2007 r. łączne zasoby nowoczesnych powierzchni magazynowych w Polsce wyniosły 3.818.000 mkw. (w 4 kwartale 2006 r. było to 2.722.000 mkw.). Liczba nowych inwestycji rośnie dynamicznie, szczególnie w regionach. W 2007 r. zaledwie 16% nowo powstałych powierzchni magazynowych znajdowało się w rejonie Warszawy. Najwięcej wybudowano w Poznaniu (22,5%), na Górnym Śląsku (20%), w Polsce Centralnej (przeszło 19%) oraz we Wrocławiu (14%). W tej chwili w budowie jest kolejne 1.428.000 mkw., z czego tylko 31% znajduje się w rejonie Warszawy. Aktywność inwestorów w niektórych regionach jest ograniczona ze względu na brak odpowiednich terenów pod inwestycje. Na przykład w rejonie Górnego Śląska na wielu atrakcyjnie położonych działkach szkody górnicze oraz skażenia uniemożliwiają lokalizację obiektów magazynowych.

Ubiegły rok był rekordowy pod względem wielkości zawartych transakcji najmu. W 2007 r. wynajęto 1.410.000 mkw. nowoczesnych powierzchni magazynowych. Największy popyt generują niezmiennie od kilku lat operatorzy logistyczni, ponieważ coraz więcej firm decyduje się na outsourcing usług związanych z magazynowaniem oraz dystrybucją. W 2007 r. udział w rynku firm z branży logistycznej wyniósł 38%. Rośnie również zapotrzebowanie ze strony firm z sektora sprzedaży detalicznej. Aż 12% transakcji najmu zawarły sieci sklepów. W zależności od regionu popyt generowały również firmy z branży elektronicznej, spożywczej, kosmetycznej oraz produkcyjnej. Wszystkie regiony poza Wrocławiem zanotowały kilkudziesięcioprocentowy wzrost łącznej wynajętej powierzchni w porównaniu do 2006 r. Spadek wolumenu zawartych transakcji we Wrocławiu (133.000 mkw. w 2007 r., w porównaniu do 167.000 mkw. w 2006 r.) wynikał z ograniczonej podaży. Dzięki nowym inwestycjom przewiduje się, że w 2008 r. podaż w tym rejonie znacznie wzrośnie, a co za tym idzie, popyt na nowe powierzchnie znajdzie odzwierciedlenie w zawartych umowach najmu. W 2007 r. najwięcej powierzchni wynajęto w rejonie Warszawy - w sumie 426.000 mkw., w rejonie Górnego Śląska - 358.000 mkw., w Polsce Centralnej 222.000 mkw., a w Poznaniu 217.000 mkw.

Nadal na rynku dominuje rejon Warszawy, jednak jego udział w łącznych zasobach podaży w Polsce wynosi już tylko 46% (w 2006 r. – 59%, w 2005 r. – 67%, w 2004 r. – 76%). Dotychczas w tym rejonie mogliśmy wyróżnić trzy strefy. W zależności od odległości od centrum różniły się one stawkami czynszu, wielkością średnich transakcji oraz branżą najemców. W 2007 r. zatarła się różnica między drugą i trzecią strefą. Obecnie warszawski rynek magazynowy dzieli się na dwie strefy - na część zlokalizowaną w granicach administracyjnych Warszawy (tzw. Inner City) oraz część położoną w promieniu od 12 do 50 km od centrum miasta (tzw. Suburbs). Parki w strefie Suburbs zlokalizowane są w gminach położonych na południe i zachód od Warszawy (Piaseczno, Błonie, Ożarów Mazowiecki, Nadarzyn, Pruszków, Mszczonów, Sochaczew oraz Teresin).

Decentralizacja zasobów powierzchni magazynowych wynika między innymi z poprawy infrastruktury drogowej. Dogodne połączenia z paneuropejską siecią drogową przyczyniły się do rozwoju regionu Górnego Śląska. Od grudnia 2006 r. na Górnym Śląsku powstało ponad 200.000 mkw. powierzchni magazynowej, a obecna podaż wynosi 564.000 mkw. Również rejon Polski Centralnej, a w szczególności miasta: Stryków, Łódź oraz Piotrków Trybunalski czerpią korzyści z przebiegu istniejących bądź planowanych autostrad. W tym rejonie podaż na koniec 2007 r. wyniosła 477.000 mkw. Popyt na magazyny kreują głównie dostawcy firm produkcyjnych z branży elektronicznej. W rejonie Poznania podaż wzrosła o 67% w porównaniu do 2006 r. i na koniec 2007 r. wynosiła 619.000 mkw. Powierzchnie w tym rejonie wynajmują najchętniej operatorzy logistyczni oraz sieci sklepów. Rynki Polski Północnej oraz Krakowa rozwijają się, a zapotrzebowanie na nowoczesne magazyny w tych rejonach stale rośnie.

Nowoczesne obiekty magazynowe są podobne pod względem oferowanego standardu, dlatego deweloperzy konkurują pod względem dostępności oraz lokalizacji. Największymi graczami na rynku są deweloperzy: ProLogis, Panattoni oraz SEGRO. Skupiają oni razem 48% istniejących zasobów powierzchni magazynowych (ProLogis – 36%, Panattoni – 7% oraz SEGRO – 5%). W 2008 r. przewiduje się dalsze wzmocnienie pozycji tych firm, gdyż 80% właśnie budowanych magazynów powstaje w ich inwestycjach. W 2007 r. najwięcej powierzchni wynajęła firma ProLogis, łącznie 31% wszystkich transakcji, z wyłączeniem renegocjacji i wcześniejszych umów. Deweloper Panattoni, działający na polskim rynku od 2005 r. ma 29% udział w rynku, biorąc pod uwagę zawarte transakcje. Na trzecim miejscu jest SEGRO z 8% udziałem.

W ubiegłym roku rosły ceny gruntów oraz koszty budowy, co znalazło odzwierciedlenie we wzroście czynszów najmu. W grudniu 2007 r. za wynajem metra kwadratowego nowoczesnej powierzchni magazynowej płacono średnio o 10-15% więcej niż na początku roku, najwięcej w warszawskiej strefie Inner City - nominalnie nawet 5,5 EURO/mkw.

Podsumowanie raportu w formacie PDF.

Ostatnio zmieniany czwartek, 17 lipiec 2008 11:20
Ściągnij załącznik:

Newsletter

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Żółte naklejki poprawią bezpieczeństwo na przejazdach kolejowych

Żółte naklejki poprawią bezpieczeństwo na przejazdach kolejowych

Do końca maja bieżącego roku spółka PKP Polskie Linie Kolejowe SA oznakuje 14 tysięcy przejazdów...

Karty paliwowe z RFID

Karty paliwowe z RFID

Firma IDS (International Diesel Service), działająca na rynku kart paliwowych, jako pierwsza wyposażyła swoje karty...

Agility Logistics dostarcza dwudziestotonowy wirnik turbiny parowej do Korei Południowej…

Agility Logistics dostarcza dwudziestotonowy wirnik turbiny parowej do Korei Południowej

Agility, globalny dostawca zintegrowanych rozwiązań logistycznych, zorganizował dla klienta z branży energetycznej dostawę wirnika turbiny...

Ostatnio na forum

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj