logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Polski rynek magazynowy - II kwartał 2009 r.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Zapraszamy do zapoznania się z przeglądem kwartalnym polskiego rynku magazynowego opracowanym przez Dział Doradztwa firmy Cushman & Wakefield Polska.

Przegląd
Drugi kwartał 2009 był na polskim rynku nieruchomości magazynowych okresem poprawy nastrojów, co szczególnie ujawniło się po stronie popytowej. Firmy poszukujące powierzchni na wynajem, które odłożyły plany rozwoju z powodu sytuacji w światowej gospodarce powróciły do negocjacji finalizując je umowami najmu. Z drugiej strony, wstrzymywanie realizacji planowanych inwestycji przez deweloperów sprawia, że zmniejsza się ilość powierzchni w budowie oraz wolumen magazynów dostarczanych na rynek. Z powodu kurczącej się ilości atrakcyjnej powierzchni na wynajem, poziom czynszów w pierwszorzędnych lokalizacjach delikatnie wzrósł; ogólnym trendem była stabilizacja kosztów najmu.

Trendy w podaży
W II kwartale 2009 łączne zasoby wolnej powierzchni magazynowej w całej Polsce wynosiły ok. 1 mln m kw. Najwięcej niewynajętych budynków znajdowało się w lokalizacjach takich jak: Szczecin, Chorzów, Błonie, Sochaczew i Mszczonów (okolice Warszawy), Stryków i Piotrków Trybunalski (Centralna Polska) oraz we Wrocławiu i jego okolicach. W odniesieniu do całkowitych zasobów istniejącej powierzchni, współczynnik pustostanów wyniósł w skali kraju 16,5%, co skutecznie zniechęca deweloperów do rozpoczynania nowych inwestycji spekulacyjnych. Jednocześnie należy pamiętać, że na poszczególnych lokalnych rynkach jedna lub dwie większe transakcje mogą całkowicie zmienić ilość dostępnej powierzchni, a tym samym przyczynić się do skokowego wzrostu czynszów w danej lokalizacji.

Trendy w popycie
W II kw. 2009 roku wolumen transakcji najmu wyniósł 174.800 m kw., co oznacza wzrost o 30% w porównaniu z I kwartałem br. Po okresie spowolnienia sfinalizowano kilka znaczących transakcji, choć najemcy wciąż wykazywali się dużą ostrożnością w doborze skali i lokalizacji powierzchni. Około 92% całkowitego wolumenu najmu stanowiły nowe umowy wraz z rozszerzeniami powierzchni, natomiast odnowienia umów najmu objęły zaledwie 8% wynajętej w tym kwartale powierzchni. Zainteresowanie potencjalnych najemców skupiało się głównie na atrakcyjnie zlokalizowanych obiektach o najwyższej klasie we Wrocławiu, w Warszawie i na Górnym Śląsku.

Prognoza
Dalsze ograniczanie nowych inwestycji deweloperskich oraz oczekiwany wzrost realnego popytu może w średniej perspektywie sprawić, że zasoby atrakcyjnej powierzchni na wynajem zmniejszą się znacząco. Spadek współczynnika pustostanów spodziewany w następnych kwartałach prawdopodobnie przełoży się na wzrost czynszów za najlepsze powierzchnie magazynowe w perspektywie średnioterminowej. Równocześnie można oczekiwać, że drugorzędne obiekty będą obniżały stawki czynszowe ze względu na brak zainteresowania wśród najemców. Spodziewamy się, że atrakcyjne czynsze oraz kurczące się zasoby powierzchni na wynajem zachęcą deweloperów do wznowienia procesów inwestycyjnych w średnim terminie.

Raport w formacie PDF.

Ostatnio zmieniany wtorek, 04 wrzesień 2012 06:19
Ściągnij załącznik:

Newsletter

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Skończył się czas wielkich budżetów w branży IT

 Skończył się czas wielkich budżetów w branży IT

W ubiegłym roku zawirowań na rynku IT było wiele. Stagnacja w przetargach na informatyzację instytucji...

PKN ORLEN walczy z podróbkami

PKN ORLEN walczy z podróbkami

PKN ORLEN sukcesywnie zwalcza wykorzystywanie znaków graficznych i wizualnych, które łudząco przypominają zastrzeżone znaki towarowe,...

PepsiCo wybiera ID Logistics

PepsiCo wybiera ID Logistics

PepsiCo, światowy lider w produkcji artykułów spożywczych i napojów, wybrał ID Logistics, dostawcę usług logistycznych,...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj