logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

       WYDAWCA            PARTNER PORTALU

   

A+ A A-

Raport Cushman & Wakefield - Marketbeat Polska - podsumowanie 2017 roku Polecamy!

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Rok 2017 okazał się najlepszym w historii rynku nowoczesnych powierzchni magazynowych w Polsce. Zarówno deweloperzy, jak i najemcy wykazali się rekordową aktywnością. Wolumen transakcji najmu osiągnął poziom 4,09 miliona m kw., co oznacza wzrost popytu o 33% w porównaniu do rekordowego dotychczas roku 2016.

Najwięcej powierzchni wynajęto w IV kwartale 2017 roku - 1,59 miliona m kw., co stanowi najwyższy w historii wynik aktywności najemców odnotowany w okresie jednego kwartału. Podobnie jak w poprzednich latach, największe zapotrzebowanie na powierzchnię magazynową zgłosili operatorzy logistyczni z udziałem 31% w wolumenie transakcji najmu. Wysoce aktywne były również sieci handlowe (17%) oraz firmy z branży e-commerce (16%), które zdominowały listę jedenastu największych transakcji najmu powyżej 50 000 m kw.
Międzynarodowa firma doradcza Cushman & Wakefield prezentuje wyniki raportu: "Marketbeat - Rynek magazynowy w Polsce - podsumowanie 2017 roku".

 

Niniejszy raport o rynku nieruchomości "Marketbeat - rynek magazynowy w Polsce - podsumowanie 2017 roku", został przygotowany przez Dział Powierzchni Przemysłowych i Logistycznych Cushman & Wakefield.

Całkowite zasoby powierzchni magazynowej w Polsce przekroczyły 13,5 miliona m kw., z czego 2,36 miliona m kw. dostarczono tylko w 2017 roku - jest to wynik dwukrotnie wyższy w porównaniu z rokiem ubiegłym. Największa koncentracja powierzchni utrzymuje się na 5 głównych rynkach, przy czym ich udział w całkowitych zasobach (obecnie 83%) obniżył się o 3 pp. r/r. Spadek ten wynika z rosnącej aktywności deweloperskiej na mniejszych rynkach regionalnych, których całkowite zasoby wzrosły w ciągu ostatniego roku o ponad 858 000 m kw. Wysoki popyt przekłada się na znaczną aktywność deweloperów, którzy realizują 51 nowych projektów o łącznej powierzchni ok. 1,44 miliona m kw., z czego 66% zostało zabezpieczone umowami najmu. Pomimo wysokiej podaży wskaźnik pustostanów uległ dalszej kompresji i na koniec grudnia 2017 r. wyniósł 5,4% (732 000 m kw.), notując spadek o 1,3 pp. w porównaniu do stanu sprzed roku (6,7%). Czynsze najmu pozostały na stabilnym poziomie na większości rynków regionalnych, jednakże rosnące koszty inwestycyjne po stronie deweloperskiej powodują presję na czynsze - w szczególności na rynkach charakteryzujących się niską dostępnością powierzchni magazynowej.

Cały Raport jest dostępny poniżej w formacie PDF.


Raport pochodzi ze strony: http://media.pl.cushmanwakefield.com.pl/pr/383856/rekordowe-tempo-rozwoju-rynku-magazynowego-w-polsce-popyt-i-podaz-poko

Ostatnio zmieniany środa, 14 luty 2018 09:46
Ściągnij załącznik:

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Kupuj i sprzedawaj w Porcie Gdańsk

Kupuj i sprzedawaj w Porcie Gdańsk

Kup, sprzedaj, przeładuj, zacumuj, stwórz relacje biznesowe - dzień jak co dzień w Porcie Gdańsk,...

Go Logis organizuje dostawy just in time na budowę szpitala…

Go Logis organizuje dostawy just in time na budowę szpitala w Londynie

Go Logis, polski spedytor o zasięgu międzynarodowym, stawia na obsługę branży budowlanej. Go Logis podpisał...

Dachser z certyfikatem na transport farmaceutyków

Dachser z certyfikatem na transport farmaceutyków

Operator logistyczny Dachser uzyskał dla swojego oddziału przy frankfurckim porcie lotniczym certyfikat CEIV Pharma od...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj