logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

       WYDAWCA            PARTNER PORTALU

   

A+ A A-

Raport Cushman & Wakefield - Marketbeat Polska - podsumowanie 2017 roku Polecamy!

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Rok 2017 okazał się najlepszym w historii rynku nowoczesnych powierzchni magazynowych w Polsce. Zarówno deweloperzy, jak i najemcy wykazali się rekordową aktywnością. Wolumen transakcji najmu osiągnął poziom 4,09 miliona m kw., co oznacza wzrost popytu o 33% w porównaniu do rekordowego dotychczas roku 2016.

Najwięcej powierzchni wynajęto w IV kwartale 2017 roku - 1,59 miliona m kw., co stanowi najwyższy w historii wynik aktywności najemców odnotowany w okresie jednego kwartału. Podobnie jak w poprzednich latach, największe zapotrzebowanie na powierzchnię magazynową zgłosili operatorzy logistyczni z udziałem 31% w wolumenie transakcji najmu. Wysoce aktywne były również sieci handlowe (17%) oraz firmy z branży e-commerce (16%), które zdominowały listę jedenastu największych transakcji najmu powyżej 50 000 m kw.
Międzynarodowa firma doradcza Cushman & Wakefield prezentuje wyniki raportu: "Marketbeat - Rynek magazynowy w Polsce - podsumowanie 2017 roku".

 

Niniejszy raport o rynku nieruchomości "Marketbeat - rynek magazynowy w Polsce - podsumowanie 2017 roku", został przygotowany przez Dział Powierzchni Przemysłowych i Logistycznych Cushman & Wakefield.

Całkowite zasoby powierzchni magazynowej w Polsce przekroczyły 13,5 miliona m kw., z czego 2,36 miliona m kw. dostarczono tylko w 2017 roku - jest to wynik dwukrotnie wyższy w porównaniu z rokiem ubiegłym. Największa koncentracja powierzchni utrzymuje się na 5 głównych rynkach, przy czym ich udział w całkowitych zasobach (obecnie 83%) obniżył się o 3 pp. r/r. Spadek ten wynika z rosnącej aktywności deweloperskiej na mniejszych rynkach regionalnych, których całkowite zasoby wzrosły w ciągu ostatniego roku o ponad 858 000 m kw. Wysoki popyt przekłada się na znaczną aktywność deweloperów, którzy realizują 51 nowych projektów o łącznej powierzchni ok. 1,44 miliona m kw., z czego 66% zostało zabezpieczone umowami najmu. Pomimo wysokiej podaży wskaźnik pustostanów uległ dalszej kompresji i na koniec grudnia 2017 r. wyniósł 5,4% (732 000 m kw.), notując spadek o 1,3 pp. w porównaniu do stanu sprzed roku (6,7%). Czynsze najmu pozostały na stabilnym poziomie na większości rynków regionalnych, jednakże rosnące koszty inwestycyjne po stronie deweloperskiej powodują presję na czynsze - w szczególności na rynkach charakteryzujących się niską dostępnością powierzchni magazynowej.

Cały Raport jest dostępny poniżej w formacie PDF.


Raport pochodzi ze strony: http://media.pl.cushmanwakefield.com.pl/pr/383856/rekordowe-tempo-rozwoju-rynku-magazynowego-w-polsce-popyt-i-podaz-poko

Ostatnio zmieniany środa, 14 luty 2018 08:46
Ściągnij załącznik:

Newsletter

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Numer LEI niezbędny dla podmiotów prawnych

Numer LEI niezbędny dla podmiotów prawnych

Według dyrektywy MiFID-II Unii Europejskiej od połowy 2018 roku wszystkie podmioty prawne działające na rynkach...

Prologis Park Hegyeshalom zmienił właściciela

Prologis Park Hegyeshalom zmienił właściciela

Firma Prologis sprzedała nieruchomość Prologis Park Hegyeshalom na Węgrzech firmie Horvath Rudolf Intertransport Ltd, węgierskiemu...

Opłata emisyjna bez wpływu na ceny paliw

Opłata emisyjna bez wpływu na ceny paliw

Analizy PKN ORLEN związane z efektami planowanych regulacji dotyczących dodatkowej opłaty emisyjnej, nie wykazują wpływu...

Ostatnio na forum

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj