logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

       WYDAWCA            PARTNER PORTALU

   

A+ A A-

Logistyka w Polsce - Raport 2017 Polecamy!

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Według rankingu Banku Światowego z 2018 r. Polska awansowała z 33. na 28. miejsce wśród 160 państw ocenianych według Logistics Performance Index. Z punktu widzenia oceny wartości rynku usług logistycznych, zawartej w opracowaniu Instytutu Fraunhofera "Top 100 w transporcie i usługach logistycznych", Polska utrzymała siódmą pozycję wśród krajów europejskich. Dane te świadczą o rosnącej randze naszego kraju na logistycznej mapie Europy oraz o jego atrakcyjności dla zagranicznych inwestorów.

Potwierdzają to również dane płynące z raportu "Logistyka w Polsce 2017", pracy zbiorowej pod redakcją Grzegorza Szyszki, wieloletniego dyrektora Instytutu Logistyki i Magazynowania oraz Ireneusza Fechnera z Wyższej Szkoły Logistyki i Polskiego Towarzystwa Logistycznego. Ponad 150 stron twardych danych, wnikliwych analiz, porównań i konkluzji, zaprezentowanych po raz pierwszy podczas majowego Polskiego Kongresu Logistycznego, składa się na wyjątkową na polskim rynku publikację. W ocenie ekspertów Instytutu Logistyki i Magazynowania o dobrych perspektywach rozwoju logistyki świadczą: prognozowany wzrost gospodarczy Polski, szybko modernizująca się infrastruktura drogowa, logistyczna i cyfrowa, a także rosnący rynek e-zakupów.

Autorzy raportu zwracają uwagę na rekordowy rozwój nieruchomości logistycznych. Wielkość nowych obiektów magazynowych w Polsce na koniec 2017 r. wynosiła prawie 15 mln m kw., a w 2018 r. prognozowany jest wzrost o kolejne 2 mln m kw. W strukturze najemców magazynów największy udział mają przedsiębiorstwa logistyczne, jednak na dynamicznym wzroście najbardziej skorzystały przedsiębiorstwa produkcyjne i e-commerce. Nowe rozwiązania organizacyjne i technologiczne w magazynach są odpowiedzią na zmieniającą się jego rolę we współczesnych łańcuchach dostaw. Magazyn nie jest już tylko miejscem składowania towarów. W dzisiejszych magazynach coraz częściej realizowane są kompleksowe operacje tworzące wartość dodaną. Nowoczesne wyposażenie obiektów magazynowych, wykorzystujące technologie Internetu Rzeczy i sztuczną inteligencję, aktywnie wpływa na szybkość przepływu towarów i informacji w łańcuchach dostaw.

Wśród czynników stymulujących rozwój rynku komercyjnych powierzchni magazynowych na pierwszy plan wysuwają się potrzeby operatorów logistycznych i e-handlu. To właśnie handel elektroniczny pobudza operatorów KEP (usługi kurierskie, ekspresowe i pocztowe) do zmiany podejścia w obsłudze klientów, rozwoju nowych usług i sieci operacyjnej. Operatorzy KEP w naszym kraju dostarczyli w 2017 r. 395 mln przesyłek. Liczba ta stanowi wprawdzie tylko 2,6 proc. udziału w rynku europejskim, ale autorzy raportu podkreślają, że tempo wzrostu w Polsce jest dwa razy szybsze niż w pozostałych krajach Europy. W ostatnich latach obserwujemy również rozwój transportu intermodalnego, łączącego przynajmniej dwa rodzaje transportu. W 2017 r. przetransportowano koleją 14,7 mln ton ładunków intermodalnych, co oznacza wzrost o prawie 15 proc. w stosunku do roku 2016. W kolejnych latach szansą na zwiększenie przewozów intermodalnych może być wykorzystywanie przez Polskę położenia tranzytowego z Chin do innych krajów UE, zwłaszcza Europy Zachodniej.

W kolejnych latach zmiany w logistyce będą przebiegały dynamicznie i będą determinowane przez trzy kluczowe czynniki: e-commerce, automatyzację i cyfryzację łańcuchów dostaw. Korzystanie z platform cyfrowych i modeli biznesowych tworzonych wokół procesów współdzielenia, nie zaś posiadania zasobów, jest istotną szansą dla logistyki na przyszłość. Wykorzystanie pojazdów z napędem elektrycznym oraz pojazdów autonomicznych stanowi kolejne wyzwanie. Ta obiecująca perspektywa nie jest jednak pozbawiona przeszkód. Odpowiedzialność, przejrzystość oraz zapewnienie kadry wymagają konkretnych działań. Jeszcze większym wyzwaniem jest dynamika zmian technologicznych i społecznych, które często zachodzą szybciej niż zmiany ram regulacyjnych.

Pełna wersja raportu "Logistyka w Polsce 2017" zostanie udostępniona bezpłatnie subskrybentom naszego newslettera w najbliższy poniedziałek (17 września).

Ostatnio zmieniany wtorek, 11 wrzesień 2018 14:18

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Dachser Air & Sea Logistics wchodzi do Szwecji

Dachser Air & Sea Logistics wchodzi do Szwecji

Dachser uruchomił swój pierwszy oddział logistyki transportu lotniczego i morskiego w Szwecji. Tamtejsze biuro Dachser...

Śledzenie produktów w branży produktów świeżych

Śledzenie produktów w branży produktów świeżych

Konsumenci codziennie są bombardowani nowymi doniesieniami o aferach związanych z wycofywaniem niebezpiecznych dla zdrowia produktów...

LPP inwestuje 500 mln zł w budowę Centrum Dystrybucyjnego w…

LPP inwestuje 500 mln zł w budowę Centrum Dystrybucyjnego w Brześciu Kujawskim

Polski producent odzieży zamierza uruchomić nowe Centrum Dystrybucyjne w Brześciu Kujawskim w pierwszej połowie 2022...

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj