logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

       WYDAWCA            PARTNER PORTALU

   

A+ A A-

Rynek środków transportu ciężarowego i dostawczego w 2007 r.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Rynek samochodów ciężarowych w 2007 roku rozwijał się bardzo dynamicznie. Wzrost spowodowany był dobrą koniunkturą gospodarczą a przede wszystkim dalszym rozwojem branży budowlanej. Tendencje wzrostowe były jednak hamowane rozbieżnościami między popytem a podażą samochodów ciężarowych, głównie powyżej 15 t DMC, mocną złotówką i utrzymującym się nadal niedoborem wykwalifikowanych kierowców.

Przedsiębiorcy w 2007 roku zakupili 22 635 samochodów ciężarowych powyżej 6 t DMC i jest to duży wzrost w stosunku do roku 2006, który zamknięto liczbą 14 709 sztuk. Największy popyt odnotowano na pojazdy najcięższe, czyli powyżej 15 t DMC, których sprzedano 19 565 sztuk, a pojazdów między 6 - 15 t w ilości 3 070 sztuk. Największym powodzeniem wśród samochodów najcięższych cieszyły się ciągniki siodłowe, których sprzedano 14 474 sztuk. Podobnie, jak w 2006 roku, najwięcej sprzedał koncern MAN, uzyskując 19,2% udział w rynku. Na drugim miejscu znalazł się DAF, któremu przypadło 17,3% udziału w rynku. Trzecie miejsce zajęło Volvo z 15%. Zapotrzebowanie na samochody ciężarowe nadal się utrzymuje, co dobrze rokuje na rok 2008. Tym bardziej, że nadal mamy do czynienia z trendem wzrostowym zawieranych umów leasingowych, a należy przypomnieć, że ta forma pozyskiwania środków transportowych kształtuje się na poziomie około 90%. Pewnym problemem już dziś jest brak miejsc serwisowych, których nie przybyło wraz ze wzrostem ilości sprzedanych aut i jeżeli trend się utrzyma, to producenci będą musieli w najbliższym czasie sprostać zwiększonemu zapotrzebowaniu na obsługę serwisową.

Rok 2007 był również rekordowy pod względem sprzedaży aut dostawczych do 3,5 t DMC. Rok zamknięto sprzedażą 53 500 samochodów, co stanowiło 35% więcej, niż w roku 2006, który również należał do rekordowych. Na pierwszym miejscu pod względem ilości sprzedanych aut już tradycyjnie figuruje Fiat, któremu udało się sprzedać 10 482 auta i osiągnąć 19,6% udziału w rynku. Na uwagę zasługuje fakt, że jest to wynik o 30% większy, niż przed rokiem. Na drugim miejscu uplasował się francuski Renault z 13% udziałem w rynku. Trzecie miejsce przypadło Volkswagenowi z 12,5% udziałem w ogólnej sprzedaży "dostawczaków" w Polsce.

Najlepiej sprzedającym się samochodem dostawczym na polskim rynku był w 2007 roku Fiat Ducato, którego sprzedano w ilości 3 678 sztuk. Na drugim miejscu znalazł się Ford Transit z ilością 3 124 sztuk. Trzecie miejsce przypadło Renault Master, którego sprzedano 3 049 egzemplarzy. Kolejne miejsca zajęły takie modele jak: Volkswagen Caddy, Nissan Navara, Volkswagen Transporter, Fiat Panda Van, Mercedes Sprinter, Citroen Jumper, Peugeot Boxer, Fiat Doblo, Renault Traffic, Citroën Berlingo, Peugeot Partner, Toyota Hilux, Iveco Daily, Fiat Seicento Van, Renault Kangoo Express, Mitsubishi L200 i na końcu pierwszą dwudziestkę zamyka Mercedes Vito.

Artykuł pochodzi z czasopisma "Logistyka" 2/2008.

 
Ostatnio zmieniany czwartek, 22 listopad 2012 12:35

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Dlaczego wybieramy autobusy i gdzie podróżujemy najczęściej?

Dlaczego wybieramy autobusy i gdzie podróżujemy najczęściej?

Ponad 378 milionów pasażerów przewieziono autobusami w ruchu krajowym i międzynarodowym w ubiegłym roku[1]. To...

22 listopada - ważne zmiany w umowach na czas określony

22 listopada - ważne zmiany w umowach na czas określony

Ważne zmiany czekają 22 listopada pracodawców i pracowników, w tym oczywiście również tych zatrudnionych w...

Dachser z czarterem do Szanghaju na szczyt sezonu

Dachser z czarterem do Szanghaju na szczyt sezonu

Dachser, globalny operator logistyczny, spodziewa się pracowitej końcówki roku w lotniczym cargo i w związku...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj