logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

       WYDAWCA            PARTNER PORTALU

   

A+ A A-

Bezpieczeństwo w logistyce i transporcie - korzyści dla przewoźników

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Artykuł K. Małeckiego wpisuje się w tematykę bezpieczeństwa w logistyce prezentując podejmowane przez drugiego pod względem liczby obsłużonych pasażerów przewoźnika kolejowego w kraju, Koleje Mazowieckie Sp. z o.o., działania dla zapewnienia możliwie najwyższego poziomu bezpieczeństwa przewozów pasażerskich - zarówno od strony bezpieczeństwa samych pasażerów, jak i stanu technicznego eksploatowanego taboru.
Redakcja

Polska kolej przez ostatnie kilkanaście lat nadrabia kolosalne zaniedbania z doby PRL. Skutki niedoinwestowania, stagnacji, niedoceniania perspektyw, jakie daje ta gałąź transportu, będą niestety odczuwalne jeszcze przez całe lata. Z drugiej strony, już dziś widać, jak dużych zmian dokonano w ostatnim okresie.
Jeśli pokusić się o znalezienie wspólnego mianownika, do którego powinny sprowadzać się zmiany na polskiej kolei w dziedzinie przewozów pasażerskich, będzie nim niewątpliwie komfort podróżnego. Możliwość odbycia podróży w maksymalnie krótkim czasie, dogodna siatka połączeń, nowoczesny tabor, wreszcie gwarancja bezpieczeństwa. Ten ostatni czynnik jest niezwykle ważny i wieloaspektowy. Dotyczy podróży, pasażerów i ich bagażu. Zapewnienie kompleksowej ochrony wymaga znacznych nakładów związanych nie tylko z instalacją monitoringu, czy kosztami pracowniczymi dotyczącymi dodatkowych patroli. Przede wszystkim jest to kwestia inwestycji w nowoczesny tabor, który spełnia najnowsze wymagania. Przykładem tego, że można skutecznie wdrażać dobre rozwiązania w tym zakresie jest spółka "Koleje Mazowieckie - KM" Sp. z o.o., jeden z trzech największych pasażerskich przewoźników kolejowych w Polsce.

Mniej incydentów, większe oszczędności
Niektóre linie obsługiwane przez pociągi Kolei Mazowieckich (KM) cieszą się złą sławą. Nie chodzi tylko o incydenty, w których ofiarą padają podróżni (głównie kradzieże), ale przede wszystkim o akty wandalizmu (dewastacje przedziałów, wybijanie szyb itp.). W 2010 roku Zarząd Spółki zintensyfikował współpracę z policją - na poziomie Komendy Wojewódzkiej, Komendy Stołecznej oraz komend rejonowych w ważniejszych miastach na Mazowszu. Jej efektem jest zwiększenie liczby policyjnych patroli w pociągach KM - zarówno mundurowych, jak i po cywilnemu. Alokacja patroli odbywa się w ścisłym porozumieniu z Wydziałem Bezpieczeństwa KM. O trafności tej decyzji świadczą dane za ub. r. Zacznijmy od dewastacji: porównanie lat 2010 i 2009 wykazuje tendencję spadkową. O 20% zmalała liczba stłuczonych szyb, a przypadki obrzucania pociągów kamieniami spadły aż o połowę. Zanotowano o 43% mniej dewastacji, a powierzchnia wagonów zamalowanych graffiti zmniejszyła się o prawie 18%. Wartość strat wynikających z powyższych incydentów spadła z niemal 903 000 zł do 634 700 zł. W przypadku wykroczeń bądź naruszenia regulaminu podróży w 2010 roku odnotowano ponad 900 takich zdarzeń (nie dotyczy przejazdów bezbiletowych). Z tej liczby 144 przypadki to naruszenie przepisów porządkowych (na przykład picie alkoholu lub palenie tytoniu), 33 - przestępstwa przeciwko mieniu, a 27 - przestępstwa przeciwko życiu i zdrowiu. Mniejsza, niż w poprzednich latach, liczba takich czynów ma bez wątpienia związek ze wspomnianą współpracą z policją. Przykładowe rezultaty mogą zilustrować wyniki akcji na linii Ząbki - Wołomin - Tłuszcz - Urle, a więc jednej z mniej bezpiecznych. W sumie wylegitymowano 373 osoby, pouczono 121 osób, wystawiono 211 mandatów na łączną kwotę 13 200 zł i skierowano 5 wniosków do sądu grodzkiego. Działania prewencyjne będą kontynuowane także w roku bieżącym i należy się spodziewać, że przyniosą kolejne efekty.

Bezpieczny i nowoczesny tabor
Bezpieczeństwo podróży i podróżnych to również nowoczesny tabor, odpowiadający surowym i wymagającym normom. Koleje Mazowieckie, decydując się na modernizację eksploatowanych obecnie EZT-ów, a także dokonując zakupów nowych pociągów i lokomotyw, właśnie bezpieczeństwo uznają za jeden z priorytetów. Najlepiej przedstawić to na przykładzie związanym z zakupem nowoczesnych lokomotyw TRAXX. W kwietniu ub. r. "Koleje Mazowieckie – KM" Sp. z o.o. oraz firma Bombardier Transportation zawarły umowę na dostawę 11 lokomotyw elektrycznych TRAXX. Wartość kontraktu opiewa na około 41 mln euro. Jego sfinansowanie jest możliwe dzięki wykorzystaniu środków unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego. Pierwsze lokomotywy wyjadą na mazowieckie tory już w połowie 2011 roku. Jedną z zalet TRAXX-ów są rozwiązania, które pozwalają zwiększyć bezpieczeństwo jazdy. Lokomotywy wyposażone są w hamulec automatyczny, zasilany pośrednio sprężonym powietrzem, którego nie można wyczerpać. System kierowania pracą hamulca zapewnia możliwość wyboru pozycji hamowania G, P i R zgodnie z kartą UIC 540. TRAXX jest wyposażony w system zabezpieczający przed poślizgiem kół, włączany w momencie użycia hamulca pneumatycznego. Posiada także hamulec postojowy ze sprężyną naciskową, który zapobiega niezamierzonemu ruchowi lokomotywy. TRAXX-y posiadają specjalnie skonstruowaną kabinę maszynisty, która - w razie wypadku - znacznie zwiększa ochronę zdrowia i życia.

Artykuł pochodzi z czasopisma "Logistyka" 2/2011.

Ostatnio zmieniany środa, 18 kwiecień 2012 13:48

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Firma Przyjazna Klientowi 2018

Firma Przyjazna Klientowi 2018

Niezależne badanie, w którym wziął udział GLS Poland, pokazuje,jakie oczekiwania wobec firm kurierskich mają dziś...

Pierwsze bunkrowanie LNG w polskich portach

Pierwsze bunkrowanie LNG w polskich portach

W trójmiejskich portach przeprowadzono operację komercyjnego bunkrowania ekologicznym paliwem LNG. W ciągu ostatniego tygodnia do...

Panattoni Europe dołącza do drużyny Łukasza Piszczka

Panattoni Europe dołącza do drużyny Łukasza Piszczka

Panattoni Europe wspiera chwalebną ofensywę Łukasza Piszczka oraz jego Fundacji, której celem jest rozbudowa piłkarskiej...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj