logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Bezpieczeństwo statku handlowego w akcji

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Streszczenie: W akcji SAR oprócz specjalistycznych jednostek ratowniczych mogą brać również udział statki handlowe. Zgodnie z przepisami kapitan statku ma prawo odmówić pomocy w sytuacji, gdy bezpieczeństwo statku jest zagrożone. Artykuł prezentuje zagrożenia, które powodują wyłączenie statku z akcji SAR. Główny wpływ na bezpieczeństwo statku mają warunki pogodowe, a w szczególności kurs statku względem fali. Zaprezentowany algorytm pozwala na określenie zagrożeń na poszczególnych kursach. Dzięki temu można wyliczyć prawdopodobieństwo zagrożenia dla danego statku na kursach poszukiwania. W celu uniknięcia zagrożenia zalecana jest zmiana kursu, która nie może być wykorzystana w czasie akcji SAR lub zmiana prędkości. Wpływ zmiany prędkości statku na prawdopodobieństwo wystąpienia zostało zaprezentowane na przykładzie trzech różnych statków.
1. WSTĘP
Zgodnie z Konwencją SAR podpisaną w Hamburgu w roku 1979 wszystkie państwa z dostępem do morza są zobowiązane do zorganizowania i utrzymywania służb ratowania życia na morzu [4]. W ramach tej służby wyznaczone są Morskie Ratownicze Centrum
Koordynacyjne (MRCC) oraz brzegowe stacje ratownicze, w których dyżury pełnią ratownicy i koordynatorzy akcji (SMC). Do dyspozycji mają sprzęt specjalistyczny taki jak morskie statki ratownicze np. SAR-1500, łodzie ratownicze oraz inne pojazdy. W trakcie akcji wykorzystywane są również śmigłowce marynarki wojennej.
Wydaje się, że są to siły i środki wystarczające do efektywnego niesienia pomocy ludziom na morzu. Jednak również ten sprzęt ma swoje ograniczenia i w pewnych warunkach nie jest w stanie pełnić swoich zadań. W takich przypadkach, jak również w każdej innej sytuacji, koordynator akcji ratowniczej (SMC) ma prawo skorzystać z pomocy znajdujących się w pobliżu miejsca wypadku jednostek handlowych.
Zgodnie z Konwencją Brukselską z 1910 roku kapitan statku ma obowiązek „przyjść z pomocą każdej osobie, nawet wrogiej, znajdującej się na morzu w niebezpieczeństwie życia, jeżeli może to uczynić bez poważnego niebezpieczeństwa dla swego statku, swojej załogi, swych pasażerów”[2]. Przepisy te zostały potem powtórzone w konwencji SOLAS w rozdziale V/33, a także w Kodeksie Morskim. Głównym zadaniem kapitana jest dbanie o bezpieczeństwo własnej załogi i statku. Z tego powodu może więc odmówić udziału w akcji SAR lub wycofać swój statek z akcji.
Artykuł prezentuje zagrożenia jakie mogą spowodować wycofanie się statku handlowego z akcji SAR. (...)

Artykuł zawiera 16130 znaków.

Źródło: Czasopismo Logistyka

Ściągnij załącznik:

Newsletter

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

PKN ORLEN rusza z budową własnej sieci ładowarek elektrycznych w…

PKN ORLEN rusza z budową własnej sieci ładowarek elektrycznych w Polsce

Koncern rozpoczyna pilotażowy projekt instalowania szybkich ładowarek do samochodów elektrycznych na swoich stacjach paliw. Właśnie...

Poczta Polska S.A. i PKP S.A. chcą współpracować na rzecz…

Poczta Polska S.A. i PKP S.A. chcą współpracować na rzecz rozwoju logistyki

Dwie z największych spółek Skarbu Państwa: PKP S.A. i Poczta Polska S.A. podpisały list intencyjny...

Toyota Motor Europe i Dassault Systèmes wspólnie pracują nad cyfrowym…

Toyota Motor Europe i Dassault Systèmes wspólnie pracują nad cyfrowym marketingiem nowej generacji

Firmy Dassault Systèmes i Toyota Motor Europe podpisały trzyletnią umowę, w ramach której będą pracować...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj