logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Nowa generacja floty w systemie transportu łamanego na odrzańskiej drodze wodnej

Oceń ten artykuł
(1 Głosuj)

W niniejszym artykule przedstawiono koncepcję nowej generacji floty dostosowanej do obecnych i przewidywanych w przyszłości warunków nawigacyjnych na ODW. Podane zostały wymiary główne barek pchanych, motorowych i pchacza trasowego. W przypadku pchacza określono podstawowe parametry układu napędowego. Nowa flota może współistnieć z obecnie eksploatowaną. Podane zostały koszty transportu z wykorzystaniem nowej floty. Koszty te porównano z kosztami floty obecnie eksploatowanej. Analiza została przeprowadzona dla relacji porty Gliwice/Kędzierzyn Koźle - elektrownia Opole i elektrociepłownia Wrocław.

W transporcie śródlądowym w Polsce dominuje system pchany. Liczba obecnie eksploatowanych pchaczy, barek pchanych znacznie przewyższa liczbę barek z własnym napędem. W roku 2009, w systemie pchanym przewieziono ok. 72% ładunków w tonach, w jednostkach pracy przewozowej już tylko 49%. Zestawy pchane eksploatowane są na krótkich relacjach krajowych. Średnia odległość przewozów wynosiła 127 km. Średnia odległość przewozu barkami z własnym napędem wynosiła 325 km. Barki te eksploatowane są przede wszystkim w relacjach międzynarodowych. Jeśli analizować śródlądową flotę towarową, to są to jednostki projektowane i przystosowane do eksploatacji na ODW. Podstawowa flota śródlądowa obecnie eksploatowana była projektowana w latach 50 i 60 ubiegłego wieku. Z ogólnej liczby 104 obecnie eksploatowanych barek motorowych, 100 to jednostki zbudowane przed rokiem 1970. Są to w zasadzie barki typu BM500.


W przypadku floty pchanej, sytuacja jest korzystniejsza. Dominuje pchacz typu BIZON, budowany w latach 70 i 80. Z ogólnej liczby 507 eksploatowanych barek pchanych, prawie 55% została zbudowana po roku 1980. Na ogólną liczbę 203 pchaczy, 52 pchacze zostały oddane do użytku po roku 1980. Do roku 1990 były prowadzone prace projektowe nad nową generacją floty towarowej przystosowanej do eksploatacji na polskich i europejskich drogach wodnych. Zbudowano kilka pojedynczych jednostek. Przemiany po roku 1990 spowodowały, że programy wymiany floty zostały zaniechane. (...)

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 06 maj 2013 07:55

Newsletter

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Cyberbezpieczeństwo w 2018 roku

Cyberbezpieczeństwo w 2018 roku

W mijającym roku cyberataki spędzały szefom firm sen z powiek. Największe z nich były ukierunkowane...

Panattoni Europe rusza z budową w Białymstoku

Panattoni Europe rusza z budową w Białymstoku

Panattoni Europe startuje z budową pierwszego centrum logistycznego w Białymstoku. Nowa lokalizacja dewelopera - Panattoni...

Pol-Aqua wybuduje fragment drogi ekspresowej S6

Pol-Aqua wybuduje fragment drogi ekspresowej S6

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad poinformowała, że wybrano firmę, która odpowiedzialna będzie za wykonanie...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj