logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Śródlądowy transport wodny a zintegrowany system logistyczny

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

W referacie zostały ukazane przyczyny spadku śródlądowego transportu wodnego w Polsce w okresie 1965-2002, które do tej pory nie zostały rozwiązane. Na Zachodzie Europy śródlądowy transport wodny postrzegany jest ze względu na niskie koszty, ochronę środowiska oraz rozwinięty system kanałów, jako atrakcyjny przewóz ładunków masowych, kontenerowych i drobnicowych. Na tle Europy Polska stanowi białą plamę na mapie, stąd potrzeba inwestycji w porty rzeczne, jako multimodalne centra logistyczne służące na rzecz zintegrowanych systemów logistycznych, gdzie występuje węzeł transportu -morskiego, śródlądowego, kolejowego i samochodowego.

Multimodalne centra logistyczne doskonale funkcjonują na terenie Europy Zachodniej. Przykładem w Polsce może być działalność Śląskiego Centrum Logistycznego S.A. oraz Grupy Kapitałowej „Odratrans” S.A. W referacie określona jest rola śródlądowego transportu wodnego na rzecz zintegrowanych systemów logistycznych oraz kierunków zmian w perspektywie najbliższych lat.


Polska, jako kraj z dobrze rozwiniętą siecią rzeczną na tle Europie posiada mały udział transportu rzecznego w całości przewozów towarowych. Znajdując się w centrum Europy można wysnuć tezę, iż przez brak kanałów żeglownych hamujemy transport śródlądowy z Zachodu na Wschód. W praktyce kontenery rozładowane w porcie rotterdamskim z Dalekiego Wschodu mogłyby być przewożone ze względu na niskie koszty transportem wodnym śródlądowym z Holandii, przez Niemcy do Polski. Niestety kanały żeglowne kończą się na polskiej granicy pod Cedynią i w Eisenhüttenstadt w okolicach Gubina. Dalej towar mógłby trafiać za wschodnią granicę - w Kobryniu koło Brześcia.


Od 1985r liczba statków żeglugi śródlądowej w Polsce systematycznie maleje ze względu na dekapitalizację statków oraz braku środków finansowych na zakup nowej floty. W latach 80’, 90’ i początku naszego wieku stan holowników, barek motorowych i bez własnego napędu (barki bez własnego napędu w systemie pchanym stanowią 80% ogółu floty towarowej) oraz statków pasażerskich w przedsiębiorstwach armatorskich w Polsce zmniejszyła się o połowę. W Polsce zauważalny jest trend wzrostu nośności statków, w tym samym okresie przeciętna nośność barek bez własnego napędu wzrosła z 379 ton w 1960r do (...)

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 06 maj 2013 07:51

Newsletter

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Skończył się czas wielkich budżetów w branży IT

 Skończył się czas wielkich budżetów w branży IT

W ubiegłym roku zawirowań na rynku IT było wiele. Stagnacja w przetargach na informatyzację instytucji...

PKN ORLEN walczy z podróbkami

PKN ORLEN walczy z podróbkami

PKN ORLEN sukcesywnie zwalcza wykorzystywanie znaków graficznych i wizualnych, które łudząco przypominają zastrzeżone znaki towarowe,...

PepsiCo wybiera ID Logistics

PepsiCo wybiera ID Logistics

PepsiCo, światowy lider w produkcji artykułów spożywczych i napojów, wybrał ID Logistics, dostawcę usług logistycznych,...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj