logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Kreowanie zrównoważonego transportu w regionach turystycznych Polecamy!

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Pod wpływem stałego wzrostu światowego ruchu turystycznego, regionalne obszary turystyczne intensywnie się rozwijają. Często mówi się o korzyściach jakie niesie ze sobą turystyka, szczególnie w aspektach ekonomicznych. Tymczasem skala zagrożeń generowanych przez transport związany z turystyką jest bardzo duża.

Dynamiczny rozwój turystyki będącej istotnym czynnikiem rozwoju gospodarczego dla miejscowości turystycznych stał się jednocześnie poważnym źródłem uciążliwości oraz problemów istotnych w skali lokalnej. Zasoby środowiska wykorzystywane przez turystykę i stanowiące o atrakcyjności produktu turystycznego są niszczone przez masowy transport turystyczny i źle zaplanowane elementy infrastruktury. Turystyka staje się więc sama dla siebie zagrożeniem, ponieważ potrzebuje dla swoich produktów czystych ekosystemów. Rozwój turystyczny danego obszaru, w dłuższej perspektywie możliwy jest jedynie wtedy, gdy właściwej ochronie podlega środowisko, w którym uprawiana jest turystyka. W tej sytuacji należy podkreślić rosnącą potrzebę kreowania zrównoważonego rozwoju transportu w miejscowościach turystycznych.

1. Transport jako nieodłączny element usług turystycznych
Rozwój turystyki od początku był determinowany przez postęp, jaki dokonywał się w transporcie. Zależność turystyki od usług transportowych wynika przede wszystkim z rozproszenia oraz braku mobilności walorów turystycznych. Wraz z rozwojem transportu, który daje możliwość coraz szybszego przemieszczania się ludzi, wzrostem bezpieczeństwa podróży, czy poprawą dostępności komunikacyjnej wielu miejsc na świecie, następował dynamiczny wzrost podróży turystycznych. Dostępność pod względem transportowym walorów turystycznych stanowi więc podstawowy warunek rozwoju ruchu turystycznego. Jest on uzależniony od usług transportowych nie tylko w skali makro, ale również w skali mikro (regionu czy określonej miejscowości). Transport jest nieodłącznym elementem składowym niemal wszystkich usług turystycznych, bez względu na ich zasięg przestrzenny oraz stanowi dynamiczny czynnik kształtowania ruchu turystycznego i jego obsługi. Zależność ta jest obustronna, atrakcyjny turystycznie region przyciąga turystów i tym samych generuje zapotrzebowanie na przewozy turystyczne w danym kierunku.
Coraz częściej podróż nie stanowi już jedynie popytu wtórnego turystyki, ale w wielu przypadkach staje się celem samym w sobie. Odbywanie podróży niektórymi środkami transportu jest traktowane jako atrakcja, np. rejs statkiem wycieczkowym, kolejką wąskotorową, tramwajem zabytkowym itp. Transport drogowy, lotniczy i kolejowy intensywnie się rozwija, aby sprostać rosnącej liczbie turystów i ich ogromnej mobilności. (...)

Artykuł zawiera 27480 znaków.

Źródło: Czasopismo Logistyka

Ostatnio zmieniany czwartek, 23 październik 2014 10:55

Newsletter

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Cyberbezpieczeństwo w 2018 roku

Cyberbezpieczeństwo w 2018 roku

W mijającym roku cyberataki spędzały szefom firm sen z powiek. Największe z nich były ukierunkowane...

Panattoni Europe rusza z budową w Białymstoku

Panattoni Europe rusza z budową w Białymstoku

Panattoni Europe startuje z budową pierwszego centrum logistycznego w Białymstoku. Nowa lokalizacja dewelopera - Panattoni...

Pol-Aqua wybuduje fragment drogi ekspresowej S6

Pol-Aqua wybuduje fragment drogi ekspresowej S6

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad poinformowała, że wybrano firmę, która odpowiedzialna będzie za wykonanie...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj