logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

       WYDAWCA            PARTNER PORTALU

   

A+ A A-

Propozycja modelu do oceny jakości oświetlenia sylwetki pieszego na przejściu dla pieszych

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Proces widzenia kierowcy w nocnych warunkach obserwacji jest dość złożony i zależny w głównej mierze od jego czynników psychofizycznych oraz warunków oświetleniowych. Subiektywna ocena warunków oświetleniowych prowadzona przez audytorów BRD nie może być podstawą do weryfikowania stanu oświetlenia przejść dla pieszych. Jak wynika z literatury przedmiotu każdy człowiek widzi w sposób nieco inny, a właściwości fizjonomiczne widzenia zmieniają się wraz z wiekiem i stanem zdrowia.

Na bezpieczeństwo pieszych znajdujących się na przejściu dla pieszych wpływa szereg czynników. Jak wynika z prowadzonych badań w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego, istnieją różne kryteria wartościowania bezpieczeństwa np. parametrami ryzyka wypadku lub doznania obrażeń śmiertelnych. Jeżeli nie można zdefiniować jednoznacznej odpowiedzi z powodu zbyt dużej ilości zmiennych wejściowych lub zmiany czynników oceny mają charakter nieliniowy to można podjąć próbę zastosowania układów logicznych, np. algorytmów logiki rozmytej. Dokonując „rozmycia” wartości wejściowych, operując przedziałami i wagami można uzyskać ocenę zależną od szeregu zmiennych wejściowych pozornie od siebie niezależnych. Dzięki przyporządkowaniu do założonego przedziału, który najlepiej odpowiada zmierzonej wielkości wynik pomiaru nie jest traktowany jednoznacznie. Zgodnie ze zdefiniowaną funkcją zmian określony jest stopień przynależności do danego przedziału. W wyniku przyjęcia przez projektanta (eksperta) reguł logiki rozmytej można otrzymać wynikową, precyzyjną ocenę w założonej skali (w prezentowanym przypadku pomiędzy 0 a 10 pkt.). Autor niniejszego opracowania proponuje wykorzystanie algorytmów logiki rozmytej do oceny parametrów oświetlenia przejścia dla pieszych. Podkreślić należy, że w przyszłości możliwe jest rozbudowanie modelu o inne kryteria związane z BRD (np. natężenia ruchu pieszego lub motorowego, widzialnością geometryczną, jakością oznakowania itd.).
Według opinii autora metoda oceny wykorzystująca działania na zbiorach rozmytych, jest optymalna ze względu na możliwość uwzględnienia wiedzy eksperckiej oraz dalszej ewaluacji modelu na potrzeby ujednolicenia standardu oceny bezpieczeństwa w ruchu drogowego.

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 21 lipiec 2014 04:38

Newsletter

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Nowoczesne lokomotywy dla PKP CARGO

Nowoczesne lokomotywy dla PKP CARGO

Firma PKP CARGO SA zawarła umowę z firmą Pojazdy Szynowe PESA Bydgoszcz S.A. na naprawę...

Zagraniczni klienci branży TSL lepszymi płatnikami niż Polacy

Zagraniczni klienci branży TSL lepszymi płatnikami niż Polacy

W zeszłym roku Hussar Transport S.A. zrealizowała aż 84% międzynarodowych przewozów. Spółka przeprowadziła analizę struktury...

Solaris dostarczy 10 autobusów elektrycznych do Hamburga

Solaris dostarczy 10 autobusów elektrycznych do Hamburga

10 autobusów elektrycznych marki Solaris Urbino 12 zasili flotę hamburskiego operatora transportu publicznego HOCHBAHN. Zgodnie...

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj