logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Własności transportowe pojazdu szynowego w badaniach modelowych

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Postęp techniki oraz intensywna eksploatacja zasobów energetycznych Ziemi, wpłynęły na niespotykany dotychczas rozwój środków transportu indywidualnego. Klasyczny współczesny pojazd samochodowy zasilany paliwem kopalnym na bazie ropy naftowej do przewozu 4 - 5 osób (lub towarów o porównywalnej masie), wymaga zaangażowania ok. 1000 - 1500 kg materiałów stanowiących jego masę własną. Do efektywnej eksploatacji pojazd taki wymaga utwardzonej nawierzchni o szerokości 3 - 5 razy większej od szerokości pojazdu. Wiąże się to z trwałym wyłączeniem z możliwości użytkowania bardzo dużych powierzchni ziemi.
Obserwowany w ostatnich latach znaczący wzrost liczby przewozów pasażerskich w transporcie lotniczym również okupiony jest dużym wydatkiem energii pozyskiwanej z paliw kopalnych. Pomimo bardzo dynamicznego rozwoju w tej dziedzinie, transport lotniczy nadal pozostaje najbardziej energochłonnym środkiem transportu. Na obecnym etapie rozwoju cywilizacji, łatwo dostępne zasoby paliw kopalnych zostały zużyte. Dostępne zasoby wymagają ponoszenia dużych nakładów środków na ich wydobycie. Pozostaje jeszcze bliżej nieokreślona ilość paliw niedostępnych na obecnym poziomie rozwoju techniki. Prognozowanie czasu zużycia poszczególnych paliw najczęściej nie sprawdza się. Jednocześnie pojawia się silna presja społeczeństw na ograniczenie emisji do środowiska produktów spalania jak również obawa przed rozpowszechnianiem energetyki jądrowej. Pozyskiwanie energii ze źródeł odnawialnych (wody, wiatru , słońca), również nie pozostaje bez krytycznych uwag tzw. organizacji ekologicznych.
Uwzględniając powyższe fakty można wyciągnąć wniosek, że zagadnienia związane z oszczędzaniem zużycia energii w środkach transportu przy jednoczesnym zachowaniu lub zwiększeniu ich efektywności, będą stanowiły jedno z zagadnień priorytetowych techniki w najbliższych latach.
Przedstawione w artykule wyniki badań wiążą się w sposób pośredni z efektywnością wykorzystania środków transportu kolejowego. Większa efektywność energetyczna transportu kolejowego nad samochodowym lub lotniczym wynika głównie z mniejszych oporów ruchu pojazdu szynowego w porównaniu z pojazdem samochodowym. Istotnym czynnikiem jest również fakt, iż pojazd szynowy nie wymaga zasilania paliwem ciekłym (nie występującym w krajowych zasobach surowców). Prace badawcze przedstawione w artykule odbywają się na początkowym etapie projektowania pojazdu. Celem ich jest sprawdzenie opracowanej koncepcji pojazdu na podstawie jego modelu numerycznego. (...)

Newsletter

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Skończył się czas wielkich budżetów w branży IT

 Skończył się czas wielkich budżetów w branży IT

W ubiegłym roku zawirowań na rynku IT było wiele. Stagnacja w przetargach na informatyzację instytucji...

PKN ORLEN walczy z podróbkami

PKN ORLEN walczy z podróbkami

PKN ORLEN sukcesywnie zwalcza wykorzystywanie znaków graficznych i wizualnych, które łudząco przypominają zastrzeżone znaki towarowe,...

PepsiCo wybiera ID Logistics

PepsiCo wybiera ID Logistics

PepsiCo, światowy lider w produkcji artykułów spożywczych i napojów, wybrał ID Logistics, dostawcę usług logistycznych,...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj