logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Analiza efektów zewnętrznych transportu biomasy

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Rozwój odnawialnych źródeł energii w ostatnich latach jest efektem wzmożonego zainteresowania wielu państw i organizacji światowych ochroną środowiska przyrodniczego, które stanowi integralną część systemu bytowania człowieka. Środowisko to ulega nieustannym przemianom przy czym w dużej mierze sprawcą tych przemian jest człowiek i chęć zrealizowania jego nieograniczonych potrzeb. Wzmożona konsumpcja uruchamia coraz to nowsze procesy produkcyjne będące odpowiedzialne za wzrost zapotrzebowania na energię i zatruwanie środowiska. W Polsce od roku 2010 zużycie energii pierwotnej na jednego mieszkańca wzrosło ze 101,2 GJ do 113,9 GJ w roku 2010, przy czym łączne zużycie energii pierwotnej w Polsce w tym roku wyniosło 4351,8 PJ.
Obserwacje wielu niezależnych środowisk naukowych wskazują na potrzebę przyjęcia nowej strategii w tworzeniu produkcji i dobrobytu światowego, w której nie tylko zwrócimy uwagę na efektywność ekonomiczną i społeczną procesów produkcyjnych i konsumpcyjnych ale jednocześnie podejmiemy próbę zminimalizowania niekorzystnych efektów zewnętrznych odnoszących się do zasobów przyrodniczych.
Poszukuje się zatem takich rozwiązań, które będą przyjazne środowisku przyrodniczemu do tego stopnia, że nie będą ingerowały w jego potencjał i dadzą szansę zachowania jego walorów dla przyszłych pokoleń.
Jednym z głównych wyzwań jakie pojawiają się w tworzeniu nowych rozwiązań to ograniczenie emisji gazów cieplarnianych w tym szczególnie emisji CO. Gospodarki różnych państw tworząc systemy produkcji opierają je głównie na tradycyjnych kopalnianych surowcach energetycznych przetwarzanych w elektrowniach i rafineriach. Przykładowo w Polskiej gospodarce występuje największe zapotrzebowanie na energię finalną z produktów naftowych (22,4 Mtoe) a następnie na energię z węgla (10,9), gazu ziemnego (9,5 Mtoe) oraz energię ze źródeł odnawialnych (4,6 Mtoe). Według prognoz do roku 2030 sytuacja ta ma ulec zmianie i zapotrzebowanie energetyczne ma być realizowane z większym udziałem produktów naftowych (27,9 Mtoe), gazu ziemnego (12,9 Mtoe) oraz energii odnawialnej (6,7 Mtoe)3. Przyglądając się prognozom energetycznym można zadać sobie pytanie o zmiany w emisji niepożądanych gazów cieplarnianych i wpływu polityki energetycznej na kształtowanie rozwoju zrównoważonego. Należy zwrócić uwagę na rozwój nowych nośników energii w tym ze źródeł odnawialnych, które jak się przyjmuje charakteryzują się zerowym bilansem emisji CO. Założenie to jednak jest możliwe przy niskim udziale (...)

Newsletter

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Cyberbezpieczeństwo w 2018 roku

Cyberbezpieczeństwo w 2018 roku

W mijającym roku cyberataki spędzały szefom firm sen z powiek. Największe z nich były ukierunkowane...

Panattoni Europe rusza z budową w Białymstoku

Panattoni Europe rusza z budową w Białymstoku

Panattoni Europe startuje z budową pierwszego centrum logistycznego w Białymstoku. Nowa lokalizacja dewelopera - Panattoni...

Pol-Aqua wybuduje fragment drogi ekspresowej S6

Pol-Aqua wybuduje fragment drogi ekspresowej S6

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad poinformowała, że wybrano firmę, która odpowiedzialna będzie za wykonanie...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj