logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Badanie efektywności metody sterowania linią transportową za pomocą symulacji komputerowej Polecamy!

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Globalizacja gospodarki światowej oraz zmiany polityczno-gospodarcze doprowadziły w wielu krajach do dużego wzrostu konkurencji wśród wytwórców różnego rodzaju dóbr konsumpcyjnych. Warunkiem przetrwania dla wielu firm jest obniżenie kosztów produkcji.

W wielu przypadkach jedynym sposobem realizacji tego celu jest wprowadzenie automatyzacji procesów produkcyjnych. Szczególnie duże oszczędności są możliwe do uzyskania w zakresie minimalizacji kosztów czynności transportowych. Wynika to z faktu niegenerowania przez czynności transportowe wartości dodanej.
Czynności transportowe, które nie mogą być wyeliminowane, należy minimalizować i obniżać ich koszty poprzez wprowadzanie wydajnych zautomatyzowanych podsystemów transportowych. Zazwyczaj podsystemy transportowe pełnią rolę usługową względem podsystemów wytwarzania. Podsystemy transportowe możemy podzielić zasadniczo na dwie grupy: dyskretne i ciągłe. W rozwiązaniach o charakterze dyskretnym mogą być wykorzystywane np. roboty mobile, a w rozwiązaniach o charakterze ciągłym najczęściej stosowane są taśmociągi. Ze względu na dużą różnorodność struktur systemów wytwarzania prawie zawsze podsystemy transportu są do nich dostosowywane. Ważne jest aby cechowały się one odpowiednią efektywnością i prostotą budowy. Nie zawsze jest to łatwe do zrealizowania. Szczególnie wtedy, gdy podsystem transportu jest bardzo rozbudowany. Bardzo przydatne w takich sytuacjach może być zastosowanie metod symulacyjnych, które umożliwiają sprawdzenie wielu rozwiązań i wybranie najlepszego.

Symulacja polega na udawaniu zachowania się badanego obiektu lub systemu. Obiektem może być wyodrębniony z otaczającej nas rzeczywistości jakiś element o charakterze materialnym lub abstrakcyjnym. Systemem jest wyodrębniony z otaczającej rzeczywistości zbiór powiązanych i oddziałujących na siebie obiektów. Aby przeprowadzić symulację konieczne jest zbudowanie modelu obiektu lub systemu. Zasadniczo wyróżnia się dwa rodzaje modeli: fizyczne lub matematyczne. Modele fizyczne często są uproszczonymi i pomniejszonymi kopiami oryginału. Modele matematyczne najczęściej są zapisywane w postaci programu komputerowego. Symulacja, czyli badanie zachowania się modelu polega na zmianie oddziaływania otoczenia na model i zmianie zachowania się modelu na podstawie zmiany jego parametrów.

W zależności od cech obiektu lub systemu reprezentujące je modele mogą być:

 • dynamiczne - w których stan obiektu lub systemu zmienia się z upływem czasu,
 • interaktywne - reagujące na sygnały zewnętrzne,
 • nieinteraktywne - odizolowane od otoczenia,
 • statyczne - w których stan obiektu lub systemu nie zmienia się z upływem czasu,
 • deterministyczne - w których nie następują zmiany o charakterze losowym,
 • stochastyczne - w których następują zmiany o charakterze losowym,
 • z czasem dyskretnym - w których upływ czasu jest dyskretyzowany ze stałym krokiem,
 • zdarzeń dyskretnych - w których czas podlega zmianom skokowym w zależności od zaistnienia zdarzeń dyskretnych.

Artykuł zawiera 19 400 znaków.

Źródło: Czasopismo Logistyka

Ostatnio zmieniany środa, 22 czerwiec 2016 13:53
Ściągnij załącznik:

Newsletter

Z ostatniej chwili

 • 1
 • 2
 • 3

Skończył się czas wielkich budżetów w branży IT

 Skończył się czas wielkich budżetów w branży IT

W ubiegłym roku zawirowań na rynku IT było wiele. Stagnacja w przetargach na informatyzację instytucji...

PKN ORLEN walczy z podróbkami

PKN ORLEN walczy z podróbkami

PKN ORLEN sukcesywnie zwalcza wykorzystywanie znaków graficznych i wizualnych, które łudząco przypominają zastrzeżone znaki towarowe,...

PepsiCo wybiera ID Logistics

PepsiCo wybiera ID Logistics

PepsiCo, światowy lider w produkcji artykułów spożywczych i napojów, wybrał ID Logistics, dostawcę usług logistycznych,...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj