logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

       WYDAWCA            PARTNER PORTALU

   

A+ A A-

Lotnicze Pogotowie Ratunkowe jako przykład firmy non-profit w sektorze usług logistycznych Polecamy!

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

W odróżnieniu od podmiotów prowadzących działalność komercyjną, instytucje non-profit w zasadzie nie uczestniczą w procesach konkurencji rynkowej. To pozwala skoncentrować ich działalność na bezinteresownym zabezpieczaniu jakościowego poziomu świadczonych usług.

Zrealizowanie tego celu wymaga jednak znacznego wysiłku logistycznego zapewniającego prawidłową synchronizację działań różnych podmiotów zgodnie z regułami gospodarności. Będąca przedmiotem badań instytucja Lotniczego Pogotowia Ratunkowego jest przykładem prawidłowego tworzenia i wykorzystywania logistycznych relacji pomiędzy uczestnikami procesu niesienia pomocy poszkodowanym, dzięki czemu jest postrzegana jako znaczący podmiot użyteczności publicznej.

1. Organizacje non-profit
1.1. Pojęcie i znaczenie organizacji non-profit
Organizacje non-profit, nie działające w celu osiągnięcia zysku muszą się jednak kierować zasadą gospodarności. Jak każda działalność gospodarcza tak również tych organizacji musi posiadać odpowiednie ramy prawne. Uchwalane akty wewnętrzne muszą być zgodne z przyjętym statutem i obowiązującym prawem, ponieważ jedynie w tym przypadku mogą one prawidłowo realizować swoje założenia jako organizacje użyteczności publicznej. Jedną z tych organizacji jest Lotnicze Pogotowie Ratunkowe, którego rozległa sfera oddziaływania i konieczność szybkiego reagowania na zaistniałe zdarzenia wymaga dobrze zorganizowanego systemu powiązań logistycznych. W przypadku gdy o sukcesie decyduje czas i precyzja wykonania właściwej usługi ratunkowej, nie ma miejsca na improwizację. Schematy powiązań logistycznych muszą być wcześniej przygotowane i przećwiczone, dając gwarancje, że od chwili zdarzenia, poprzez przepływ informacji, podjęcie działań i bezpieczne zakończenie akcji nie napotka na zasadnicze przeszkody. W takim ujęciu Lotnicze Pogotowie Ratunkowe może służyć jako dobry przykład firmy non-profit prowadzącej skuteczną działalność w sektorze usług logistycznych. Spotykane w literaturze opisy tego typu organizacji i próby identyfikowania charakteru tej działalności wykazują pewną różnorodność. Jednak ich cechą wspólną jest przeznaczanie wszystkich środków finansowych organizacji na realizację celów statutowych. Istnieje również inne nazewnictwo stosowane wobec tych podmiotów określając je jako organizacje społeczne lub organizacje użyteczności publicznej. Te sformułowania podkreślają, że podstawowy zakres ich aktywności jest najszerzej realizowany w dziedzinie ochrony zdrowia, szeroko rozumianej pomocy społecznej, akcji charytatywnych i edukacji, czyli w działaniu dla dobra publicznego. Należy zatem zauważyć, że organizacja non-profit (nonprofit organisations - żadnego zysku) to podmiot, który prowadząc swoją działalność skupia się na wspieraniu prywatnego lub publicznego dobra, nie kierując się zasadą osiągnięcia zysku.

Artykuł zawiera 24520 znaków.

Źródło: Czasopismo Logistyka

Ostatnio zmieniany wtorek, 24 styczeń 2017 14:40

Newsletter

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Weź udział w wyjątkowych szkoleniach!

Weź udział w wyjątkowych szkoleniach!

GS1 Polska serdecznie zaprasza do udziału w wyjątkowych szkoleniach stacjonarnych, przygotowanych na podstawie najlepszych wdrożeń...

Schrack Technik zostaje na dłużej w Prologis Park Warsaw II

Schrack Technik zostaje na dłużej w Prologis Park Warsaw II

Firma Schrack Technik, dystrybutor innowacyjnych produktów elektrotechnicznych, przedłużyła umowę najmu powierzchni magazynowej i biurowej w...

PKN ORLEN rozbudowuje systemy rowerów miejskich w Polsce

PKN ORLEN rozbudowuje systemy rowerów miejskich w Polsce

PKN ORLEN i Nextbike Polska ogłosiły lokalizacje stacji rowerowych, które powstaną na stacjach koncernu w...

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj