logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Koncepcja systemu bazodanowego do monitorowania zagrożeń w transporcie wewnątrzzakładowym Polecamy!

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Współczesna koncepcja zarządzania zakłada dostarczenie produktu o odpowiedniej (oczekiwanej) jakości, w potrzebnej ilości i we właściwym czasie do określonego miejsca, a co za tym idzie wytworzenie produktu w możliwie najbardziej efektywny sposób, bez ponoszenia zbędnych nakładów i kosztów.

Wynika stąd konieczność zapewnienia, oprócz sprawnego systemu wytwórczego, równie sprawnego systemu logistyki wewnętrznej o atrybutach pozwalających na zapewnienie niezawodności dostaw przy założonym poziomie jakości oraz kosztów. Elementarnym składnikiem tak postawionego zadania jest monitorowanie zagrożeń w transporcie wewnętrznym. Monitorowanie i wczesne wykrywanie zagrożeń sprawia, że możliwe jest ich ograniczanie a nawet eliminowanie. Monitorowanie wymaga gromadzenia danych oraz prowadzenie prognoz i analiz pod kątem bezpieczeństwa w transporcie wewnątrzzakładowym. Wraz ze wzrostem skomplikowania systemu logistycznego, a także w zależności od rodzaju prowadzonej działalności rośnie złożoność rozpatrywanych zależności bazodanowych oraz analitycznych. Powoduje to konieczność zastosowania systemu wspomagającego w zakresie tych działań. Warto jednak podejmować taki wysiłek, ponieważ jak wskazują badania wypadkowość oprócz oczywistych strat zdrowotnych, finansowych i moralnych znacznie obniża efektywność systemów transportowych. W artykule przedstawiono opracowaną koncepcję w zakresie systemu komputerowego monitorowania bezpieczeństwa transportu wewnątrzzakładowego wraz z założeniami dotyczącymi jego wdrożenia.

Zakres rozpatrywanego systemu transportu wewnątrzzakładowego
Pojęcie transportu wewnątrzzakładowego definiowane jest jako transportowanie z jednego miejsca produkcji do innego lub w jednym sektorze zakładu albo między różnymi magazynami. Transport wewnętrzny zakładu jest ściśle związany z drogami przepływu surowców, materiałów, wyrobów gotowych w obrębie danego przedsiębiorstwa czy produkcji. Wyznacza to ramy funkcjonowania systemu zarządzającego bezpieczeństwem takiego systemu, który będzie dotyczył każdego rodzaju przepływu dobra materialnego. Trendy dzisiejszego zarządzania zmierzają do coraz to częstszych wdrożeń filozofii just-in-time przy jednoczesnym outsourcingu tych usług, co wiąże się z dostarczaniem dobra w konkretnym miejscu i czasie przez zewnętrznych pracowników, którzy nierzadko są słabiej wyszkoleni i opłacani niż pracownicy rodzimi przedsiębiorstwa. Z punktu formalnego wypadek pracownika zewnętrznego realizującego transport nie będzie objęty statystyką przedsiębiorstwa, jednak takie zdarzenia również zawierać muszą się w systemie monitorowania wypadkowości i sytuacji im sprzyjających.

Artykuł zawiera 18800 znaków.

Źródło: Czasopismo Logistyka

 

Ostatnio zmieniany środa, 08 luty 2017 08:57

Newsletter

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

DHL Express wspiera kampanię Potencjalnie (nie)Bezpieczni

DHL Express wspiera kampanię Potencjalnie (nie)Bezpieczni

DHL Express (Poland), będący dostawcą międzynarodowych usług ekspresowych, wspiera kampanię społeczną popularyzującą tematykę bezpieczeństwa internetowego...

Amica z tytułem Supply Chain Designer 2017

Amica z tytułem Supply Chain Designer 2017

Najwyższy w Polsce, 46-metrowy magazyn wysokiego składowania Amica został wyróżniony nagrodą główną - Supply Chain...

Młodzi logistycy czekają na wyniki drugiego etapu Ogólnopolskiej Olimpiady Logistycznej

Młodzi logistycy czekają na wyniki drugiego etapu Ogólnopolskiej Olimpiady Logistycznej

Zakończył się drugi etap jubileuszowej X Ogólnopolskiej Olimpiady Logistycznej organizowanej przez Wyższą Szkołę Logistyki w...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj