logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

       WYDAWCA            PARTNER PORTALU

   

A+ A A-

Ubezpieczenie ładunków chłodzonych i mrożonych w transporcie morskim Polecamy!

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Międzynarodowy handel towarami wymagającymi kontrolowanych warunków przewozu (temperatury, wilgotności, składu atmosfery itp.) systematycznie rośnie, średnio o 4% rocznie. Prognozuje się, że tendencja ta utrzyma się w kolejnych latach.

Transport tych ładunków wymaga specjalistycznej wiedzy i odpowiedniej staranności. W przeciwnym razie istnieje ryzyko przerwania ciągłości łańcucha chłodniczego, co prowadzi do powstania szkód ładunkowych. Wówczas towar traci swoją wartość handlową, a także może stanowić zagrożenie dla konsumenta. Ładunki chłodzone to zazwyczaj towary wartościowe. Dla przykładu kontener z ładunkiem mrożonych homarów może być wart około 350 tysięcy dolarów. Przed finansowymi skutkami straty lub uszkodzenia ładunku chroni ubezpieczenie.

Transport morski ładunków chłodzonych
Systematycznemu wzrostowi obrotów handlowych towarami chłodzonymi towarzyszą także rosnące przewozy morskie tej grupy ładunkowej. W 1990 r. przewieziono morzem 36,6 mln ton towarów chłodzonych, a w 2013 r. ilość ta zbliżyła się do 100 milionów ton. (Rys. 1). Większość ładunków przewożonych morzem, a wymagających kontrolowanej temperatury przewozu to produkty żywnościowe, przede wszystkim mięso i drób, ryby i owoce morza oraz banany. Do grupy „inne” zaliczają się np. farmaceutyki, elektronika, produkty chemiczne, kwiaty, napoje, czekolada. (Rys. 2). W transporcie morskim spośród wszystkich ładunków wymagających kontrolowanej temperatury przewozu 37% stanowią ładunki mrożone, a 63% chłodzone.
Przez wiele lat ładunki chłodzone były przewożone najczęściej jako partie całostatkowe na pokładach konwencjonalnych chłodniowców. W 1980 r. kontenerowce zabezpieczały 33% pojemności w przewozach ładunków chłodzonych. Ich udział w morskich przewozach kontenerowych systematycznie rośnie i w 2010 r. osiągnął już 90%. Kontenery chłodnicze zdominowały rynek przewozów ładunków chłodzonych i jedynie banany nadal, choć coraz słabiej, opierają się tej tendencji. W 2012 r. w kontenerach przewieziono 47% tych owoców, choć rok wcześniej było to jedynie 35%.

Straty i szkody w transporcie morskim ładunków chłodzonych
Statystyki potwierdzają, że od 25 do 40% transportowanej żywności ulega zniszczeniu (staje się nieprzydatna do spożycia) w wyniku nieprawidłowości w trakcie przewozu i magazynowania oraz błędów w trakcie czynności manipulacyjnych. Wynika to z faktu, że żywność najczęściej należy do grupy ładunków wymagających kontrolowanych warunków przewozu, a te są trudną grupą towarową w transporcie, właśnie ze względu na konieczność utrzymania odpowiednich parametrów w trakcie przewozu takich jak np. temperatura, wilgotność (konieczność wentylacji), skład atmosfery (np. regulowanie poziomu tlenu, etylenu i dwutlenku węgla). Czasem, z pozoru nawet niewielkie wahania temperatury, mogą zmniejszyć wartość handlową towaru lub uczynić go niezdatnym do spożycia.

 

Artykuł zawiera 31270 znaków.

Źródło: Czasopismo Logistyka

Ostatnio zmieniany środa, 03 styczeń 2018 16:06
Ściągnij załącznik:

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Dr hab. Arkadiusz Kawa nowym Dyrektorem ŁUKASIEWICZ ILiM

Dr hab. Arkadiusz Kawa nowym Dyrektorem ŁUKASIEWICZ ILiM

Sieć Badawcza ŁUKASIEWICZ - Instytut Logistyki i Magazynowania ma nowego Dyrektora. 15 lipca na to...

Nowa działka SEGRO we Wrocławiu

Nowa działka SEGRO we Wrocławiu

Firma SEGRO, deweloper, zarządca i właściciel nowoczesnych powierzchni magazynowych, nabyła działkę o powierzchni ponad 17...

Poczta Polska chce wyremontować w tym roku ponad 60 zabytkowych…

Poczta Polska chce wyremontować w tym roku ponad 60 zabytkowych nieruchomości

Poczta Polska planuje przeznaczyć w tym roku ponad 40% tegorocznego budżetu remontowego na modernizacje zabytkowych...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj