logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

       WYDAWCA            PARTNER PORTALU

   

A+ A A-

Bezpieczeństwo w transporcie odpadów azbestowych Polecamy!

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Azbest jako stosunkowo łatwo dostępny minerał o niezwykle cennych właściwościach, znalazł zastosowanie w bardzo wielu gałęziach przemysłu. Zdecydowanie najczęściej używano go w budownictwie.

Informacje mogące świadczyć o szkodliwości minerału pojawiały się już w I wieku naszej ery. Mimo to, jego rakotwórczość ostatecznie udowodniono i powszechnie uznano dopiero w latach osiemdziesiątych XX wieku, kiedy w większości krajów pojawiły się pierwsze regulacje prawne zakazujące jego stosowania. W Polsce takie przepisy obowiązują od roku 1997, natomiast w 2002 roku uchwalono trzydziestoletni plan oczyszczania terytorium kraju z azbestu, zaktualizowany w roku 2009 (jedyny tego typu dokument wśród krajów Unii Europejskiej).
Jednym z głównych założeń wspomnianego programu jest usunięcie i unieszkodliwienie wyrobów zawierających azbest znajdujących się na terytorium kraju. W celu realizacji tego założenia sukcesywnie usuwa się wyroby azbestowe. W przepisach prawnych zamieszczono zasady dotyczące przeprowadzania prac w kontakcie z azbestem w sposób minimalizujący narażenie pracowników i otoczenia na jego szkodliwe działanie. Zdemontowany azbest staje się odpadem niebezpiecznym, który musi być odpowiednio opakowany i transportowany na specjalnie wyznaczone w tym celu składowiska. W poniższej pracy przybliżona została tematyka postępowania ze zdemontowanym azbestem, ze szczególnym naciskiem na właściwe jego pakowanie i transport.

OGÓLNA ANALIZA PROBLEMU AZBESTU
Charakterystyka azbestów
Azbesty to minerały metamorficzne naturalnie występujące w przyrodzie. Krystalizowały one zazwyczaj przez kilka okresów geologicznych w szczelinach skał zasadowych lub ultrazasadowych jako cienkie monokryształy o długości nawet kilkudziesięciu centymetrów. Pod względem chemicznym są to krzemiany uwodnione zawierające jony różnych metali. Wyróżnia się dwie grupy azbestów: serpentyny (chryzotyl) oraz amfibole (amozyt, krokidolit, antofilit, tremolit, aktynolit). Odmiany, które były powszechnie stosowane w przemyśle to chryzotyl, amozyt, krokidolit oraz zdecydowanie rzadziej antofilit. Charakterystyczna w przypadku azbestów jest ich włóknista budowa, co stanowi przyczynę jego szkodliwości. W azbeście pojedyncze kryształy minerału są spajane zazwyczaj przez węglan wapniowy. Od zawartości tego związku zależy stopień odporności na pocienienie wiązek oraz sztywność włókien.
Mimo różnic w składzie chemicznym i budowie krystalicznej poszczególnych odmian minerału, można wyróżnić właściwości wspólne dla większości z nich. Są one odporne na działanie wysokich i niskich temperatur (niskie przewodnictwo ciepła), kwasów i substancji żrących oraz wody morskiej. Inne z właściwości minerałów to: znaczna giętkość i wytrzymałość, dźwiękochłonność, niskie przewodnictwo elektryczne, możliwość przędzenia włókien oraz łatwość łączenia z innymi materiałami.

Artykuł zawiera 23790 znaków.

Źródło: Czasopismo Logistyka

Ostatnio zmieniany środa, 17 styczeń 2018 14:32
Ściągnij załącznik:

Newsletter

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Solaris będzie zdalnie diagnozować autobusy elektryczne

Solaris będzie zdalnie diagnozować autobusy elektryczne

Inżynierowie z Biura Badań i Rozwoju firmy Solaris Bus & Coach opracowali system zdalnej diagnozy...

Nokian Tyres przyłącza się do inicjatywy Science Based Targets na…

Nokian Tyres przyłącza się do inicjatywy Science Based Targets na rzecz zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych

Jako pionier w zakresie produkcji opon Nokian Tyres pragnie przyłączyć się do walki ze skutkami...

PKN ORLEN rozszerza współpracę z Kolejami Litewskimi

PKN ORLEN rozszerza współpracę z Kolejami Litewskimi

PKN ORLEN  intensyfikuje współpracę z Kolejami Litewskimi. 14 sierpnia br. szefowie obu spółek: Daniel Obajtek...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj