logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

       WYDAWCA            PARTNER PORTALU

   

A+ A A-

Minimalizacja pracy transportowej wykonywanej przez firmy kurierskie Polecamy!

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Minimalizacja pracy transportowej wykonywanej przez firmy kurierskie przyczynia się do obniżenia kosztów świadczonych usług oraz skrócenia czasu transportu.

Kurierzy zbierają przesyłki z danego obszaru a następnie przesyłają je do magazynu. W magazynie formuje się ładunek zbiorowy, który następnie wysyłany jest do sortowni. W sortowni paczki są sortowane według lokalizacji odbiorców i po powtórnym sformowaniu ładunku zbiorowego są wysyłane do odpowiednich magazynów docelowych. Następnie kurierzy odbierają paczki z magazynu i rozwożą je do odbiorców danego rejonu. Tak w skrócie można opisać pracę firmy kurierskiej. Pracę transportową można minimalizować na każdym z tych etapów stosując modelowanie matematyczne procesów transportowych. Artykuł ten prezentuje metody minimalizacji pracy transportowej, które są stosowane w badaniach operacyjnych oraz sposób organizacji firmy kurierskiej. Zaprezentowane wyniki i przemyślenia są przydatne dla firm kurierskich do uzyskania przewagi konkurencyjnej.

Zbieranie i rozwożenie przesyłek przez kurierów
Problem komiwojażera (TSP - travelling salesman problem) jest klasycznym zagadnieniem w badaniach operacyjnych i teorii grafów; polega on na znalezieniu najkrótszej drogi, którą przebywa wędrowny sprzedawca odwiedzający n klientów. Sprzedawca wyrusza z magazynu po to aby sprzedać towar, a następnie po sprzedaży wraca z powrotem do magazynu w celu rozliczenia utargu. Można przyjąć, że zamiast sprzedawcy jedzie kurier, który dostarcza i odbiera paczki. Bardziej formalnie ten problem opisywany jest jako znalezienie cyklu Hamiltona o najmniejszej wadze w pełnym grafie ważonym.

 

Artykuł zawiera 18610 znaków.

Źródło: Czasopismo Logistyka

Ostatnio zmieniany piątek, 16 marzec 2018 10:43
Ściągnij załącznik:

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Dachser Air & Sea Logistics wchodzi do Szwecji

Dachser Air & Sea Logistics wchodzi do Szwecji

Dachser uruchomił swój pierwszy oddział logistyki transportu lotniczego i morskiego w Szwecji. Tamtejsze biuro Dachser...

Śledzenie produktów w branży produktów świeżych

Śledzenie produktów w branży produktów świeżych

Konsumenci codziennie są bombardowani nowymi doniesieniami o aferach związanych z wycofywaniem niebezpiecznych dla zdrowia produktów...

LPP inwestuje 500 mln zł w budowę Centrum Dystrybucyjnego w…

LPP inwestuje 500 mln zł w budowę Centrum Dystrybucyjnego w Brześciu Kujawskim

Polski producent odzieży zamierza uruchomić nowe Centrum Dystrybucyjne w Brześciu Kujawskim w pierwszej połowie 2022...

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj