Logo
Wydrukuj tę stronę

Minimalizacja pracy transportowej wykonywanej przez firmy kurierskie Polecamy!

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Minimalizacja pracy transportowej wykonywanej przez firmy kurierskie przyczynia się do obniżenia kosztów świadczonych usług oraz skrócenia czasu transportu.

Kurierzy zbierają przesyłki z danego obszaru a następnie przesyłają je do magazynu. W magazynie formuje się ładunek zbiorowy, który następnie wysyłany jest do sortowni. W sortowni paczki są sortowane według lokalizacji odbiorców i po powtórnym sformowaniu ładunku zbiorowego są wysyłane do odpowiednich magazynów docelowych. Następnie kurierzy odbierają paczki z magazynu i rozwożą je do odbiorców danego rejonu. Tak w skrócie można opisać pracę firmy kurierskiej. Pracę transportową można minimalizować na każdym z tych etapów stosując modelowanie matematyczne procesów transportowych. Artykuł ten prezentuje metody minimalizacji pracy transportowej, które są stosowane w badaniach operacyjnych oraz sposób organizacji firmy kurierskiej. Zaprezentowane wyniki i przemyślenia są przydatne dla firm kurierskich do uzyskania przewagi konkurencyjnej.

Zbieranie i rozwożenie przesyłek przez kurierów
Problem komiwojażera (TSP - travelling salesman problem) jest klasycznym zagadnieniem w badaniach operacyjnych i teorii grafów; polega on na znalezieniu najkrótszej drogi, którą przebywa wędrowny sprzedawca odwiedzający n klientów. Sprzedawca wyrusza z magazynu po to aby sprzedać towar, a następnie po sprzedaży wraca z powrotem do magazynu w celu rozliczenia utargu. Można przyjąć, że zamiast sprzedawcy jedzie kurier, który dostarcza i odbiera paczki. Bardziej formalnie ten problem opisywany jest jako znalezienie cyklu Hamiltona o najmniejszej wadze w pełnym grafie ważonym.

 

Artykuł zawiera 18610 znaków.

Źródło: Czasopismo Logistyka

Ostatnio zmieniany piątek, 16 marzec 2018 10:43
Ściągnij załącznik:
Więcej w tej kategorii: « Zgubiona lub uszkodzona karta kierowcy. Jak kontynuować trasę? Branża transportowa w obliczu zmian technologicznych »
powrót na górę