logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

       WYDAWCA            PARTNER PORTALU

   

A+ A A-

Uwarunkowania transportu ładunków ponadgabarytowych transportem samochodowym Polecamy!

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Rozwijająca się technologia oraz gospodarka wykazują coraz większe zapotrzebowanie na transport. Szczególnym rodzajem ładunków coraz częściej pojawiających się w praktyce firm przewozowych w Polsce są ładunki ponadgabarytowe. Ładunki ponadgabarytowe są szczególnego rodzaju ładunkami, które wymagają od firm transportowych bardzo dobrego przygotowania i organizacji. Sama logistyka z natury rzeczy opiera się na odpowiednim planowaniu i organizacji procesów logistycznych. Jednym z nich jest transport.

Transport ponadgabarytowy staje się częścią procesów logistycznych związanych np. z budową zakładu czy wyposażaniem linii technologicznych. Jest on nieodłącznym elementem konstrukcji infrastruktury drogowej (np. mosty) czy wyposażenia współczesnych portów (np. suwnice, dźwigi). Ładunki ponadgabarytowe występują coraz częściej w szeroko rozumianym budownictwie, ponieważ nowe technologie materiałów i nowe technologie inżynierskie pozwalają na konstruowanie coraz większych, wyższych czy nawet głębszych budowli.
Transport ładunków ponadgabarytowych środkami transportu drogowego jest zagadnieniem niezwykle ciekawym i złożonym. Sam proces planowania wymaga uwzględnienia bardzo wielu aspektów. Natomiast wykonanie transportu jest współpracą bardzo wielu ludzi i maszyn. Transport ponadgabarytowy jest przedsięwzięciem bardzo szczególnym i za każdym razem unikatowym.

Klasyfikacja ładunków ponadgabarytowych
Ładunki ponadgabarytowe, lub też zwane ponadnormatywnymi, to ładunki, których przemieszczenie wymaga użycia specjalnych środków transportu i urządzeń przeładunkowych. Klasyfikacja ładunków ponadgabarytowych uwzględnia ich wymiary, ciężar oraz kształt. W związku z tym, można wyróżnić sześć grup ładunków ponadgabarytowych:
1. Ponadgabarytowe zwykłe - to zazwyczaj konstrukcje stalowe (różnego rodzaju), maszyny niewielkich rozmiarów czy też urządzenia przemysłowe. Do tej grupy zaliczane będą także maszyny robocze czy np. niewielkie zbiorniki. Ładunki te charakteryzują się wagą nieprzekraczającą 25 t. Natomiast ich wymiary nieznacznie przekraczają dopuszczalne normami parametry dla transportu drogowego i kolejowego. W praktyce oznacza to, że ich wymiary mieszczą się w granicach: długość 15-16 m, szerokość 3,5-4 m oraz wysokość 3,0-3,5 m. Ładunki tego typu w zasadzie nie wymagają specjalistycznych naczep do ich przewozu. Mogą także być transportowane standardowymi wagonami, wyposażonymi w odpowiednie urządzenia do ich oznakowania i zabezpieczenia.
2. Ponadgabarytowe specjalne - są to ładunki wielkich rozmiarów, np. elementy komór spalania dla przemysłu energetycznego, elementy urządzeń dla górnictwa odkrywkowego. Do tej grupy ładunków zaliczymy także konstrukcje stalowe czy większe zbiorniki dla przemysłu spożywczego i browarniczego. Pomimo dużych wymiarów są to zazwyczaj ładunki o niezbyt dużej masie. W tej grupie znajdują się ładunki o wymiarach dochodzących do 5 m długości, 7 m szerokości i 6-7 m wysokości.

 

Artykuł zawiera 27110 znaków.

Źródło: Czasopismo Logistyka

Ostatnio zmieniany środa, 16 maj 2018 16:12
Ściągnij załącznik:

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Więcej nowej powierzchni magazynowej od SEGRO dla AQ Wiring w…

Więcej nowej powierzchni magazynowej od SEGRO dla AQ Wiring w Łodzi

Na terenie SEGRO Logistics Park Łódź rozpoczęła się budowa nowego obiektu produkcyjno-magazynowego o powierzchni 12...

Wardrobing - co to za zjawisko i jak z nim…

Wardrobing - co to za zjawisko i jak z nim walczyć?

Duża część sklepów z odzieżą i obuwiem, zarówno tych stacjonarnych, jak i internetowych oferuje swoim...

Unijna dyrektywa "Track&Trace" nie taka straszna

Unijna dyrektywa "Track&Trace" nie taka straszna

Dyrektywa ma na celu walkę z nielegalnym obrotem wyrobami tytoniowymi, ale część ekspertów obawia się,...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj