logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

       WYDAWCA            PARTNER PORTALU

   

A+ A A-

Wykorzystanie transportu rurociągowego a kongestia transportowa Polecamy!

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Rozwój gospodarczy wpływa bezpośrednio na obciążenie istniejącej infrastruktury drogowej. Powodowane jest to wzrostem przepływów towarów i pasażerów. Powoduje problemy i ograniczenia w elastycznym kształtowaniu czasu dostaw oraz zmniejsza efektywność ich realizacji przez operatorów logistycznych.

Zatłoczenie w układzie komunikacyjnym dotyczy nie tylko dużych miast, czy też metropolii, ale również ma miejsce na terenie mniejszych ośrodków zurbanizowanych. Drogi, stacje, węzły komunikacyjne, które zostały wybudowane przed laty nie są w stanie obsłużyć obecnego obciążenia. Postęp komunikacyjny niesie za sobą konsekwencje w postaci zwiększającej się liczby pojazdów silnikowych, powstawania zatorów w sieci drogowej i zakłóceń obniżających płynność ruchu. Następstwem tych zjawisk jest kongestia transportowa w układach drogowych miast. Oznacza ona przeciążenie, zatłoczenie na szlakach komunikacyjnych.
Duże nasilanie ruchu drogowego powoduje spadek atrakcyjności miast, a przede wszystkim ich centrów. To skłania do zmiany organizacji ruchu pojazdów zmotoryzowanych. Znaczna część ruchu realizowana jest przez pojazdy indywidualne. Niemniej coraz większym problemem staje się ruch samochodów ciężarowych i dostawczych zaopatrujących odbiorców zlokalizowanych wewnątrz miast.
Transport rurociągowy to jeden z pięciu systemów transportu obok transportu drogowego, kolejowego, lotniczego i wodnego. Rurociągi dają szansę na bezpieczny i ekonomiczny przesył, co można już obserwować w przypadku przemieszczania materiałów ciekłych lub gazowych. W zatłoczonych aglomeracjach miejskich jest alternatywą dla transportu materiałów o stałej konsystencji. Alternatywą szybką i ekologiczną. Nadszedł czas, aby poprowadzić strumienie towarów, które doprowadzają do kongestii naszych dróg, alternatywną ścieżką. Czas na opracowanie sieci rurociągów, którymi przesyłać będzie można lodówki, pralki, części samochodowe, zboża, produkty spożywcze i wiele artykułów codziennego użytku.
Celem publikacji jest wskazanie możliwości wykorzystania transportu rurociągowego do przemieszczania materiałów stałych lub sypkich, jako alternatywy dla obecnie wykorzystywanych rodzajów transportu do zmniejszenia kongestii transportowej.

Problemy transportowe współczesnych miast
Analiza procesów gospodarczych zachodzących, mniej więcej od 2000 roku daje wyraźnie do zrozumienia, że w Polsce w dalszym ciągu brakuje spójnego i sprawnie funkcjonującego systemu transportowego. Systemu, który byłby w sensie architektury systemu koherentny z systemem europejskim i globalnym. Bez wątpienia działania zmierzające do osiągnięcia takiego stanu przyczyniłyby się do przyspieszenia wzrostu gospodarczego kraju, regionu, miast. Z punktu widzenia celów rozwojowych Polski i aspiracji obywateli konieczne jest, by transport nie tylko przestał być barierą hamującą wzrost gospodarczy kraju, lecz aby stanowił istotny element przyczyniający się do jego wszechstronnego rozwoju poprzez stworzenie funkcjonalnie zintegrowanej infrastruktury, wdrożenie nowych technologii transportowych i zapewnienie obywatelom, w tym przedsiębiorcom, wysokiej jakości usług na konkurencyjnym rynku transportowym.
Włączenie się do projektowania podziemnego rurowego transportu materiałów stałych jest nie tylko ciekawą ideą, w sensie wprowadzania innowacji i usprawniania transportu, ale stanowi szansę na wyrównywanie różnic między systemem transportowym Polski, a systemami transportowymi bardziej rozwiniętych państw europejskich.

 

Artykuł zawiera 31810 znaków.

Źródło: Czasopismo Logistyka

Ostatnio zmieniany środa, 13 czerwiec 2018 15:29
Ściągnij załącznik:

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Pouch Logistic drugim najemcą w Ideal Idea City Park

Pouch Logistic drugim najemcą w Ideal Idea City Park

Trwa intensywna komercjalizacja wznoszonego obecnie kompleksu magazynowo-biurowego City Park w Raszynie tuż za administracyjną granicą...

Panattoni Park Lublin II na finiszu

Panattoni Park Lublin II na finiszu

Panattoni Europe, lider rynku powierzchni przemysłowych w Europie, inwestuje na Wschodzie Polski. Deweloper stworzył już...

DB Schenker zwiększa bezpieczeństwo

DB Schenker zwiększa bezpieczeństwo

DB Schenker planuje, za pomocą innowacyjnego systemu, przyspieszyć proces szkolenia kierowców wózków widłowych i poprawić...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj