Zaloguj się

Analiza efektywności przyprodukcyjnych terminali kontenerowych

  •  Lorenc Augustyn Krzysztof, Kuźnar Małgorzata
  • Kategoria: Transport i spedycja
Polecamy! Analiza efektywności przyprodukcyjnych terminali kontenerowych

W transportach na dalekie odległości, zwłaszcza w przewozach międzynarodowych, znaczącą rolę odgrywa transport kontenerowy. Pozwala on na przewóz produktów bez potrzeby ich przeładowywania i zmniejsza ryzyko zarówno uszkodzenia produktów jak i ich kradzieży. Ponadto pozwala na uniknięcie części procedur celnych, jeżeli towar posiada karnet TIR. Przewóz kontenerów najczęściej odbywa się koleją lub drogą morską - w zależności od możliwości wysyłki i wymagań zawartych w umowie przewozu. Transport drogowy najczęściej pełni rolę łącznika pomiędzy stacjami kolejowymi i centrami logistycznymi, a docelowym odbiorcą.

W międzynarodowym transporcie kolejowym produkty najczęściej są przewożone za pomocą kontenerów przy wykorzystaniu wagonów platform. Natomiast w transporcie lokalnym za pomocą wagonów typu Simms pozwalających zmniejszyć ryzyko kradzieży lub tak samo za pomocą platform, jeżeli takie ryzyko jest stosunkowo małe. W lokalnym transporcie drogowym wykorzystuje się klasyczne naczepy typu plandeka lub furgonowe. Natomiast przewozy towarów o wysokiej wartości najczęściej są wykonywane tylko przy wykorzystaniu naczep furgonowych lub kontenerów i specjalnych naczep kontenerowych.
Duże zakłady produkcyjne, zwłaszcza w przemyśle ciężkim bardzo często wykorzystują kolejowe przewozy produktów. Wyroby gotowe będące towarem ekspertowym są wysyłane prawie zawsze za pomocą transportu kontenerowego kolejowego. Z tego powodu procesy załadunku kontenerów w przyprodukcyjnych magazynach wyrobów gotowych znacząco wpływa na efektywność i koszty funkcjonowania magazynu.

Przegląd współczesnych rozwiązań
Rewitalizacja kolejowego transportu ładunków jest jednym z kluczowych priorytetów Polityki Transportowej Unii Europejskiej. Aby osiągnąć ten cel zostało rozważonych wiele inicjatyw ukierunkowanych na udoskonalenie różnych parametrów mających wpływ na wydajność systemu kolejowego, wśród nich znalazło się także racjonalne gospodarowanie taborem kolejowym. W Europie wagony kolejowe można podzielić na dwie zasadnicze grupy w zależności od ich właściciela, tj. koleje państwowe oraz prywatnych przewoźników. Państwowe wagony kolejowe najczęściej są wykorzystywane przez wielu przewoźników prywatnych w oparciu o umowy zawarte pomiędzy nimi. Natomiast wagony prywatne są zarządzane i wykorzystywane najczęściej tylko przez ich właściciela. Obecnie około 180 000 prywatnych wagonów jest wykorzystywanych w transporcie europejskim. Muszą one spełniać odpowiednie standardy techniczne i standardy bezpieczeństwa Międzynarodowego Związku Kolei (UIC - Union Internationale des Chemins de fer), aby mogły się swobodnie poruszać na sieci kolejowej.
Aby optymalnie wykorzystać środki kolejowe oraz ich przestrzeń ładunkową konieczne jest dostosowanie pojemności wagonu do przewozu określonego ładunku, zmiany czasów odjazdów, zmianę tras pociągów i wysyłania ich do różnych terminali oraz w przypadku ładunków częściowych przeniesienie ich na transport drogowy. Niektóre z tych środków wymagają poprawy wymiany informacji, a decyzje podejmowane na szczeblu kierowniczym powinny być ukierunkowane na wzmocnienie działań logistycznych poprzez wdrażanie systemów wspomagania decyzji (support systems).

 

Artykuł zawiera 20010 znaków.

Źródło: Czasopismo Logistyka

 

Ostatnio zmieniany w piątek, 28 wrzesień 2018 09:03
Zaloguj się by skomentować
Strony internetowe