logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

       WYDAWCA            PARTNER PORTALU

   

A+ A A-

Efektywność realizacji dostaw w transporcie międzynarodowym - studium przypadku Polecamy!

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Uwaga menadżerów szczególnie jest skupiona na transportowej obsłudze każdego ogniwa infrastruktury logistycznej, od wydobycia surowca aż do miejsca jego zużycia/konsumpcji. Transport odgrywa w logistyce najważniejszą rolę, choćby dlatego, że w strukturze kosztów logistycznych koszty transportowe wynoszą do 75% kosztów ogółem.

Dlatego logistyka XXI wieku dąży do stworzenia nowoczesnej infrastruktury komunikacyjnej, poprzez połączenie infrastruktur transportowej i magazynowej, a także zintegrowanie ich z odpowiednią komunikacją międzyludzką, przy wsparciu sieci informatycznych. Warunkiem powstania owej infrastruktury jest systemowe podejście do zadań transportowych, co prowadzi do powstania systemu transportowego, który jest definiowany, jako: "uporządkowana całość wszystkich gałęzi transportu, działających z wykorzystaniem infrastruktury, na określonym obszarze, z wielkością i strukturą czynnika ludzkiego, międzygałęziowymi powiązaniami wewnątrz tej całości oraz powiązaniami całości systemu transportowego z otoczeniem". Zatem system transportowy jest uporządkowaną całością wszystkich gałęzi transportu, które działają na danym obszarze. Ujęcie transportu w kategorii systemowej ma duże znaczenie, gdyż logistykę traktuje się zawsze w owych kategoriach.

Od 2007 roku w Polsce istnieje system opisujący rodzaj działalności gospodarczej, prowadzonej przez wszystkie podmioty gospodarcze. Powstał on na podstawie Rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie Polskiej Klasyfikacji Działalności - PKD. Działalność transportowa w systemie jest ujęta w "Sekcji H" - Transport i gospodarka magazynowa, obejmuje ona 5 działów:
- 49 - transport lądowy oraz transport rurociągowy,
- 50 - transport wodny,
- 51 - transport lotniczy,
- 52 - magazynowanie i działalność usługowa wspomagająca transport,
- 53 - działalność pocztowa i kurierska.

Sekcja ta obejmuje:
- działalność związaną z przewozem osób lub towarów realizowaną przez transport kolejowy, rurociągowy, drogowy, wodny lub powietrzny,
- działalność wspomagającą przewozy świadczoną przez stacje, porty, dworce kolejowe, autobusowe itp., terminale w zakresie kontroli ruchu, obsługi pasażerów, bagażu i ładunków,
- wynajem sprzętu transportowego z kierowcą lub załogą,
- działalność pocztową i kurierską.

Dział oznaczony jest dwucyfrowym kodem numerycznym, dzieli ogólną zbiorowość na 88 zgrupowanych rodzajów działalności, na które składają się czynności według cech mających zasadnicze znaczenie zarówno przy określaniu stopnia podobieństwa, jak i przy rozpatrywaniu stopnia podobieństwa, jak i przy rozpatrywaniu powiązań występujących w gospodarce narodowej.
Każdy z działów dzieli się na poszczególne podklasy, wprowadzone aby wyodrębnić rodzaj działalności, który jest charakterystyczny dla polskiej gospodarki oraz jest przedmiotem obserwacji statystycznych.

 

Artykuł zawiera 38000 znaków.

Źródło: Czasopismo Logistyka

Ostatnio zmieniany wtorek, 30 październik 2018 15:28
Ściągnij załącznik:

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

10 minut. Tyle czasu mamy, aby uratować życie poszkodowanego w…

10 minut. Tyle czasu mamy, aby uratować życie poszkodowanego w wypadku

Aż 40 tysięcy osób rocznie w Polsce umiera w wyniku nagłego zatrzymania krążenia. Szkolenia pracowników...

Terex Corporation wybiera Kuehne+Nagel do zarządzania cyfrowym łańcuchem dostaw

Terex Corporation wybiera Kuehne+Nagel do zarządzania cyfrowym łańcuchem dostaw

Firma Kuehne+Nagel przedłużyła wieloletni kontrakt z firmą Terex Corporation, jednym z wiodących światowych producentów sprzętu...

Budowa lokomotywy wodorowej coraz bliżej

Budowa lokomotywy wodorowej coraz bliżej

Spółka H. Cegielski - Fabryka Pojazdów Szynowych przystąpiła do porozumienia PKP CARGO S.A. i Jastrzębskiej...

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj