logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Sprawdzarki cen ELZAB

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

 

Po co metkować?
Nawet w niewielkiej placówce handlowej obowiązek oznaczenia ceną każdego towaru to nie kończąca się nigdy praca, pochłaniająca czas i materiały. Setki naklejek, metry taśmy, tysiące uderzeń metkownic, a w przypadku zmiany cen konieczność powtarzania tych operacji tak, by nowa metka zasłoniła poprzednią cenę. Tymczasem obecnie prawie każde opakowanie posiada naniesiony kod kreskowy. Klient sklepu samoobsługowego może zweryfikować cenę wywieszoną na półce przy pomocy urządzenia do sprawdzania cen.

Święty spokój za umiarkowaną cenę
Koszt zakupu sprawdzarek cen ELZAB zwraca się już po kilku miesiącach ich użytkowania. Oceniając opłacalność zakupu sprawdzarek należy wziąć pod uwagę wszystkie aspekty. Jak szybko zwróci się ta inwestycja zależy nie tylko od wielkości sklepu, liczby towarów i ich przepływu, kosztu metkownic i materiałów eksploatacyjnych, ceny wybranego wariantu sprawdzarki.  Dokonując kalkulacji nie można bowiem zapomnieć o zaoszczędzonej ludzkiej pracy i spokoju wynikającym ze spełnienia wymagań nałożonych przez przepisy.

Atuty funkcjonalne sprawdzarek ELZAB
Kształt obudowy umożliwia swobodne przyłożenie i odczyt kodu zarówno z małych jak i dużych towarów. Materiały z których wykonano obudowę gwarantują  trwałość, zmniejszając ryzyko umyślnego uszkodzenia. Brak jakichkolwiek klawiszy czy przycisków, które można urwać lub zepsuć.
Wyświetlacz z dużymi znakami o wielkości 9 mm (2 x 20 znaków,  polskie czcionki) jest bardzo dobrze czytelny.
Zasilanie napięciem 24V to bezpieczeństwo obsługi, a brak dodatkowych kabli zasilających i osobnego zasilacza przy sprawdzarce wpływają zarówno na estetykę jak i na łatwość montażu.

Sprawdzarka wielokierunkowa  

Dwa sposoby komunikacji - dwa rodzaje sprawdzarek ELZAB
W zależności od sposobu komunikacji z komputerem oraz lokalizacji bazy towarowej  ELZAB SA oferuje dwa podstawowe modele sprawdzarek cen:
1. Sprawdzarka do sieci LAN, baza towarowa w komputerze zarządzającym.
Sprawdzarka podłączana jest do sieci LAN, a baza danych o towarach i oprogramowanie obsługujące, zainstalowane są na komputerze zarządzającym. Centralne pamiętanie bazy towarów gwarantuje zgodność danych na wszystkich zainstalowanych urządzeniach. Rozwiązanie zapewnia szybką reakcję na odczytany kod kreskowy, nawet dla dużej liczby urządzeń.
Sprawdzarka umożliwia także wyświetlanie napisów reklamowych oraz realizuje dodatkowe funkcje zależne od programu na komputerze zarządzającym.
2. Sprawdzarka do systemów kas fiskalnych, baza towarowa w pamięci sprawdzarki
Do komunikacji z komputerem zastosowano transmisję RS232.
Sprawdzarka posiada własną pamięć bazy towarowej:
- modele RW i RL    28,6 tys. PLU oraz 4670 kodów dodatkowych,
- modele RW+ i RL+   61,4 tys. PLU oraz 4670 kodów dodatkowych.
Użytkownicy wersji RW, RL, w razie potrzeby, mogą zakupić dodatkowy moduł pamięci rozbudowując je do wersji RW+, RL+.

Sprawdzarki tego typu zaleca się stosować do dowolnych systemów kasowych, w których ze względu na liczbę zainstalowanych sprawdzarek, baza towarowa powinna znajdować się w pamięci sprawdzarki.
Sprawdzarki typu RW, RL zalecana są szczególnie do placówek, w których pracują kasy ELZAB (Alfa, Delta, Jota) w sieci kontrolowanej przez komputer. Pod względem protokołu danych sprawdzarka jest  zgodna z protokołem kas ELZAB (oraz z produkowaną wcześniej sprawdzarką cen o kodzie wyrobu 0950) i może być podłączona jak kolejna "kasa".

Wyposażenie, zasilanie, połączenia.
Sprawdzarki wyposażone są w jeden z dwóch rodzajów czytników kodów kreskowych:
- wielokierunkowy czytnik laserowy, zapewniający łatwy odczyt z większej odległości i przy dowolnym kącie ustawienia towaru
- liniowy czytnik laserowy, rozwiązanie mniej wygodne dla klienta, wymagające odpowiedniego ustawienia towaru, za to tańsze.
Niezbędnym wyposażeniem sprawdzarek są Moduły zasilania - jeden na każde cztery zainstalowane sprawdzarki oraz Zasilacz 24V DC (do każdego modułu zasilania). Dodatkowo, w ofercie znajduje się Moduł zasilania RS232 wraz z zasilaczem (kod 01621) - do zasilania jednej sprawdzarki RW, RL, RW+, RL+. Pozwala to ograniczyć koszty przy instalacjach pojedynczych sprawdzarek.
 

Sprawdzarka z czytnikiem jednoliniowym
 
 

Podłączenie do sieci następuje kablem typu UTP do komputerowych połączeń sieciowych (transmisja danych i zasilanie jednym kablem) na odległość do 100 m w sieci LAN i do 200 m przy komunikacji RS232 (np. w systemie kas ELZAB).
Elementem mocującym jest tylna ścianka, na której sprawdzarka jest zawieszona i zablokowana zamkiem z kluczykiem. Przy zamawianiu sprawdzarek należy podać czy zamki mają mieć ten sam, jeden wspólny numer kluczyka dla dostawy (wtedy jeden kluczyk otwiera każdą sprawdzarkę) czy różne (losowe numery).

Pomoc dla programistów!
ELZAB udziela wsparcia firmom programistycznym zainteresowanym współpracą z naszymi urządzeniami. Do dyspozycji programistów dostępne są na serwerze ftp firmy ELZAB SA programy i protokoły:
1. Sprawdzarka cen w sieci LAN
Do komunikacji ze sprawdzarkami oferujemy:
- bibliotekę SPR_LAN.DLL (pod adresem ftp://ftp.elzab.com.pl/pub/kody/spr_lan.zip), która jest 32-bitową biblioteką dynamiczną dla wszystkich 32-bitowych WindowsT
- opis protokołu komunikacyjnego (pod adresem ftp://ftp.elzab.com.pl/pub/kody/prot_lan.zip)
Do konfiguracji sprawdzarek w sieci LAN służy program spr_ip.exe. (pod adresem ftp://ftp.elzab.com.pl/pub/serwis/spr_ip.zip)
2. Sprawdzarka w systemie kas fiskalnych ELZAB
Programy komunikacyjne oraz sposób ich użycia (opis interfejsu plikowego) znajdują się na serwerze FTP w kartotece Kody (pod adresem http://elzab.com.pl/ftp/kody.html).

Najważniejsze regulacje prawne dotyczące wykorzystania sprawdzarek

  • przynajmniej 1 czytnik na każde rozpoczęte 400 m kw powierzchni sprzedażnej (nie uwzględniając czytników zainstalowanych w kasach rejestrujących)
  • powierzchnia sprzedażna  - powierzchnia w miejscu sprzedaży detalicznej, dostosowana do samoobsługi kupujących, do której mają oni bezpośredni dostęp
  • system czytników dokonuje odczytu ceny sprzedaży każdego towaru (bez ograniczeń wynikających z jego ceny ) wraz z jego nazwą lub zrozumiałym skrótem nazwy
  • termin wprowadzenia - do 31 marca 2003 r.

Szczegóły Rozporządzeń w Dz. U. Nr 99, poz. 894 z dn. 4.07.2002 oraz Dz. U. Nr 174, poz. 1428 z dn. 18.10.2002 r.

Więcej informacji  www.elzab.com.pl


Autor: Damian Szewczyk

Newsletter

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Skończył się czas wielkich budżetów w branży IT

 Skończył się czas wielkich budżetów w branży IT

W ubiegłym roku zawirowań na rynku IT było wiele. Stagnacja w przetargach na informatyzację instytucji...

PKN ORLEN walczy z podróbkami

PKN ORLEN walczy z podróbkami

PKN ORLEN sukcesywnie zwalcza wykorzystywanie znaków graficznych i wizualnych, które łudząco przypominają zastrzeżone znaki towarowe,...

PepsiCo wybiera ID Logistics

PepsiCo wybiera ID Logistics

PepsiCo, światowy lider w produkcji artykułów spożywczych i napojów, wybrał ID Logistics, dostawcę usług logistycznych,...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj