logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Standardy w pigułce - czyli zmiany w Specyfikacjach Ogólnych GS1 wersja 7.1.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Główną zaletą Systemu GS1, oprócz jego globalnego zasięgu, jest możliwość wykorzystania szerokiej gamy standardów. Wybór najodpowiedniejszych rozwiązań, a potem ich właściwa implementacja, zależą przede wszystkim od zakresu posiadanej przez firmy wiedzy. Konsultanci zajmujący się wdrożeniami w szeroko rozumianej logistyce, specjaliści z zakresu technologii informatycznych, czy w końcu studenci rozpoczynający przygodę z automatyczną identyfikacją, poszukują odpowiedzi na wiele szczegółowych pytań, na przykład: jaka jest struktura numerów, który identyfikator należy wykorzystać, jaka lokalizacja kodu jest najodpowiedniejsza? Odpowiedź na pytania dotyczące standardów GS1 można znaleźć w jednym opracowaniu Specyfikacjach Ogólnych GS1, dostępnym na stronach internetowych http://www.gs1pl.org/. Specyfikacje są dokumentem obowiązującym we wszystkich organizacjach krajowych GS1. Stanowią zbiór spójnych definicji, często odwołujących się do norm ISO, oraz praktycznych objaśnień dla zasad Automatycznego Gromadzenia i Identyfikacji Danych. Dokument ten jest aktualizowany przez grupy robocze GS1 co najmniej raz w roku. Ze względu na pojawiające się ze strony Uczestników pytania dotyczące zmian w obecnie obowiązującej wersji 7.1, postaram się pokrótce opisać najistotniejsze z nich.

1. Ze Specyfikacji usunięto rekomendacje dla przedstawiania GTIN-8 w symbolikach ITF-14 i GS1-128. W praktyce numery GTIN-8 nadawane są przede wszystkim produktom o niewielkich wymiarach, dla których powierzchnia przeznaczona na druk jest znacznie ograniczona. Dla takich zastosowań system zaleca zastosowanie symboliki EAN-8, która ze względu na zajmowaną powierzchnię pozwala na umieszczenie większej liczby dodatkowych informacji na opakowaniu, niż w przypadku zastosowania symbolik ITF-14 i GS1-128 z tą samą strukturą numeru.

2. Kolejna zmiana dotyczy usunięcia możliwości stosowania GTIN-8 z dodatkowymi zerami na początku, z Identyfikatorem Zastosowań (01). Struktura IZ (01) wymaga podania 14-cyfrowej struktury numeru GTIN. Stąd, w przypadku tworzenia numeru dla jednostek zbiorczych czy logistycznych, odpowiedni GTIN powinien być budowany z: odpowiedniego "wskaźnika poziomu opakowania", dodatkowych zer, numeru GTIN-8 i nowej cyfry kontrolnej. Numer w takiej postaci może być przedstawiany w symbolice ITF-14 i GS1-128. Powyższa zmiana nie dotyczy wykorzystywania GTIN-8 dla zastosowań z IZ (02).

3. Nowe Identyfikatory Zastosowań IZ (Rozdział 2.1):
- Numer Zlecenia: IZ (242) - stosowany jest jako wyróżnik unikalnych jednostek handlowych. Pozwala na identyfikację towarów wykonywanych na jednorazowe zamówienie, zgodne z indywidualnymi specyfikacjami klienta. Więcej informacji na temat zastosowań tego identyfikatora znaleźć można w rozdziale 2.6.7 Specyfikacji Ogólnej (S.O.)
- Globalny Identyfikator Typu Dokumentu: IZ (253) - jest nadawany przez twórcę dokumentu. Numer może być wykorzystywany jako klucz dostępu do bazy danych przechowującej informacje lub do celów kontroli przepływu informacji w ramach komórek
- Dodatkowy Komponent Globalnego Numeru Lokalizacyjnego: GLN IZ (254) - wykorzystanie IZ (254) jest opcjonalne, lecz jeśli firma decyduje się na jego wykorzystanie musi on być podawany w aplikacjach łącznie z IZ (414), zawierającym numer GLN.

Lokalizacje, które obecnie posiadają nadany GLN, mogą wykorzystywać dodatkowe oznaczenia w celu uszczegółowienia ich opisu (na przykład do identyfikacji wejść, bram, miejsc składowania, półek oraz innych zasobów firmy). Należy pamiętać, iż tego typu zasoby mogą być równie dobrze identyfikowane unikalnymi GLN bez użycia dodatkowych oznaczeń
- Data i Czas Ważności: IZ (7003) - przy pomocy tego identyfikatora producent może określić datę i czas ważności jednostek. W przypadku, gdy nie zachodzi potrzeba podania daty z dokładnością do godziny czy minuty, należy stosować IZ (17). Tak szczegółowe oznaczenie może być wykorzystywane na przykład do oznaczania próbek laboratoryjnych.

Artykuł pochodzi z czasopisma "Logistyka" 6/2007.

Ostatnio zmieniany czwartek, 27 marzec 2008 12:17
Ściągnij załącznik:

Newsletter

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

DHL Express wspiera kampanię Potencjalnie (nie)Bezpieczni

DHL Express wspiera kampanię Potencjalnie (nie)Bezpieczni

DHL Express (Poland), będący dostawcą międzynarodowych usług ekspresowych, wspiera kampanię społeczną popularyzującą tematykę bezpieczeństwa internetowego...

Amica z tytułem Supply Chain Designer 2017

Amica z tytułem Supply Chain Designer 2017

Najwyższy w Polsce, 46-metrowy magazyn wysokiego składowania Amica został wyróżniony nagrodą główną - Supply Chain...

Młodzi logistycy czekają na wyniki drugiego etapu Ogólnopolskiej Olimpiady Logistycznej

Młodzi logistycy czekają na wyniki drugiego etapu Ogólnopolskiej Olimpiady Logistycznej

Zakończył się drugi etap jubileuszowej X Ogólnopolskiej Olimpiady Logistycznej organizowanej przez Wyższą Szkołę Logistyki w...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj