logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Synchronizacja danych podstawowych o produktach w oparciu o SINFOS

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Efektywne zarządzanie danymi jest podstawowym warunkiem powodzenia wielu procesów biznesowych. Przedsiębiorstwa stale poszukują nowych rozwiązań, które pozwoliłyby na usprawnienie obiegu danych o produktach, wyeliminowały błędy i poprawiły przepływ informacji w całym łańcuchu dostaw. Proces wymiany informacji można zautomatyzować przy wykorzystaniu elektronicznego katalogu, jako kompletnego rozwiązania zintegrowanego zarządzania danymi. Dzięki zastosowanym globalnym standardom GS1 (GLN, GTIN, EANCOM) zapewnia on efektywną wymianę danych między dostawcami a odbiorcami, nie tylko lokalnie, ale w skali globalnej. Największym europejskim katalogiem jest SINFOS, funkcjonujący również na rynku polskim. Korzyści z globalnej synchronizacji danych (GDS) o produktach w oparciu o katalog elektroniczny zauważyła jedna z największych sieci - METRO Group. Warto zatem prześledzić wdrożenie rozwiązania w Wielkiej Brytanii.

Wprowadzenie.
Makro rozpoczęło działalność handlową w Wielkiej Brytanii w maju 1971 roku w Eccles, Manchester. Firma obsługuje 33 sklepy cash&carry w Wielkiej Brytanii z 25 000 liniami produktów i obrocie firmy przekraczającym 1 mld funtów.

Wyzwanie - prawidłowe dane.
Makro jest częścią globalnej firmy METRO Group. Dla sieci, która dysponuje 50 000 liniami produktów w 544 sklepach cash&carry, w 30 różnych krajach gromadzenie i zarządzanie danymi od dostawców stanowiło poważne wyzwanie. Analiza przeprowadzona przez Makro wykazała, że około 3,2% faktur zawiera nieprawidłowe dane o produktach, co doprowadziło do dużych rocznych strat. W konsekwencji nieprawidłowe informacje prowadzą również do problemów związanych z dostępnością produktów na półce, jak również w obszarze magazynowania i dystrybucji. Grupa METRO podjęła decyzję o rozwiązaniu problemu niewłaściwych danych od dostawców poprzez ustandaryzowanie sposobu ich gromadzenia. Działania te miały umożliwić firmie zarządzanie danymi o produktach w sposób scentralizowany, a także zwiększyć przejrzystość operacji w ramach całej firmy. W roku 2003, Grupa METRO rozpoczęła wdrażanie synchronizacji danych podstawowych o produktach we wszystkich swoich oddziałach na całym świecie. METRO korzysta z największego europejskiego katalogu produktów, jednego z pierwszych certyfikowanych w GDSN, dostarczanego przez firmę SINFOS. Sieć Globalnej Synchronizacji Danych (GDSN) to sieć wzajemnie kompatybilnych katalogów elektronicznych, opartych na standardach GS1.

- Ponieważ GDSN oparte jest na standardach globalnych, wdrożenie katalogu certyfikowanego na zgodność z nimi oznacza, że ustalenie przez dostawców kluczowych danych biznesowych dla wszystkich swoich klientów jest czynnością jednorazową. - powiedział Philip Steedman, E-commerce Manager, Makro.
Makro rozpoczęło stosowanie GDS, aby synchronizować dane podstawowe o produktach ze swoimi dostawcami, mając w ten sposób gwarancję, że w całym łańcuchu dostaw wykorzystywane są te same spójne dane.

Artykuł pochodzi z czasopisma "Logistyka" 2/2008.

 
Ostatnio zmieniany czwartek, 15 listopad 2012 10:36
Ściągnij załącznik:

Newsletter

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Nowy, obowiązkowy identyfikator dla firm

Nowy, obowiązkowy identyfikator dla firm

Według dyrektywy MiFID-II Unii Europejskiej od 03.01.2018 roku wszystkie podmioty prawne działające na rynkach finansowych...

CHEP testuje ćwierpalety na kółkach w Henderson

CHEP testuje ćwierpalety na kółkach w Henderson

CHEP, globalna firma specjalizująca się w rozwiązaniach obsługi łańcucha dostaw, przeprowadziła w firmie Henderson Wholesale...

Grupa ORLEN inwestuje w nowoczesny sprzęt do tankowania samolotów

Grupa ORLEN inwestuje w nowoczesny sprzęt do tankowania samolotów

ORLEN Aviation, największy w Polsce operator logistyczny zajmujący się tankowaniem samolotów, inwestuje w rozwój floty...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj